علی اکبر فیض آلنی مشهور به علی مشکینی، از روحانیون تاثیرگذار در انقلاب اسلامی ایران، رئیس مجلس خبرگان رهبری (از هنگام تأسیس در ۱۳۶۱ تا پایان عمر)، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پس از انقلاب، امام جمعه دائم قم و استاد فقه، اصول، تفسیر و اخلاق. درس های اخلاق وی یکی از مهمترین و شلوغ ترین درس های اخلاق در حوزه علمیه قم گزارش شده است. وی یکی از ۱۲ امضاکننده اعلامیه مرجعیت امام خمینی در سال ۱۳۴۹ش بوده است. مشکینی همچنین به همراه حسینعلی منتظری و سید محمد حسینی بهشتی در تدوین قانون اراضی شهری در سالهای ۵۹ - ۶۰ نقش داشته است. او ریاست شورای بازنگری قانون اساسی را هم بر عهده داشته است. آیت الله مشکینی از علمایی بوده که در دوران جنگ ایران و عراق در جبهه های جنگ حضور می یافته است. (منبع: ویکی شیعه)

به واسطه اعتمادی که امام خمینی (س) به ایشان داشت، پس از انقلاب اسلامی مسئولیت های متعددی را بر عهده گرفتند. رسیدگی به اوضاع اردبیل در دوران انقلاب، ساماندهی به مسجد جمکران، هیئت مؤسس حوزه علمیه، بانوان ریاست مجلس خبرگان و عضویت شورای بازنگری قانون اساسی از جمله آنان بوده است. آیت الله علی مشکینی یکی از فضلا و مدرسین برجسته حوزه علمیه قم بود که در دهه 40 و آغاز نهضت اسلامی همراه واقعی امام خمینی محسوب می شد. موضوعی که در اسناد تاریخی هم به آن اشاره شده است.

 

در گزارشی از ساواک مربوط به مردادماه سال 1346، با اشاره به سفر آیت الله مشکینی به مشهد آمده است:

 شیخ عبدالرحیم رحیمی طلبه مدرسه باقریه که در چهار سال قبل به منظور ادامه تحصیل به نجف اشرف مسافرت نموده به مشهد مراجعت [کرد] در تاریخ 16 / 5 / 46 در مسجد گوهرشاد در حضور عده ای از طلاب و وعاظ ضمن بحث درباره طرفداران خمینی اظهار می نماید: علی مشکینی که واعظ و مدرس مقیم قم می باشد اخیرا بنا به تقاضای عده ای از طلاب حوزه علمیه مشهد به مشهد وارد و همه روزه در مدرسه میرزا جعفر به تدریس مشغول است.

اضافه می نماید مشکینی فداکارترین طرفدار [امام] خمینی است و می توان وی را تنها فرد همراه با [امام] خمینی دانست. وقتی که [امام] خمینی [در 15 خرداد 1342] بازداشت بود مشکینی نذر می نماید که چنانچه [امام] خمینی از زندان خلاص شود آنچه موجودی دارد بین طلاب حوزه قم تقسیم نماید. به مجرد اینکه [امام] خمینی آزاد می شود این کار را نموده حتی اثاثیه و مایحتاج خود را به طلاب می دهد. (آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، شماره بازیابی 1221، سند شماره 73)

. انتهای پیام /*