پرتال امام خمینی(س): یادداشت ۴۳۵ / حسن رحیم پورازغدی*

امام خمینی چند ماه پیش از رحلتشان در نامه ای خطاب به سید حمید روحانی بر ضرورت تبیین درست انقلاب تاکید کرد. عقلانیت، معنویت و روح عدالت خواهی از حسینیه جماران به جهان اسلام و قلمرو حیات بشری پمپاژ شده، اظهار کرد: امام وقتی که می گفت خدا انگار از خدای دیگری حرف می زد در واقع خدای امام حی، سمیع، بصیر، علیم، قدیر، شاهد و رفیق بود.

امام هیچ گاه کلاس رسمی فقه و عرفان نگذاشت، ولی توانست هزاران عابد، عالم و مجاهد که خیلی هم سواد نداشتند را تربیت کند، ما شیوه کار انبیاء را در وجود فردی غیر از انبیاء یعنی امام خمینی دیدیم و دیدیم که چه طور قدرت های بزرگ جهان به نام خدا شکستنی هستند.

امام می گفت کسانی که از شاه می ترسند توحیدشان ضعیف است و کسانی که از آمریکا هراس دارند تذهیب نفس نکرده اند، شاگردان غیرحضوری امام صد ها هزار مومن بودند که حرف های امام را باور داشتند به گونه ای که یک جوان روستایی که نه عرفان و نه سلوک خوانده بود یک موحد کامل به حساب می آمد و ما در جنگ و انقلاب دیدیم که این بچه ها چه طور به امام فکر می کردند و این همان تربیت توحیدی است.

حدود ۳۰ تا ۴۰ سال از اتفاقاتی که در حسینیه جماران روی داده می گذرد و نسل امروز نمی داند که اینجا چه خبر بوده، در این حسینیه بچه هایی تربیت شدند که عاشق شهادت بودند و برای اینکه کمتر بخورند و بیشتر کار کنند و اینکه کمتر دیده شوند با هم مسابقه می گذاشتند.

بچه هایی در حسینیه جماران تربیت شدند که در منطقه برای خود قبر می کندند و شب ها نماز شب می خواندند و در عملیات ها نیز خود را به خطرناک ترین محور ها می رساندند و امام این گونه قدرت ها را شکست داد، اما امروز شاهدیم که برخی ها تلاش می کنند تا جای جلاد و شهید، ظالم و مظلوم و حق و باطل را عوض کنند و نهضت امام و فرزندان امام را که قربانیان تروریست بودند به عنوان خشونت طلب معرفی کنند. به هر روی فرزندان امام قهرمان زهد و ساده زیستی بودند.

امام در نامه خود به سید حمید روحانی مورخ کشورمان نوشت انقلاب کردن با همه عظمتش یک طرف و تدوین تاریخ انقلاب، اهداف و مبانی آن یک طرف پس باید مراقب باشید، اگر ما بزرگترین انقلاب را هم بکنیم، ولی به تبیین آن نپردازیم قطعا در زمان خودش حبس می شود پس تدوین تاریخ انقلاب جهاد تبیین را می طلبد با این اوصاف اگر حضرت زینب و حضرت سجاد علیهم السلام نیز نبودند معلوم نبود که در کربلا چه اتفاقی افتاده است.

رسالت بزرگی که امروز بر عهده ماست این است که مواظب باشیم تا مفاهیم و مبانی انقلاب جابه جا نشوند، اما متاسفانه شاهدیم که در رسانه های معاند با شیطنت این کار را می کنند. معتقدم اگر در زمان جنگ ابزاری مانند موبایل وجود داشت ما امروز می فهمیدیم که جوانان در جبهه چه صحنه هایی را خلق می کردند.

*

در زمان امام هم کسانی بودند که خودخواه بودند و بازار سیاه را به دست داشتند و کلاهبرداری می کردند، در کنار این افراد یک عده ای هم بودند که خود را به آتش می زدند تا خود را فدای دیگران کنند با این اوصاف امام به آقای حمید روحانی گفتند که آنچه را که واقعا در جریان انقلاب اتفاق افتاده ثبت کنید تا نسل های بعدی بفهمند که چه اتفاقی افتاده است.

 پیشرفت های امروز با عقب ماندگی های زمان شاه اصلا قابل قیاس نیست

مقایسه پیشرفت های امروز با عقب ماندگی های زمان شاه اصلا قابل قیاس نیست، اما امروز دشمنان مدام در مورد انقلاب دروغ می نویسند، عدالت اقتصادی و پیشرفت اقتصادی جزو اهداف انقلاب بوده، اما مردم هیچ گاه در تظاهرات ها شعار اقتصادی ندادند و شعار آن ها استقلال، آزادی، حکومت اسلامی، برابری، برادری و برقراری حکومت عدل علی علیه السلام بوده است، ولی عده ای که ممکن است دارای سابقه در انقلاب هم باشند به دلیل وادادگی و ضعف و پوسیدگی ذهن و روح شان می آیند و شعارهای انقلاب را عوض می کنند و یک نهضت ضد استبداد و ضد استعمار و یک نهضت عدالت خواه و استقلال طلب را به عنوان توجیه گر استبداد، سازشکار با استعمار و جریان توجیه گر فاصله ها و شکاف طبقاتی و  جریان وابسته جلوه می دهند.

