همزمان با سی یکمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(س) انجمن شرعی شیعیان کشمیر طبق سنوات گذشته با تدارک ویژه برنامه ای یاد و نام این شخصیت استثنایی تاریخ معاصر را گرامی داشت. به گزارش پرتال امام خمینی(س)، با توجه به وضعیت فوق العاده ی که امروز بر دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا حاکم است و رعایت فاصله اجتماعی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، این مراسم مانند سال های گذشته که با مشارکت  گسترده ی عموم مردم علاقه‌مند به امام خمینی(س) در سالن همایش دانشگاه کشمیر یا در سالن های هتل هایی بزرگ و مطرح کشمیر برگزار می شد امسال این مراسم با حضور محدود افراد و با رعایت کامل اصول فاصله گذاری و بهداشتی انجام شد.

در آغاز این مراسم یکی از قاریان برجسته و ممتاز کشمیر«میثم علی وانی» به تلاوت کلام الله مجید پرداخت و این مراسم  با قرائت اشعاری در وصف نبی مکرم اسلام(ص) توسط یکی از حضار ادامه یافت.

در ادامه این مراسم پسر ارشد ریاست انجمن شرعی شیعیان کشمیر  و دبیر این انجمن«سید مجتبی الموسوی الصفوی» که اجرای این مراسم را نیز به عهده داشت از حضار تشکر کرد و این حضور را نشانه علاقه صمیمی مردم کشمیر به امام راحل دانست و تاکید کرد: با این که ریاست انجمن شرعی شیعیان کشمیر حجت الاسلام والمسلمین الحاج سید حسن موسوی الصفوی از ماه اوت سال گذشته حدود ده ماه است که توسط دولت هند در خانه زندانی است و اجازه هیچ‌گونه فعالیت اجتماعی و دینی ندارد اما  درباره برگزاری این مراسم خیلی دغدغه داشت.

الموسوی الصفوی در ادامه به ویژگیهای منحصر به فرد امام راحل از جمله عنصر شجاعت، ایمان، توکل بر خدا، اعتماد به نفس اشاره کرد و گفت: امام راحل یک شخصیت جامع در تمام ابعاد دینی واجتماعی بود.

وی تاکید کرد امام خمینی در تمام ابعاد مانند فقه، اصول، سیاست اجتماعی، فلسفه و عرفان  سرآمد روزگار بود و جز خدا از کسی ترس و واهمه ای نداشت، در تمام مراحل نهضت انقلاب اسلامی با صلابت کامل و استوار در مقابل دولت ستم پیشه شاهنشاهی و پشتیبانان این دولت ایستاد تا کشتی این انقلاب به ساحل رساند و این انقلاب به پیروزی رسید، پس از پیروزی انقلاب با پایه ریزی نظام اسلامی مبتنی بر حاکمیت اسلام و ولایت فقیه بنیانهای این انقلاب را محکم و استوار ساخت تا این انقلاب از گردنه های خطرناک و تند بادهای مسموم دشمنان به سلامتی عبور کند.

وی گفت: دوراندیشی و بصیرت سیاسی امام راحل این انقلاب را در طول چهار دهه اخیر از هرگونه خطر مصون داشته است و انشاء الله در آینده نیز این انقلاب و ملت عزیز ایران در مقابل دسیسه های شوم دشمنان انقلاب سینه سپر کرده و موفق و پایدار از تمامی گردنه ها عبور می کنند.

پس از سخنرانی الموسوی الصفوی در ادامه این مراسم پیغام تصویری رییس انجمن شرعی شیعیان به این مراسم بصورت زنده پخش شد. معظم له از ده ماه گذشته در حبس خانگی به سر می برند و دولت هند با زور و فشار مضاعف ایشان را از تمامی  فعالیت دینی و اجتماعی منع کرده است.

رییس انجمن شرعی شیعیان کشمیر در آغاز تمامی دست اندرکاران برگزاری این مراسم تشکر کرد و در ادامه  با اشاره به شخصیت  امام خمینی(س) تاکید کرد: امروز اگر چه حضرت امام با  بدن و جسم خود در میان ما حضور ندارند اما افکار و نظریات ایشان موجود است که فنا ناپذیر است و روز بروز  بر افادیت و اهمیت آن افزوده می شود.

