پس از انتشار مقاله موهن (ایران و استعمار سرخ و سیاه) به قلم احمد رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات؛ مردم خدا جو و مؤمن شهر علم و اجتهاد دست به تظاهرات گسترده و خروشی انقلابی در حمایت از مقتدا و مرجع دینی شان، حضرت امام خمینی (س) زده که به دست عمال پلید رژیم شاه در روز نوزدهم دیماه سال ۱۳۵۶ در جوار حرم مطهر کریمه اهل بیت (س) به خاک و خون کشیده شدند.
قیام تاریخی و حماسه ماندگار نوزده دی مردم قم، سر فصل نابودی رژیم طاغوت گردید و کمتر از چهارصد روز پس از آن طومار رژیم منحوس ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی برای همیشه در هم پیچیده شد.
رهبر عالمیقدار نهضت اسلامی که دوران تبعید در نجف اشرف را می گذراندند، حدود دو هفته پس از قیام مردم قم در روز دوم بهمن پنجاه و شش، طی پیام مهمی خطاب به ملت ایران با اشاره به دو قیام تاریخ ساز پانزده خرداد ۴۲ و نوزده دی ۵۶ که هردو در ماه محرم اتفاق افتادند؛ ایام عزاداری سالار شهیدان (ع) را فصل سازندگی و موعد کوبندگی طاغوت بر شمردند و دستاوردهای نهضت حسینی را سرلوحه تعالیم اسلامی برای همه ملت ها تا آخر دانستند.


از خود بیخود شدن شاه پس از قیام مردم قم

حضرت امام (س) در بخشی از این پیام آورده اند: « نهضت اخیر که پرتوی از نهضت ۱۵ خرداد است و شعاعش در سراسر کشور نور افکنده، خود کوبندگی خاصی دارد که شاه را از خود بیخود کرده و او و دار و دسته چاقوکشش را به تلاش مذبوحانه واداشته، جنایات ۲۹ محرّم امسال نقطه عطفی است به جنایات شاهانه ۱۲ محرّم آن سال. شاه خواست ضرب شستی به ملت مسلمان نشان دهد؛ پس از تمامیت حساب با رئیس جمهور امریکا با بهانه مختصری که مأمورین ایجاد کردند، مرکز تشیع و حوزه فقاهت اسلام را در جوار مرقد پاک فاطمه معصومه- سلام اللَّه علیها- به مسلسل بست و جمعیت بیگناه فراوانی از جوانان حوزه علمیه و متدینین غیور شهر مذهبی قم را در خاک و خون کشیده به قتل رساند؛ و تا کنون آمار آنها در دست نیست، و مقتولین را از هفتاد تا سیصد، تا حال گفته‏اند و عدد مجروحین را خدا می‏داند. و أسف‏آورتر (که ننگش بر جبین آنها خواهد ماند) آنکه کسانی که رفته‏اند خون به مجروحین در بیمارستانها بدهند، توقیف کرده و مانع شده‏اند از اعطای خون؛ و گفته می‏شود کسانی به این جهت جان داده‏اند.»

 

رفراندم طبیعی ملت برای خلع سلطنت از پهلوی

زعیم نهضت اسلامی در بخش دیگری از این پیام، قیام نوزده دی را شاهدی بر اوج تنفر ملت ایران از شاه و ایادی او دانسته و آورده اند: « شاه می‏خواهد ثابت کند که نوکری او تحکیم شده؛ و ملت نباید گمان کند [او] از پشتیبانی اجانب برخوردار نیست؛ ولی ملت با تظاهرات عمومی و تعطیل سرتاسری دامنه‏دار و اظهار تنفر، بار دیگر ثابت کرد که او را نمی‏خواهد و از او و خاندانش بیزار است؛ و این رفراندم طبیعی سرتاسری در حقیقت خلع او از سلطنت غاصبانه جابرانه است. کارتر و دیگر غارتگران مخازن ملتهای مظلوم باید بدانند محمد رضا خان، خائن و یاغی است و ناچار از سلطنت مخلوع است؛ بر فرض قانونی بودن؛ چه رسد به سلطنت انتصابی از قِبَل اجانب که خودش اعتراف نموده. به ملت شریف ایران مژده می‏دهم که رژیم جائرانه شاه نفسهای آخرش را می‏کشد، و این قتل عامهای بی‏رحمانه نشانه وحشتزدگی و حرکات مذبوحانه است. مضحک و بسیار رسوا، این مانورهای وقیحانه و بچگانه است که پس از داغ باطله از طرف عموم ملت خوردن، به راه انداخته‏اند و مشتی‏ سازمانی و اراذل و اوباش از خودشان و جمعی ضعفا و بیچارگان را با زور سرنیزه از اطراف جمع‏آوری و در شهرها به فریاد و جنجال «جاوید شاه» وادار می‏کنند، و گمان می‏کنند جبران تعطیل عمومی بازارهاست و با این سیلیها می‏توانند صورت سیاه خود را سرخ کنند.»