تاکید بر اینکه انقلاب شناسی نیازمند یک جهاد تبیین و مطالعه دقیق است و این اتفاق باید بیفتد، چون دشمنان کتاب های متعددی می نویسند و به بیان خاطرات دروغ و جعلی می پردازند، دشمنان امروز مدام به تولید فیلم و مستند می پردازند تا ذهنیت نسل های بعدی کشورمان را دور بزنند؛ مثلا چندین سال بعد درباره علت ترور امثال شهید فخری زاده می گویند که آنها در حال اقدام برای انفجار بمب اتم در جهان بودند که ما آنها را زدیم؛ چه کسانی می  گویند؟ تنها کسانی که از بمب اتم استفاده کردند. دنیا آنقدر شیر تو شیر است که رئیس دزدها می شود رئیس پلیس.

امام در جریان انقلاب به جوانان گفت به اموال عمومی خسارت نزنید؛امام بعد از انقلاب فرمان عفو عمومی داد.

در جریان انقلاب فرانسه بسیاری را با گیوتین سر بریدند و در واقع می توان گفت داعش در کنار انقلاب فرانسه «سوسول» است و این در حالی است که از انقلاب فرانسه به عنوان پدر جمهوریت و لیبرالیسم نام می برند، امام در جریان انقلاب به جوانان گفت به اموال عمومی خسارت نزنید و به جایی حمله نکنید، چون اماکن عمومی متعلق به مردم هستند همچنین امام بعد از انقلاب فرمان عفو عمومی داد و فقط کسانی را که آدم کشته و به غارت اموال مردم پرداخته بودند، محاکمه کرد، ولی شاهدیم که چپ و راست در مورد امام دروغ می گویند.

انقلاب ما کمونیستی و طبقاتی و انقلاب طبقات اشراف نبود و از این انقلاب می توان به عنوان انقلاب طبقات متوسط رو به پایین نام برد، اگر جبهه ها را می دیدیم متوجه می شدیم که هیچ یک از فرزندان اشراف در جنگ حضور نمی یافتند. در واقع مردم علیه ظلم، تحجر، واپس گرایی و ارتجاع یا همان اسلام شاه، اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه داری، اسلام غرب، اسلام التماس و اسلام آمریکایی قیام کردند، چون مردم ما خواهان اسلام ناب بودند.

پیش از انقلاب فضای دانشگاه ها و حوزه های علمیه منجمد و دچار جمود بود و انقلابیون چه در دانشگاه و چه در حوزه های علمیه در اقلیت قرار داشتند؛ با این وجود کسانی هم که آگاه بودند جرات نداشتند که دست به قیام بزنند، بعضی ها فکر می کنند مسئولان و ملت هر طور عمل کنند، انقلاب می ماند، این طور نیست خداوند هیچ چیز را چک سفید امضا به کسی نداده و هیچ چیز گارانتی نیست به رفتار شما بستگی دارد.

خداوند وعده مطلق به کسی نداده، همه وعده ها مشروط است. خدا انقلاب را حفظ می کند ولی مشروط است. شرط حفظ انقلاب این است که ما پاک، صادق و مجاهد باشیم و اگر در راه خدا تلاش کنیم خدا نیز نتیجه تلاش ما را خواهد داد.

امام معتقد بود ملتی که می ترسد تن به ذلت می دهد

امام از ابتدا می گفت که من کاره ای نیستم و ما، چون از خدا اطاعت کردیم پیروز شدیم، تصریح کرد: امام معتقد بود ملتی که می ترسد تن به ذلت می دهد و شرف برای این ملت مهم نیست، ولی ملتی که نترسد شرق و غرب از او می ترسند.

در اوایل انقلاب وضع اقتصادی از امروز خیلی بدتر بود به گونه ای که ابتدایی ترین نیاز های مردم وجود نداشتند و یا تامین آن ها کوپنی بود، اما با این وجود در آن فضای سخت بچه های انقلاب در معنویت و خدمت به مردم از هم سبقت می گرفتند، امام به غیب ایمان داشت و ادا هم درنمی آورد به گونه ای که یک بار رهبر معظم انقلاب از او پرسیده بودند که شما از چه زمانی برای تشکیل حکومت اسلامی برنامه ریزی کردید که امام در پاسخ گفتند هیچ وقت.

*عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ مراسم بزرگداشت ارتحال امام خمینی بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی که با عنوان «امام خمینی خورشید قرن» و رونمایی از کتاب صوتی خط امام از سوی کمیته دانشگاهیان ستاد بزرگداشت ارتحال امام در محل حسینیه جماران .

. انتهای پیام /*