نوفل لوشاتو، ۱۳۵۷_ مصاحبه با روزنامه «تمپو» درباره ویژگی های جمهوری اسلامی

‎ اهم پیام:

‏‏آنچه مهم است ضوابطی است که در این حکومت باید حاکم باشد که مهمترین آنها‏‎ ‎‏عبارت است از اینکه اولاً متکی به آرای ملت باشد، به گونه ای که تمامی آحاد ملت در‏‎ ‎‏انتخاب فرد و یا افرادی که باید مسئولیت و زمام امور را در دست بگیرند شرکت داشته‏‎ ‎‏باشند؛ و دیگر اینکه در مورد این افراد نیز خط مشی سیاسی و اقتصادی و سایر شئون‏‎ ‎‏اجتماعی و کلیۀ قواعد و موازین اسلامی مراعات شود. در این حکومت به طور قطع باید‏‎ ‎‏زمامداران امور دائماً با نمایندگان ملت در تصمیم گیریها مشورت کنند و اگر نمایندگان‏‎ ‎‏موافقت نکنند نمی توانند به تنهایی تصمیم گیرنده باشند.

‏‏ ر.ک صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۴۳۶ - ۴۴۰

***

نوفل لوشاتو، ۱۳۵۷_ گفتگو با خورشید احمد (مسائل ایران و مواضع پاکستان)

‎ اهم پیام:

‏‏ همیشه ملتها، منهای دولتها ـ اگر تحت تأثیر دولتها نباشند ـ گرایشات صحیح‏‎ ‎‏دارند. ملتهای اسلامی، اگر دولتهایشان نبود، گرایش به اسلام داشتند و دارند و آنچه‏‎ ‎‏منحرف می کند ملتها را، حکومتها هستند. وقتی حکومت یک محیطی صحیح نباشد،‏‎ ‎‏کم کم محیط را تا یک حدودی به صورت خود در می آورد. اگر حکومتها عادل باشند،‏‎ ‎‏کم کم مردم را به صورت خودشان در می آورند.

‏‏ ر.ک صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۴۴۱ - ۴۴۴

***

نوفل لوشاتو، ۱۳۵۷_ پیام به علما و اهالی کردستان درباره وحدت کلمه و دفاع از کشور

‎ ‏بسم الله الرحمن الرحیم ‏

‏‏۱۵ شهر صفر ۹۹‏

‏‏خدمت علمای اعلام و خطبای کرام و عموم اهالی محترم کردستان ـ ایدهم الله تعالی ‏

پس از اهدای سلام و تحیت، در این موقع که وطن ما حساسترین مراحل تاریخ را‏‎ ‎‏می گذراند و ملت مسلمان ایران با وحشی ترین دژخیمان شاه روبه رو هستند بر تمام‏‎ ‎‏طبقات محترم کشور است که با وحدت کلمه از کشور و اسلام عزیز دفاع کنند و دست‏‎ ‎‏خائنان و جانیان را از آن قطع کنند که غفلت از وظیفه، موجب سستی نهضت اسلامی و ـ‏‎ ‎‏خدای نخواسته ـ شکست آن می شود.‏

اینجانب از اهالی محترم آن ناحیه کمال تشکر را دارم که دیْن خود را به اسلام و‏‎ ‎‏مسلمین به نحو شایسته ادا نموده اند و در این نهضت عظیم سهم بسزایی داشته اند.‏‎ ‎‏خداوند تعالی به آنان خیر عنایت فرماید. از قِبَل اینجانب به دهقانان و کشاورزان محترم‏‎ ‎‏تذکر دهید که گول تبلیغات بی اساس شاه و شریکهای جرم او را نخورید. اسلام و‏‎ ‎‏حکومت اسلامی برای شما احترام زیاد قائل است و با شما به بهترین وجه رفتار می کند و‏‎ ‎‏حتماً بدانید که حال همه طبقات در حکومت عدل اسلامی مثل زمان حکومت طاغوت‏‎ ‎‏نیست که در آن، همه را از هستی ساقط نمود. از خداوند تعالی پیروزی مسلمین و ملت‏‎ ‎‏مظلوم را خواهانم. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.‏

‏‏روح الله الموسوی الخمینی‏‏‏

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۴۴۵

***

قم، ۱۳۵۸_ پیام به شورای انقلاب (تکذیب شایعه درخواست کمک نظامی از شوروی)

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۱۳ - ۱۱۴

***

جماران، ۱۳۵۹_ سخنرانی در جمع مسئولان (هدایت و نجات انسان ها، هدف انبیا)

اهم بیانات:

تمام انبیا از صدر عالم تاکنون، تمام انبیا یک جلوۀ رحمتی بوده است‏‎ ‎‏از خدای تبارک و تعالی و چنانچه موجودیت همۀ ما جلوۀ رحمت حق تعالی است.‏‎ ‎‏همین طور هدایت خدای تبارک و تعالی به واسطۀ انبیا، یک رحمت بزرگی است بر همه.‏‎ ‎‏رحمة للعالمین است پیغمبر، و همۀ انبیا رحمت بوده اند و این برای این است که این بشر‏‎ ‎‏متوجه نیست، جاهل است، نمی داند چه خبر است آن طرف، نمی داند که راه انسانیت را‏‎ ‎‏اگر طی نکند چه خواهد گذشت بر او. از این جهت، آنهایی که راه را می دانند، می دانند‏‎ ‎‏که این بشر به چه ضلالتی می افتد و به چه زحمتهایی دچار می شود از اعمال خودش.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۳، ص ۴۹۱ - ۴۹۵

***

جماران، ۱۳۶۶_ سخنرانی در جمع فرمانداران، بخش داران و اعضای شوراهای روستایی

اهم بیانات:

‏بسمه تعالی‏

‏‏[‏‏در این دیدار، امام خمینی با تشکر از زحمات شورای نگهبان فرمودند:‏‏]‏

‎‏ولایت فقیه و حکم حکومتی از احکام اولیه است. نهاد شورای نگهبان همیشه مورد‏‎ ‎‏تأیید اینجانب است و به هیچ وجه تضعیف نشده و نخواهد شد. این نهاد باید همیشه با‏‎ ‎‏بیداری و هوشیاری در خدمت به اسلام و مسلمین کوشا باشد.

‏ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۰، ص ۴۵۷

***

. انتهای پیام /*