پرتال امام خمینی (س): حجت الاسلام علی کمساری روز سه شنبه - پنجم دی ماه- در نشست خبری «یکصد نشست دانشجویی در دانشگاه های مختلف کشور» با موضوع «زن در اندیشه امام خمینی (س)» که در موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام برگزار شد، اظهارداشت: زن در چنبره دو نگاه سنگین اعم از نگاه متحجرانه از خاستگاه اسلام سلفی و نگاه غرب گرایانه گرفتار بود. از این نگاه، زن مترقی در چارچوب هیچ قید و بندی نبود که دو نگاه مخالف در دو جبهه مقابل هم بود که هر دو به دنبال تضییع حقوق زنان بودند. شرایط جامعه به گونه ای بود که حوزه سلامت دینی او به خطر می افتاد و این جریان حاکم در گذشته بود و با آن مواجه بودیم.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) گفت: در آتش این دو جریان، نگاه ققنوس وار به وجود آمد که اقدام کلیدی امام در حوزه زنان در اینجا بیشتر خود را نشان می دهد.

روایت سوم از زن خاستگاه دینی دارد که از زبان یک مرجع تقلید و کارشناس اعلای دینی قرائت می شود که زن را از محدوده فردی به دل اجتماع آورد. در این نگاه، زن می تواند به رسالت فردی خود عمل کند و نجابت و نقش مادری خود را حفظ نماید و می توان به زن جایگاه و نقش جدی اجتماعی در مقام اثبات و ثبوت اهدا کرد که تفاوت نگاه امام با بسیاری از بزرگان دینی در همین است.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) بیان کرد: امام در مبانی نظری بیاناتی عجیب و متفاوت را در خصوص زنان بیان می کند. امام می فرماید زن، مربی جامعه است و انسان ها از دامن زن تربیت می شوند.

وظیفه زنان، انسان سازی است که امام می فرماید اگر زنان از ملت ها گرفته شود، ملت ها با انحطاط مواجه می شوند.

رهبری می فرمایند روح و اندیشه امام، نرم افزار جمهوری اسلامی است و این، اهمیت اندیشه امام را نشان می دهد و امروز چیزهایی که زمانی دغدغه زنان جامعه بود، دیگر وجود ندارد. زنان در جامعه نقش خود را پیدا کردند.

وی با تاکید بر اینکه نباید با نگاه منفعت طلبانه به اندیشه های امام روبه رو شد، اظهار داشت: غباری که در خصوص زنان در جامعه به وجود آمد، تمام متولیان فرهنگی را به چاره اندیشی واداشت و به نظر می رسد که بعد فرهنگی چاره درمان است.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) گفت: اندیشه امام باید بازخوانی و به سمع و نظر جامعه رسانده شود که به همین منظور ۱۰۰ نشست با رویکرد تخصصی در دانشگاه های مختلف کشور در خصوص جایگاه زنان در اندیشه امام با محوریت دو استاد صاحب نظر برگزار می شود. سعی شده شخصیت هایی که دعوت می شوند، شخصیت های علمی و دانشگاهی باشند و کمتر به سراغ شخصیت های سیاسی با توجه به این که در آستانه انتخابات هستیم، رفته ایم.

کمساری خاطرنشان کرد: از این نشست ها، ۴۰ نشست دانشجویی و ۲۰ کرسی آزاداندیشی، ۳۰ نشست حوزوی و ۱۰ نشست هم در پژوهشگاه ها و مراکز علمی برگزار می شود که آغاز آن از ۱۳ دی در روز زن آغاز می شود و تا ۲۱ بهمن ادامه خواهد داشت و اختتامیه آن در حسینیه جماران با حضور منتخبان و برخی چهره ها برگزار می شود.

کمساری همچنین به خبرنگاری که پرسید ممکن است مطالب سخنران ها تبیین اندیشه های حضرت امام نباشد، گفت: ممکن است نشستی برگزار شود و مطلب سخنران با هدف برگزار کنندگان فاصله داشته باشد که جزوات توجیهی در این زمینه تدارک دیده شده تا مطالب سخنرانان منطبق با اهداف برنامه و در چارچوب بحث ها باشد.

وی در خصوص این سوال خبرنگار که آیا این نشست ها برای استفاده از پتانسیل های موجود در حوزه زنان با توجه به اتفاق های رخ داده در این حوزه در جامعه برگزار می شود گفت: یکی از دلایل نارضایتی ها و اعتراض و اغتشاش بخشی به نداشتن آگاهی برمی گردد که نتوانستیم نسل جوان را با اندیشه امام آشنا کنیم.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) گفت: دستگاه های فرهنگی کم کاری کردند و نتوانستم منتقل کنیم و به دنبال این هستیم که روایت امام از زن به عنوان روایت سوم را مطرح کنیم.

