اول مهرو با آغاز سال تحصیلی جدید 59-58،حضرت امام خمینی به همراه  سید احمد آقا به دبستان فیض  که در یکی از محلات جنوبی شهر قم است رفته و به بازدید از کلاسهای مدرسه پرداختند. اهالی محل که از تشریف امام آگاه شدند در مدرسه اجتماع کردند. امام ضمن گفتگو با دانش آموزان  در باره  فطرت پاک کودکان و تربیت اسلامی کودکان سخنرانی کردند:  جمله ای که بیش از همه در این سخنرانی مورد توجه قرار می گیرد :هر مولودی بر اساس فطرت خود بدنیا می آید اما پس از تولد ، پدر و مادرش او را یهودی یا نصرانی و یا مجوسی می کند.

پیش کودکان آمدم چون به فطرت نزدیکترند

من امروز، که روز اول تحصیل است و روز اول باز شدن مدارس است، پیش این اطفال کوچک دبستانی آمده‏ام که اینها به فطرت نزدیکترند: کُلُّ مَولُودٍ یُولَدُ عَلَی الْفِطْرَةِ ثُمَّ إِنَّ أَبَوَاهُ یُهَوِّدانِهِ و یُنَصِّرَانِهِ و یُمَجِّسَانِهِ ؛ این بچه‏ها جدید العهد به ملکوت هستند. آن کدورتهایی که از طبیعت عاید انسان می‏شود و آن کدورتهایی که از دولت طاغوتی نصیب ما شد اینها از او دور بودند. جوانان ما را نگذاشتند تربیت انسانی بشوند. این کودکها، که الآن در پیش من هستند و با فشار به دامن من هجوم می‏آورند، مورد علاقه من هستند، بچه‏های منند، عزیزان منند، به ملکوت نزدیکند، از آلودگیهای طبیعت دورند. و من امیدوارم که معلمهای این بچه‏ها و این کودکها در تربیت انسانی- اسلامی اینها کوشا باشند؛ و از آن تعلیمات سوئی که در سابق بود مُبرا باشند.

وظیفه معلمان در رابطه با کودکان‏

معلمان مدارس در هر جا هستند عنایتشان به این کودکها بیشتر باشد؛ که این کودکها امید آتیه مملکت ما هستند. با کودکهای امروز، انسانها و دانشمندان فردا درست می‏شود. اینها هستند که در آتیه مملکت ما را اداره می‏کنند؛ و پس از ما اینها باید استقلال مملکت و آزادی را حفظ کنند. معلمان از این کودکهای نورس قدردانی کنند؛ و این کودکهای نورس را، که آلوده نیستند به آن چیزهایی که ما بزرگها آلوده هستیم، نگذارند آلوده شوند. تربیتها تربیتهای دینی باشد. اسلام، تمام آزادیها و استقلالها را بیمه می‏کند. بچه‏های کوچک ما را اگر اسلامی بار بیاورید، استقلال و آزادی مملکت شما بیمه خواهد شد. از این کودکها قدردانی کنید.

نورفطرت

 از این عواطف کودکانه آنها من تشکر می‏کنم. من اینها را دوست می‏دارم، همان طور که شما عزیزان خودتان را دوست دارید. اینها همه عزیزان من هستند و نور چشم من هستند؛ و در آتیه امید ما به اینهاست. من از خدای تبارک و تعالی سلامت و سعادت این قشر کودکان را، که مایه سرفرازی ما در آتیه باید بشوند، تشکر می‏کنم؛ و به همه دعا می‏کنم. خداوند این غنچه‏های نزدیک به شکوفا [یی‏] را در تربیت اسلامی شکوفا کند. خداوند این بچه‏های لطیف ظریف انسانی را در پناه خود حفظ کند، و نور فطرت آنها را شکوفا کند. من بیش از این طول کلام نمی‏دهم، که این بچه‏ها در این فشار، ناراحت هستند و در آفتاب از گرما ناراحت می‏شوند. خداوند همه شما را سعادتمند کند. خداوند مملکت ما را به وجود شما مستقل کند.

صحیفه امام ،ج‏10،ص88

منابع مرتبط:

 پند نامه 

نامه محبت آمیز


. انتهای پیام /*