حجت الاسلام والمسلمین الحاج سید حسن موسوی الصفوی، گفت: حضرت امام کاری کرد کارستان، نظام دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی را از ایران از بیخ و بن کند و دشمنان قسم خورده انقلاب و اسلام را به خاک مذلت نشاند، و آب خنکی بر خواب آمریکا و اسرائیل  برای به‌وجود آوردن اسرائیل، ریخت و مردم  ضعیف و مستضعف جهان و ملت های مسلمان را برای قیام علیه مستکبران و جهانخوران همت وحوصله  عطا کرد. امام راحل حامی مظلومان جهان بود، حامی ملت های کشمیر و فلسطین بود، این وظیفه ما است که ما از این پیام و راه امام پاسداری کنیم.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی یادگار امام، به صورت زنده از طریق ویدیو کنفرانس  پیغام خود را به مردم کشمیر و عاشقان آن سفر کرده ارائه کرد.

قدردانی سیدحسن خمینی از مسلمانان کشمیر هند برای برگزاری مراسم بزرگداشت امام خمینی(س)

به گزارش پرتال امام خمینی(س)، آیت الله سیدحسن خمینی در این وبینار گفت: فرارسیدن سالروز ارتحال امام بزرگوارمان را خدمت همه مسلمانان جهان به ویژه دوستداران و عزاداران ایشان در منطقه کشمیر تسلیت عرض می کنم. بی شک یکی از الطاف بیکرانی که خداوند بر امام ما نازل و مقرر کرده بود، محبتی بود که نسبت به امام در دل های مسلمانان و شیعیان و آزادی خواهان در همه نقاط جهان پدید آمده بود. یکی از این مناطق که همواره لطف و محبت و عشق خود را نسبت به امام ابراز می کرد، در طول تاریخ زندگی امام، منطقه کشمیر بود که یک تاریخ بزرگ و دردی مزمن را با خود به همراه دارد.

وی افزود: علاقه دیرینه مسلمانان در منطقه شبه قاره و به خصوص در منطقه کشمیر با انقلاب اسلامی، سرمایه بزرگی است که امروز هم برقرار است و ما امیدواریم که انشاءالله این پیوند میان همه دوستداران امام در همه ادوار تاریخی برقرار باشد. از اینکه چنین جلسه باشکوهی را برگزار کردید و هر ساله عزادار مقتدای درگذشته خودمان هستیم از همه شما تشکر می کنم و امیدوارم انشاءالله که این عزاداری مورد قبول حضرت باری تعالی قرار گیرد.

پس از پایان ارتباط زنده تصویری با یادگار امام  یکی دیگر از سخنرانان حاضر و مدرسان حوزه علمیه جامعه باب العلم، «حجت الاسلام والمسلمین سید عابد حسین الحسینی» با اشاره به ارتباط عمیق بزرگان این انجمن با امام راحل(ره) در دوران اقامت ایشان درنجف اشرف تاکید کرد: این انجمن از آغاز نهضت اسلامی با امام راحل ارتباط عمیق و صمیمی داشت و پس از ارتحال آیت الله حکیم  اولین جای که مرجعیت حضرت امام بطور رسمی اعلام شد سرزمین کشمیر بود که توسط بزرگان این انجمن از مردم عزیز کشمیر برای پذیرش مرجعیت حضرت امام دعوت بعمل آمد که مورد استقبال  عموم واقع شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این روابط با عمق و گسترش بیشتری ادامه یافت و تا به امروز ادامه دارد و انشاء الله آینده نیز ادامه خواهد شد.

پس از سخنرانی وی چندین نفر از عالمان و شخصیت های برجسته دیگر نیز ازطریق ویدیو کنفرانس و حضوری درباره ابعاد مختلف شخصیت امام(س) صحبت کردند، که در این میان صحبت های  شخصیت روحانی هندو آقای«شنکر آچاریه» خیلی شنیدنی بود. وی تاکید کرد هر زمان از شخصیت های برجسته تاریخ صحبت می شود نام حضرت امام خمینی در قله مانند خورشید می درخشد.

مفتی اعظم کشمیر نیز با ارتباط زنده ویدئوی با حضار این مراسم صحبت کرد و نام و خاطره امام را گرامی داشت. ایشان امام راحل را داعی وحدت مسلمین دانست و تاکید کرد این اقدام امام کدورت ها و دشمنی های موجود میان مسلمانان را از میان برد و تمام مسلمانان مثل برادر کنار همدیگر زندگی مسالمت آمیز دارند، ایشان اعلام هفته وحدت از سوی آن امام را یک اقدام ابتکاری دانست.

در ادامه این مراسم یکی دیگر از سخنرانان حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید یوسف الموسوی درباره جنبه عبادی امام صحبت کرد و در پایان حجت الاسلام سید حسین موسوی  درباره جنبه عرفانی امام صحبت کرد و با صحبت ایشان و قرائت فاتحه به صورت دسته جمعی این مراسم یاد بود پایان یافت.

 

. انتهای پیام /*