قم، ۱۳۴۳_ نامه تشکر به آقای سید علی نقی طبسی حائری (معرفی رساله معتبر ـ پرداخت شهریه)

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱، ص ۳۲۱

***

نجف اشرف، ۱۳۵۷_ پیام به ملت ایران درباره ادامه مبارزه

اهم پیام:

باید در اربعینی بعد از اربعین بلکه در‏‎ ‎‏اربعینات پنجاه سالۀ دورۀ سیاه و عزای این ملت بزرگ، در حوادثی که در این پنجاه سال‏‎ ‎‏از اختناق و قتل و حبس و تبعید و بالاتر از آن از ورشکستگی اخلاقی و فرهنگی به دست‏‎ ‎‏این دودمان نشاندار، که در عقب نگه داشتن و به فسادگرایاندن و به فحشا کشاندن نسل‏‎ ‎‏جوان ما نقش بزرگی داشتند و اَلحق مأموریت را خوب انجام دادند، در سوگ بنشینیم و‏‎ ‎‏در هدر دادن مخازن زیرزمینی و از آن مهمتر مخازن روی زمینی که نسل جوان است در‏‎ ‎‏عزا باشیم.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۳، ص ۳۷۸ - ۳۸۰

***

قم، ۱۳۵۸_ حکم به شورای انقلاب جهت تهیۀ آیین نامه اجرایی شوراهای شهر و روستا

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۷، ص ۱۶۷

***

تهران، شمیران، دربند‏، ۱۳۵۹_ پیام به آقای محمد صدوقی (حمله نظامی امریکا)

نکته مهم:

‏‏حملۀ نظامی امریکا، که مخالف جمیع موازین و قراردادهای‏‎ ‎‏بین المللی است و اگر با شکست مفتضحانه در هم کوبیده نشده بود منطقه را به آتش‏‎ ‎‏کشیده بود و دست و پا زدن عمال داخلی و چپ نماهای امریکایی و درباری در دنبال‏‎ ‎‏آن، و انفجارهای متعددی که در تهران، در مجامع عمومی، با دست این عمال خبیث‏‎ ‎‏موجب شهادت بعض از کارگران و زحمتکشان مظلوم گردید، باید با دقت مورد بررسی‏‎ ‎‏مقامات مسئول و بیداری و توجه دقیق عموم ملت قرار گیرد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۲۶۲ - ۲۶۳

***

جماران، ۱۳۶۰_ پیام به ملت ایران در سالگرد شهادت استاد مطهری (تجلیل از خدمات ایشان)

اهم بیانات:

سالروز شهادت شهیدی مطهر است که در عمر کوتاه خود اثرات جاویدی به یادگار‏‎ ‎‏گذاشت که پرتوی از وجدان بیدار و روح سرشار از عشق به مکتب بود. او با قلمی روان و‏‎ ‎‏فکری توانا در تحلیل مسائل اسلامی و توضیح حقایق فلسفی، با زبان مردم و بی قلق‏‎[۱]‎‏ و‏‎ ‎‏اضطراب، به تعلیم و تربیت جامعه پرداخت. آثار قلم و زبان او بی استثنا آموزنده و‏‎ ‎‏روانبخش است و مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشأت‏‎ ‎‏می گرفت، برای عارف و عامی سودمند و فرحزا است امید آن بود که از این درخت‏‎ ‎‏پرثمر، میوه های علم و ایمان بیش از آنچه به جا مانده، چیده شود و دانشمندانی پربها‏‎ ‎‏تسلیم جامعه گردد. مع الأسف دست جنایتکاران مهلت نداد

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۳۲۵

***

جماران، ۱۳۶۱_ بیانات در جمع مسئولان وزارت راه وترابری (گسترش راه های روستایی)

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۲۳۱

***

جماران، ۱۳۶۳_ سخنرانی در جمع مسئولان نظام به مناسبت عید مبعث (موانع تحقق اسلام در جامعه)

اهم بیانات:

‏امکان ندارد که ما حتی آن مقدار ضعیفی که فهمیدیم، بتوانیم در این مجالس بیان کنیم.‏‎ ‎‏اصل بعثت چی هست؟ نزول وحی یعنی چه؟ کیفیت نزول وحی چی هست؟ اینها از‏‎ ‎‏اموری است که سربسته و دربسته باقی می ماند. آنچه که ما از بعثت می توانیم بفهمیم‏‎ ‎‏برکاتی است که از این پدیده حاصل شده است.

‏در زمان مشروطه آنهایی که می خواستند ایران را نگذارند به یک سامانی برسد و چماق‏‎ ‎‏استبداد تا آخر باقی بماند، بین افراد، دستجات، احزاب اختلاف انداختند، حتی آنهایی‏‎ ‎‏که آن وقت بودند می گفتند که در یک خانه بین برادر با برادر، پدر و پسر اختلاف بود،‏‎ ‎‏یک دسته مستبد، یک دسته مشروطه. این اختلاف موجب شد که نتوانست مشروطه آن‏‎ ‎‏طوری که علمای اسلام می خواستند تحقق پیدا بکند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۴۰۸ - ۴۱۴

***

جماران، ۱۳۶۴_ پاسخ استفتاء دادستان کل کشور (پرداخت دیۀ نقدی)

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۲۴۲

***

جماران، ۱۳۶۸_ نامه به رئیس مجلس خبرگان (متمم قانون اساسی و عدم لزوم شرط مرجعیت برای رهبری)

‏بسم الله الرحمن الرحیم ‏

‏‏حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای حاج شیخ علی مشکینی ـ دامت ‏‎ ‎‏افاضاته‏

پس از عرض سلام، خواسته بودید نظرم را در مورد متمم قانون اساسی بیان کنم.‏‎ ‎‏هر گونه آقایان صلاح دانستند عمل کنند. من دخالتی نمی کنم. فقط درمورد رهبری، ما‏‎ ‎‏که نمی توانیم نظام اسلامی مان را بدون سرپرست رها کنیم. باید فردی را انتخاب کنیم که‏‎ ‎‏از حیثیت اسلامی مان در جهان سیاست و نیرنگ دفاع کند. من از ابتدا معتقد بودم و‏‎ ‎‏اصرار داشتم که شرط «مرجعیت» لازم نیست. مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان محترم‏‎ ‎‏سراسر کشور کفایت می کند. اگر مردم به خبرگان رأی دادند تا مجتهد عادلی را برای‏‎ ‎‏رهبری حکومتشان تعیین کنند، وقتی آنها هم فردی را تعیین کردند تا رهبری را به عهده‏‎ ‎‏بگیرد، قهری او مورد قبول مردم است. در این صورت او ولیّ منتخب مردم می شود و‏‎ ‎‏حکمش نافذ است. در اصل قانون اساسی من این را می گفتم، ولی دوستان در شرط‏‎ ‎‏«مرجعیت» پافشاری کردند، من هم قبول کردم. من در آن هنگام می دانستم که این در‏‎ ‎‏آیندۀ نه چندان دور قابل پیاده شدن نیست. توفیق آقایان را از درگاه خداوند متعال‏‎ ‎‏خواستارم. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.‏

‏‏۹ / ۲ / ۶۸‏

‏‏روح الله الموسوی الخمینی

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۳۷۱

***

جماران، ۱۳۶۸_ حکم انتصاب آقای فاضل هرندی به نمایندگی در هیأت هفت نفرۀ واگذاری زمین

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۳۷۲ - ۳۷۳

***

. انتهای پیام /*