نجف اشرف؛ ۱۳۴۸_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به آقای سید احمد دعایی یزدی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۱۶۸

***

نجف اشرف؛ 1353_ صدور نامه خطاب به آقای حق شناس درباره تحویل وجوه شرعیه به نمایندگان معظم له در تهران و قم؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۳، ص ۶۷

***

نجف اشرف؛ ۱۳۵۶_ صدور پیام خطاب به اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا؛

اهم پیام:

- باید با حکومت عدل موافق و به حاکم عادل دل ببندید، و از رژیم غیر اسلام و غیر اسلامی که در رأس آن رژیم منحط پهلوی است تبرّا کنید، و با کمال صراحت مخالفت خود را اظهار و در سرنگون کردن آن کوشا باشید که در غیر اینصورت روی استقلال و آزادی را نمی بینید.

- باید جوانان ما بدانند تا معنویت و عقیده به توحید و معاد در کسی نباشد، محال است از خود بگذرد و در فکر امت باشد.

- باید شما دانشجویان دانشگاهها و سایر طبقات روحانی و غیره از دخالت دادن سلیقه و آرای شخصی خود در تفسیر آیات کریمه قرآن مجید و در تأویل احکام اسلام و مدارک آن جداً خودداری کنید.

- باید در هر فرصت اعمال ضد اسلامی و انسانی شاه تذکر داده شود، خصوصاً تغییر تاریخ اسلام که اهانت جبران ناپذیر به شخصیت معظم پیغمبر اکرم (ص) و اسلام و مسلمین و گرایش به زرتشتی گری و پشت کردن به اسلام و خداپرستی است. باید این عنصر خائن رسوا شود و هیچ گاه از ذکر جنایات او غفلت نشود.

- از اختلافات مطلقاً و به طور حتم خودداری کنید که آن چون سرطان ساری و مهلک قشرها را فرا می گیرد و فعالیتها را فلج می کند و هدف را از یاد می برد؛ و چه بسا که مسیر را عوض و جریان به ضد هدف مبدل می شود.

- روحانیت قدرت بزرگی است که با از دست دادن آن خدای نخواسته پایه های اسلام فرو می ریزد و قدرت جبار دشمن بی معارض می شود.

- اگر علوم اسلامی مردانی متخصص نداشت، تا کنون آثار دیانت محو شده بود؛ و اگر پس از این نداشته باشد، این سد عظیم مقابل اجانب منهدم می شود و راه برای استثمارگران هر چه بیشتر باز می شود و اگر دانشگاهها خالی از مردانی دانشمند و متخصص شوند، اجانب منفعت طلب چون سرطان در تمام کشور ریشه دوانده و زمام امور اقتصادی و علمی ما را در دست می گیرند و سرپرستی می کنند.

- این جانب با کمال تواضع دست خود را به طرف تمام جناحها که در خدمت اسلام هستند دراز می کنم و از همه استمداد می کنم که با هم پیوستگی همه جانبه در راه بسط عدالت اسلامی که یگانه راه سعادت ملت است، کوشا باشند.  

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۳، ص ۳۲۱ - ۳۲۷

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام خطاب به مردم ایران؛

حضرت امام (س) طی پیامی خطاب به مردم ایران، اسلحه هایی که به دست مردم افتاده را بیت المال مسلمین دانسته و تصرف در آنها را بدون اجازه مقام مسئول حرام دانستند.

در این پیام، معظم له همگان را به تحویل اسلحه ها به کمیته های انقلاب اسلامی امر نموده و با توصیه به عدم هدر دادن بی مورد فشنگ ها به منظور جلوگیری از اتلاف اموال عمومی؛ مردم را به جلوگیری از حمله به شهربانی ها، کلانتری ها، ژاندارمری ها، پادگانهای ارتش، اماکن دولتی و ملی و کاخها امر نمودند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۳۷ - ۱۳۸

***

جماران؛ ۱۳۵۹_ سخنرانی در جمع فارغ التحصیلان دانشکده افسری و پرسنل اداره دوم ارتش جمهوری اسلامی ایران؛

اهم بیانات:

- ۲۲ بهمن باید در تمام زندگی سرمشق ما باشد که اگر یک ملتی همه قشرهایش با هم بودند و یکپارچه بودند، هیچ قدرتی نمی تواند در مقابل آنها ایستادگی کند و آسیبی به آنها برساند.

- این یک دیکتاتوری است که انسان بخواهد آن چیزی را که خودش فکر کرده است، دیگران از او بی جهت قبول بکنند. 

- دیکتاتوری و آزادیخواهی از اول که انسان زاییده می شود در او نیست، بلکه همه اینها از اول بالقوه است، کم کم که انسان رشد می کند در او شکوفا می گردد.

- شما وقتی قدرت پیدا می کنید، باید بنگرید که آیا می خواهید پرسنل خود را هدایت کنید، یا می خواهید نظر خود را ولو باطل به او تحمیل نمایید. باید ببینید یک مطلبی را که می گویید، چنانچه خطایش را فهمیدید حاضرید به اینکه بگویید من خطا کردم یا همان خطا را می خواهید تا آخر پیش ببرید! از مفاسد دیکتاتوری این است که انسان می خواهد نظرش را حتی وقتی که فهمید اشتباه می کند، به دیگران القاء نماید.

