نجف اشرف؛ ۱۳۴۴_ صدور نامه خطاب به آیت الله سید محمد رضا سعیدی مبنی بر لزوم صبر و استقامت در مقابل مشکلات و ناگواری ها؛ 

نکته حائز اهمیت:

- خداوند تعالی با شماست، و با عمل به وظیفه تأیید خواهد فرمود. و بر فرض شکست صُوری، فتح نهایی با اهل تقوا و عامل به وظیفه است.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۷۰

 ***

نجف اشرف؛ ۱۳۴۴_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به حجت الاسلام سید یعقوب موسوی زنجانی؛ 

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲، ص ۷۱

 ***

نجف اشرف؛ ۱۳۵۳_ صدور نامه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی مبنی بر چگونگی ارسال نامه ها؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۳، ص ۷۷

 ***

قم؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام خطاب به اهالی مسلمان کردستان در پی بروز اغتشاشات در کردستان؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۳۸۴

 ***

قم؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام تسلیت خطاب به خانم خاتون رحمانپور (همسر و مادر شهدایی که به هنگام دفاع از کمیته های انقلاب اسلامی سنندج به شهادت رسیدند)؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۳۸۵

 ***

قم؛ ۱۳۵۷_ دیدار با جمعی از ایتام کودک و نوجوان؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۳۸۶

 ***

قم؛ ۱۳۵۷_ سخنرانی در جمع پاسداران انقلاب و اقشار مختلف مردم؛

اهم بیانات:

- من خودم رأیم جمهوری اسلامی است و از همه آقایان تقاضا دارم که همین رأی را بدهند. البته همه مختارند هر رأیی را می خواهند بدهند، لکن تقاضای من از ملت این است که همین رأی را بدهند.

- از قراری که گفته می شود اشخاصی خیلی گرانفروشی و بی انصافی می کنند؛ بدانند اینها که ملت ما الآن _ بسیاری از آنها _ ضعیف هستند، بسیاری از آنها در این قضایا ضرر بردند، بسیاری از آنها از پا در آمدند. اگر بنا باشد که کاسبها باز یک گرانفروشی را راه بیاندازند و بی انصافی بکنند، ممکن است که اینها صدمه زیاد بخورند. من خواهش می کنم از تمام اقشار ملت که انصاف و رضای خدا را نصب العین خودشان قرار بدهند، خداوند به آنها برکت خواهد داد.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۳۸۷ - ۳۸۸

 ***

قم؛ ۱۳۵۷_ سخنرانی در جمع نمایندگان عشایر لرستان؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۳۸۹ - ۳۹۱

 ***

دربند، شمیران، تهران؛ ۱۳۵۸صدور پیام خطاب به رئیس جمهور و دادستان کل انقلاب مبنی بر عفو عمومی به مناسبت سال نو؛ 

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۹۳ - ۱۹۵

 ***

دربند، شمیران، تهران؛ ۱۳۵۸صدور نامه تشکر در پاسخ به نامه آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی مبنی بر قدردانی از فرمان عفو عمومی معظم له؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۹۶

 ***

جماران؛ ۱۳۵۹سخنرانی در جمع رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛

اهم بیانات:

- ما باید به این قشرهای توده مردم که بی توقع به کشور خدمت می کنند و به همه شما هم دارند خدمت می کنند، به آنها اقتدا بکنیم و خودمان را اصلاح بکنیم. اگر ما هم آن روحیه را پیدا می کردیم، آن وقت کارهایمان هم یک وجهه پیدا می کرد.

- اگر اختلاف نظر باشد؛ با طرز الهی حل می شود، نه با طرز شیطانی. عمده اصلاح همین مرکزِ «خود» است. همه مصیبتهای ما از خود ماست. و باید اصلاح از خود ما شروع بشود. من توقع نداشته باشم که خودم اصلاح نشده بخواهم دیگری را اصلاح کنم، این خیال باطل است. اگر چنانچه خود گوینده اصلاح شده باشد، می تواند دیگران را اصلاح بکند.

- آنکه انسان را از تزلزل بیرون می آورد ذکر خداست. با یاد خداست که تزلزلها ریخته می شوند، اطمینان پیدا می شود. وقتی اطمینان پیدا شد و ذکر خدا و یاد خدا شد، وقتی است که مخاطب می شود به این خطاب: ( یا ایتها النفس المطمئنه ).

- خودتان حجابید. اگر خودتان را از بین برداشتید، تمام نگرانیها تمام خواهد شد. همه این نگرانیها که آدم خیال می کند من که دارم کوشش می کنم و می خواهم در این پست باشم، برای خدا می خواهم این کار را بکنم. این خیالاتی است که انسان می کند. قهراً وقتی خود نباشد، دیگر نزاع هم نیست، دعوا هم نیست.

- همه ما مبنامان این باشد که در این سال جدید که ان شآءَ الله به خیر برایتان باشد، به فکر این باشیم که برای این امت هر کاری می خواهیم بکنیم؛ این مقام را برای امت خرج کنیم، این پست را برای امت بگیریم. اگر این مطلب حاصل بشود و لو به یک مرتبه نازلش هم باشد؛ این سال جدید، سال صلح و سال صفا واقع می شود.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۲۰۳ - ۲۱۴

 ***

جماران؛ ۱۳۵۹صدور پیام خطاب به مردم و مسئولین در قالب سیزده تذکر مبنی بر اعلام سال رحمت و برادری و حاکمیت قانون و ستیز با متجاوزین؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۲۱۵ - ۲۲۱

 ***

جماران؛ ۱۳۶۳_ سخنرانی در جمع مسئولان آموزش و پرورش و مسئول نهضت سواد آموزی؛

اهم بیانات:

- باید توجه کنید که دوره مدارس مهمتر از دانشگاه است. چرا که رشد عقلی بچه ها در این دوره شکل می گیرد. باید سعی کنیم تا کسانی که فرزندان ما را فاسد بار می آورند، به مدارس و دانشگاهها وارد نشوند و در این امر مسامحه نباید کرد.

- همه معلمین در فکر این باشند که خودشان را تهذیب کنند، باید خود را مهذب کنند تا حرفشان در دیگران اثر کند.

- معلمین باید احساس کنند که پیش خدا مسئولند؛ اگر بچه ها بد تربیت شوند اینها هم مسئولند. اگر در این مورد من و شما هم سکوت کنیم مسئولیم.

- امیدوارم آن اندازه که مردم می توانند کمک کنند و فکر نکنند که باید حتماً رقم کمک آنها درشت باشد. در امر ساختن مدارس، با رقمهای ریز هم می شود شرکت کرد، البته رقم درشت هم به جای خود.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۱۸۹ - ۱۹۰

 ***

جماران؛ ۱۳۶۳صدور حکم موافقت با واگذاری اداره دارالتبلیغ اسلامی به دفتر تبلیغات اسلامی قم به مسئولیت آیت الله یوسف صانعی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۱۹۱

 ***

جماران؛ ۱۳۶۶_ صدور نامه خطاب به آیت الله سید علی خامنه ای (رئیس جمهور) پیرامون اختلاف نظر شورای نگهبان و وزارت کشور در تعیین هیأت اجرایی انتخابات؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۰، ص ۵۰۳

 ***

. انتهای پیام /*