قم؛ ۱۳۴۲_ صدور تلگراف های جداگانه در پاسخ به پیام های آیات عظام سید ابوالقاسم خویی، سید محمود شاهرودی و سید عبدالله شیرازی به مناسبت فاجعه حمله مأموران رژیم پهلوی به مدرسه فیضیه قم؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱ ، ص ۴۹۲ - ۴۹۴

***

قم؛ ۱۳۵۸_ صدور پیام خطاب به ملت ایران مبنی بر اعلام جمهوری اسلامی ایران ؛

اهم پیام:

- من در این روز مبارک، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می کنم.

- مبارک باد بر شما روزی که پس از شهادت جوانان برومند و داغ دل مادران و پدران و رنجهای طاقت فرسا، دشمن غول صفت و فرعون زمان را از پای در آوردید، و با رأی قاطع به جمهوری اسلامی، حکومت عدل الهی را اعلام نمودید.

- اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید. اینک شما هستید که باید این ارث الهی را با قدرت و قاطعیت حفظ کنید و نگذارید بقایای رژیم متعفن که در کمین نشسته اند و طرفداران دزدان بین المللی و نفتخواران مفتخوار در بین صفوف فشرده شما رخنه کنند.

- صبحگاه 12 فروردین _ که روز نخستین حکومت الله است _ از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی که کنگره های قصر 2500 سال حکومت طاغوتی فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که حکومت خداست به جای آن نشست.

- من با تمام قوا در خدمت شما که خدمت به اسلام است، این چند روز آخر عمر را می گذرانم، و از ملت انتظار آن دارم که با تمام قوا از اسلام و جمهوری اسلامی پاسداری کنند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۴۵۲ - ۴۵۴

***

قم؛ ۱۳۵۸_ صدور حکم رسیدگی به اوضاع شهر اردبیل خطاب به آیت الله میرزا علی  مشکینی؛ 

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۴۵۵

***

قم؛ ۱۳۵۸_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر قرشی؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۴۵۶

***

قم؛ ۱۳۵۸_ صدور پیام رادیویی _ تلویزیونی خطاب به ملت ایران مبنی بر اعلام جمهوری اسلامی ایران؛

اهم پیام:

- وعده خداوند تعالی نزدیک است. من امیدوارم که ما شاهد این وعده باشیم و مستضعفین بر مستکبرین غلبه کنند، چنانچه تا کنون غلبه کردند.

- در جمهوری اسلامی ظلم نیست؛ در جمهوری اسلامی این طور مسائلی که زورگویی باشد نیست. نمی تواند طبقه غنی بر طبقه فقیر زور بگوید، نمی تواند استثمار کند، نمی تواند آنها را با اجر کم وادار به عملهای زیاد بکند. باید مستضعفین تقویت بشوند.

- کسی که تقوا دارد، امتیاز دارد. کسی که روحیات خوب دارد، امتیاز دارد؛ امتیاز به مادیات نیست، امتیاز به داراییها نیست؛ باید این امتیازات از بین برود. و همه مردم علی السّواء هستند با هم و حقوق تمام اقشار به آنها داده می شود.

- ما باکی نداریم که در غرب به ما صحبتی بکنند، و کسانی که ادعا می کنند که ما حقوق بشر را مراعات می کنیم به ما اشکال بکنند. ما باید روی میزان عدل رفتار کنیم.

- اختناق در اسلام نیست، آزادی در اسلام برای همه طبقات است؛ برای زن، برای مرد، برای سفید، برای سیاه، برای همه. مردم از این به بعد باید از خودشان بترسند نه از حکومت، از خودشان بترسند که نبادا اختلاف بکنند.

- من به کارمندان و کارگران و سایر طبقات مستضعف ان شآءَ الله وعده می دهم که ایران برای شما کار درست می کند، اسلام برای شما کار درست می کند، اسلام زندگی شما را مرفّه می کند، اسلام برای شما منزل درست می کند. اسلام آن قدری که در فکر مستمندان است در فکر دیگران نیست.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۴۵۷ - ۴۶۴

***

دربند، شمیران، تهران؛ ۱۳۵۹_ صدور پیام خطاب به ملت ایران به مناسبت سالروز تأسیس جمهوری اسلامی؛ 

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۲۱۹ - ۲۲۱

***

دربند، شمیران، تهران؛ ۱۳۵۹دیدار با آیات هاشمی رفسنجانی و موسوی اردبیلی و جمعی از مسئولان قوه قضاییه؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۲۲۲ - ۲۲۳

***

جماران؛ ۱۳۶۰_ صدور حکم انتصاب آیت الله محمد رضا مهدوی کنی به سمت نمایندگی معظم له در هیأت حل اختلاف مسئولین؛  

شایان ذکر است آیت الله شهاب الدین اشراقی (داماد معظم له) به نمایندگی از طرف آقای بنی صدر (رئیس جمهور) و آیت الله محمد یزدی به نمایندگی از طرف آیات سید محمد بهشتی و اکبر هاشمی رفسنجانی (رؤسای دیوان عالی کشور و مجلس شورای اسلامی) و آقای محمد علی رجایی (نخست وزیر) در این هیأت تعیین گردیدند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۲۴۸ - ۲۴۹

***

جماران؛ ۱۳۶۱_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای گوستاو هوساک (رئیس جمهور چکسلواکی) به مناسبت سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی ایران؛ 

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۱۵۳

***

جماران؛ ۱۳۶۱_ صدور پیام خطاب به ملت ایران در چهارمین سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی ایران (پنج تذکر) ؛ 

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۱۵۴ - ۱۵۹

***

جماران؛ ۱۳۶۲_ صدور پیام خطاب به ملت ایران به مناسبت سالروز استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران (شش تذکر)؛  

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۳۹۰ - ۳۹۶

***

. انتهای پیام /*