- بزرگترین دیکتاتوری که انسان به آن مبتلاست، آن است که بگوید: (چیزی که من گفتم باید بشود)، ولو اینکه یک کشور به تباهی کشیده شود!!

- انسان کامل کسی است که اگر فهمید حرفش حق است، آن را با برهان اظهار کند و بنا بر تحمیل آن بر مردم نداشته باشد. مبادا انسان به این خودخواهی عظیم برسد که منشاء دیکتاتوری و همه مفاسد است. اگر دیدید آنچه انجام دادید خلاف بوده است، اعتراف کنید.

- اعتراف به خطا انسان را نه تنها کوچک نمی کند، بلکه در نظر ملتها بزرگ می دارد و پایبندی به خطا انسان را خیلی منحط می نماید. اگر کسی خواست اشتباه خود را به کرسی بنشاند، مبتلا به همان دیکتاتوری بسیار فاسد شده است.

- اگر کسی به خطای خود پایبند بود ولی دنبال به کرسی نشاندن خطای خود بود؛ این همان دیکتاتوری بسیار فاسد است ولو در صورت غیر دیکتاتوری باشد.

- دیکتاتورها این صفت را دارند که می خواهند خودشان به یک قدرت بزرگ برسند، ولو اینکه یک ملت تباه بشود. شما باید توجه کنید که این صفت دیکتاتوری در شما رشد نکند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۸۶ - ۹۴***

جماران؛ ۱۳۶۰_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سید هاشم دستغیب؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج 16، ص 51

***

جماران؛ ۱۳۶۰_ صدور نامه خطاب به آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی (رئیس دیوان عالی کشور) پیرامون عفو زندانیان؛

نکات حائز اهمیت:

- لازم است مسئولین امور در تهیه این لیست [ لیست اسامی زندانیانی که به حسب شرع مقدس مانعی برای عفوشان وجود ندارد] سختگیری ننمایند و هر چه بیشتر کوشش نمایند تا زندانیان به مردم عزیز ما ملحق شده و همگام با آنان راه انقلاب را بپیمایند.

- دادستانیها و محاکم قضایی موظفند در اسرع وقت ممکن به پرونده هایی که به عللی رسیدگی به آن به تعویق افتاده است، رسیدگی نموده و آنها را در اولویت قرار دهند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۵۲

***

جماران؛ ۱۳۶۱_ سخنرانی در جمع وزیر و مسئولان وزارت سپاه پاسداران؛

اهم بیانات:

- چون سپاه نهادی نوپاست و مسئولیت حفظ اسلام و انقلاب را به عهده دارد، باید از جهت اخلاق نمونه باشد و با همه مردم و سایر قوا برخورد صحیح و اسلامی بنماید.

- امروز ارتش و سپاه، هر دو، خوب و خدمتگذار به اسلام و انقلاب هستند.

- سفارش اکید من این است که افراد بر حسب تکلیف شرعی و مصالح جامعه در سپاه و ارتش توجه به مسائل داشته باشند و از (گروه گرایی) و (تفرقه) شدیداً احتراز کنند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۳۳۳

***

جماران؛ ۱۳۶۲_ صدور پیام تشکر در پاسخ به تلگراف تبریک آقای پال لوسونیز (رئیس جمهور مجارستان) به مناسبت پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

نکته حائز اهمیت:

- امید است سایر ملل محروم و استعمار زده نیز با الهام گیری از این انقلاب اصیل اسلامی خود را از زیر بار سلطه استعمارگران جهانخوار نجات بخشند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۳۴۹

***

جماران؛ ۱۳۶۲_ صدور پیام تشکر در پاسخ به تلگراف تبریک آقای مأمون عبدالقیوم (رئیس جمهور مالدیو) به مناسبت پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

نکته حائز اهمیت:

- امید است این انقلاب اصیل اسلامی آغاز حرکتی در سایر ملل اسلامی که تحت سلطه استعمارگران و حکومتهای دست نشانده آنها هستند باشد و هر چه زودتر با استمداد از عنایات الهی خود را نجات دهند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۳۵۰

***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور حکم خطاب به آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی (رئیس دیوان عالی کشور) پیرامون لزوم برخورد قاطع با اعمال خلاف عفت در شهرستان تنکابن توسط قوه قضاییه؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱ ، ص ۲۵۹

***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور حکم انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا به ریاست سازمان عقیدتی_سیاسی شهربانی در پی استعفای حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی موحدی کرمانی از این سمت؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱ ، ص ۲۶۰


***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای براند و شتراپ (رئیس شورای ریاست جمهوری مردم مجارستان) به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

نکته حائز اهمیت:

- امید است سایر ملل محروم و دربند جهان نیز بتوانند با الهام گیری در شیوه مبارزات ملت قهرمان و بزرگ ایران خود را از سلطه جهانخواران نجات بخشند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱ ، ص ۲۶۱

***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور پیام تشکر در پاسخ به تلگراف تبریک آقای مأمون عبدالقیوم (رئیس جمهور مالدیو) به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱ ، ص ۲۶۲

***

. انتهای پیام /*