نوید پیروزی توأم با سربلندی و افتخار

امام (س) در ادامه ارمغان فتح و پیروزی را به ملت ایران داده و ادامه می دهند: « من به ملت ایران با این بیداری و هوشیاری و با این روحیه قوی و شجاعت بی‏مانند نوید پیروزی می‏دهم؛ پیروزی توأم با سربلندی و افتخار؛ پیروزی توأم با استقلال و آزادی؛ پیروزی توأم با قطع ایادی اجانب و چپاولگران؛ پیروزی با برچیده شدن بساط ستمگران و انقراض دودمان سیاهروی پهلوی. ملتی که با هوشمندی و پیوستگی همه طبقات از روحانی تا دانشگاهی، از منبری تا بازاری، از دانشجوی داخلی تا خارجی، از کارگر تا دهقان، بپاخاسته و تب و تاب اسلام عدالت‏پرور دارد پیروز است. ملتی که با دادن بهترین جوانان برومند خود با سرافرازی به مخالفت و تنفر از دستگاه جبار ادامه می‏دهد پیروز است. ملتی که حتی بانوان محترمه‏اش با تظاهرات محجوبانه بیزاری خود را از رژیم شاه اعلام می‏کنند، پیروز است. ملتی که مادران و خواهران شیردلش افتخار به مرگ جوانان برومندش می‏کند که در صف شهدا هستند، پیروز است. ملتی که جوانان و دانشجویان داخل و خارج کشورش مجال تفکر را از شاه و اربابانش سلب کرده، پیروز است. ملتی که با همه تشبثات شاه و دار و دسته‏اش در امریکا با تظاهرات پر شور و رعدآسای جوانان رشیدش در مقابل کارتر و شاه، کاخ سفید را به لرزه در آورده و تنفر خود را نثار آنها کرده، پیروز است. ملتی که پشتیبانش اسلام و قرآن و نهضتش برای خدا و بسط عدالت و محو ستمکاری است، پیروز است. شما ای ملت شریف بزرگ پیروزید؛ با دیدن خسارات بسیار و دادن فداییان بیشمار.»

 

مأموریت شاه برای محو اسلام

امام امت (س) در بخش پایانی پیام خود به مناسبت قیام مردم قم، به تلاش های مضحک رژیم سلطنتی پهلوی اشاره کرده و آورده اند: « در کشوری که مردمش در این پنجاه سال حکومت جائرانه پهلوی روی آزادی ندیده‏اند، دم زدن از آزادی زنها مسخره و اغفال است. رژیمی که در مأموریت برای وطنش از جانب اجانب، سرلوحه خدمتش محو اسلام و احکام آن است و با تغییر تاریخ پر افتخار اسلام به تاریخ ستمکاران و روسیاهان تاریخ می‏خواهد اسم اسلام را محو کند، دم زدن از اسلام و قرآن کریم جز فریب و مضحکه عنوانی ندارد. باید این رژیم فاسدِ ارباب و نوکری بداند که وقت گذشته؛ و این تبلیغات تار عنکبوتی نمی‏تواند ملتی را که با کمال بیداری و هوشمندی بپاخاسته اغفال کند. خدای تعالی و اسلام عزیز پشتیبان ملت است.»

در پایان حشر ارواح تابناک شهدای انقلاب اسلامی، بالأخص شهدای قیام نوزده دی قم در صحابت روح ملکوتی امام راحل (س) با سرور آزادگان و زعیم شاهدان حضرت حسین بن علی (ع) مسألت می گردد.

 

. انتهای پیام /*