کمساری اظهار داشت: ۹۸ درصد مردم به اندیشه امام رای دادند. حال باید بگوییم این تعداد دچار اشتباه شده اند. درمانی که امام مطرح کرده محدود به زمان و مکان خاصی نبوده است و اندیشه امام پتانسیل راهبری است و شاید گوش جهان برای این کمی سنگین باشد اما باید ما اندیشه های امام را تببین کنیم و معتقدیم این پتانسیل در اندیشه امام وجود دارد.

وی در خصوص انتخابات مجلس هم گفت: سیره عملی و نظری امام در خصوص نقش مردم روشن است و انتخابات اسفند برهه حساسی از تاریخ سیاسی انقلاب را رقم خواهد زد و رهبری بر مشارکت مردم در انتخابات تاکید کردند. خلف امام حق مردم را تعیین کننده می دانند و هیچ کس نمی تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر آرای مردم تاثیرگذاری داشته باشد و محافلی هم به منظور انتخابات برگزار خواهد شد.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) افزود: در نشست های زنان مساله انتخابات مطرح نمی شود و امروز بحث های غزه و ددمنشی رژیم صهیونیستی و مقاومت مطرح است که در سلسله نشست هایی به این مساله نیز پرداخته می شود.

مجمع دختران روح الله به زودی فعالیت خود را آغاز می کند

زینب سلطانی مشاور امور بانوان تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) گفت: مجمع دختران روح الله به زودی فعالیت خود را شروع می کند که امور مربوط به این کار صورت گرفته که با هدف جلب مشارکت دختران ایران زمین و ترویج اندیشه امام در خصوص جایگاه بانوان برگزار می شود.

وی افزود: با توجه به ضرورت پرداخت به جایگاه حقیقی بانوان و ترویج اندیشه های امام برمبنای قرآن این مجمع راه اندازی می شود. در راستای نشر اندیشه امام در این زمینه یکصد نشست با عنوان زن به روایت سوم برگزار می شود که امید است گامی در تحقق این امر مهم باشد که تحقق جایگاه بانوان مستلزم نشر اندیشه های امام است.

بیش از ۲۰ عنوان کتاب در جهت تبیین اندیشه امام تالیف شده است

در این نشست، حجت الاسلام علی ملانوری معاون پژوهش، آموزش و برنامه ریزی راهبردی موسسه هم گفت: در مورد عموم اندیشمندان اعم از کسانی که اندیشه هایشان به ظهور رسیده و یا به حالت علمی باقی مانده، به دلیل حجاب معاصرت و یا غبارهای سیاسی و یا در هم تنیدگی متغیرهای اقتصادی و فرهنگی در اصل تبیین اندیشه امام خلاهایی وجود دارد و در اتکای علمی و تجلی این اندیشه ها در حوزه رفتار در جامعه وجود دارد.

وی افزود: بیش از ۲۰ عنوان کتاب در جهت تبیین اندیشه امام تالیف شده و برگزاری گفتمان های علمی در آینده در دستور کار قرار دارد. تبیین اندیشه های امام نیازمند برگزاری برنامه هایی است که یکصد نشست در خصوص جایگاه زنان در این چارچوب برگزار می شود. امید است با این سلسله نشست ها گام های جدی در تبیین اندیشه های امام برداشته شود.

ملانوری گفت: در حال بازتولید آثاری از امام راحل که مورد اقبال جامعه بوده هستیم که کتاب های ارزشمند علمی هستند که خواستار دارد اما خوانش این آثار کار دشواری است چون زبان سختی دارد و لازم است متخصص در این علم باشید.

این نشست ها مقدمه ورود به بحث های گفتمانی در خصوص اندیشه های امام است

ابوالحسن اقبالی عضو کارگروه زنان موسسه و دبیر اجرایی یکصد نشست در خصوص جایگاه زنان در اندیشه امام گفت: این نشست ها مقدمه ورود به بحث های گفتمانی در روایت سوم در خصوص اندیشه های امام است. نیاز بود در فضای اندیشه نخبگانی موضوع زن مطرح و انفعالی که در حوزه زن در جامعه غالب شده، حرف امام سردست گرفته شود که با یک سری گفتمان ها و دیگر فعالیت ها، این اقدام ها امتداد خواهد داشت.

وی همچنین گفت: نشست ها با همکاری نهادهای علمی برگزار می شود که در این زمینه معاونت فرهنگی وزارت علوم و سازمان بسیج دانشجویی همکاری دارند و از اساتیدی که در این حوزه ها فعالیت دارند به نشست ها دعوت می شوند. قرار نیست ۲۰۰ استاد در این نشست ها برای یکصد نشست حضور داشته باشند بلکه با ۹۰ نفر از اساتید در این باره گفت و گو شده است.

عضو کارگروه زنان موسسه و دبیر اجرایی یکصد نشست در خصوص جایگاه زنان در اندیشه امام افزود: نشست ها میان دانشگاه های سراسری، علوم پزشکی، فرهنگیان و آزاد توزیع شده که لیست آن در حال نهایی شدن است.

. انتهای پیام /*