مردم ایران به خاطر دارند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، رادیوهای بیگانه و عوامل داخلی بیگانگان مرتباً از سرنگونی سریع نظام نوپا و عدم امکان استقرار نظام اسلامی سخن می‌گفتند و حتی برای زمان وقوع آن تاریخ معین می‌کردند و در مواجهه با پیش‌بینیهای خلاف واقع خود مرتباً این تاریخ را تمدید می‌کردند. رادیوهای بیگانه هر از چندگاه یکبار با پخش شایعات و تبلیغات مسموم خود، عصر بعد از خمینی و از هم پاشیدن اجتناب‌ناپذیر نظام اسلامی را خبر می‌دادند ولی اصحاب با وفای خمینی و دست‌پروردگان مکتب آن فرزانۀ دوران، صحنه را برای تحقق آمال شوم دشمنان انقلاب، رها نکردند. و در این میان «احمد» نقشی برجسته و مسئولیتی بزرگ بر دوش داشت. او در شب چهارده خرداد 68، تنی چند از یاران و اعضای دفتر را فراخواند و چگونگی انجام مراسم پرشکوه وداع ملت ایران با پیکر مطهر امام در مصلای تهران و مراسم تشییع و خاکسپاری را به بحث و مشورت گذاشت و پس از تنظیم برنامه‌ها و بازدید از مادر داغدار و خواهران و اهل بیت مصیبت دیده‌اش دوباره در کنار پیکر مطهر امام حاضر شد تا از روح مطهّر آن مرد خدا و سیمای دل‌آرایی که اینک در آرامشی ابدی فرو رفته است نیرو بگیرد و خود را برای امتحان بسیار مهمی که ساعاتی بعد فراروی خویش دارد آماده کند. فردای آن روز هنگامیکه خبر انتخاب رهبر آینده انقلاب اسلامی را از بلندگوهای – تازه نصب شدۀ – مصلای بزرگ تهران  شنیدم غریو تکبیر در فضای غم گرفته پیچید. خبرگان ملت ایران تکلیف خویش را در پیشگاه خدا و در برابر مردم و در قبال دینی که به امام و انقلاب داشتند ادا کردند. هنوز جلسات طراحی برنامه‌های توطئه برای چگونگی استفاده از فضای عصر بعد از امام، در مراکز اطلاعاتی و امنیتی دشمنان انقلاب در آمریکا و مناطق دیگر جهان به پایان نرسیده بود که انتخاب خبرگان خیال دلسوزان انقلاب و پیروان امام خمینی را آسوده کرد. امید دشمنان که سالها به انتظار چنین واقعه‌ای نشسته بودند نقش بر آب شد؛ و همه می‌دانیم که در آن جلسه، سخن و تحلیل یادگار امام و نقل امانتدارانۀ او از آنچه که از امام خمینی(س) دربارۀ رهبر معظم انقلاب اسلامی شنیده و دیده بود نقشی اساسی در تسریع انتخاب خبرگان و رفع تردیدها و دودلیها داشت و بدینسان در این ماجرا نیز که بحقّ از سرنوشت‌سازترین وقایع انقلاب اسلامی بعد از رحلت امام محسوب می‌شود. «احمد» بسانِ همیشه در هموارسازی مسیر انقلاب در نقشی بسیار تعیین کننده و مؤثر مشارکت می‌کند؛ و از این بابت نیز او را بر گردن ملت ایران و همه کسانیکه بنا به وصایای صریح امام خمینی تداوم راه امام را در پرتو استمرار ولایت فقیه می‌دانند، دینی بزرگ و حقی فراموش نشدنی است. دفاع جانانۀ  یادگار امام از اساسی‌ترین اصل مکتب سیاسی امام خمینی و مهمترین آرمان حکومتی امام یعنی ولایت  فقیه منحصر به جلسه خبرگان نمی‌شود. او به دفاع از این اصل تا پایان زندگی خویش وفادار ماند.

حضرت آیةالله خامنه‌ای در رابطه با نقش مرحوم حاج احمدآقا در تحکیم رهبری انقلاب در دوران بعد از امام می‌فرماید:

«در مورد مسأله رهبری، ایشان کاملاً نظرشان با آنچه از طرف رهبری ابراز می‌شد، موافق اعلام می‌شد و موافق هم بود. مقصود اینست که در برهۀ بعد از امام ایشان یکی از بهترین مواضعی را که ممکن است کسی مثل ایشان داشته باشد، در دفاع از اصول انقلاب و موازین انقلاب داشتند، و از آن چهره حقیقی خط امام از جان و دل دفاع می‌کردند؛ و از جمله: ایشان از رهبری خیلی دفاع می‌کردند و دفاع جانانه‌ای که ایشان از رهبری کردند که از اساس و اصل رهبری و هم از شخص حقیر، خیلی دفاع می‌کردند، تأثیر زیادی داشت در بعضی روحیه‌هایی که ممکن بود جور دیگری فکر کنند یا احساس کنند.

در هر حال موضعی که ایشان بعد از رحلت امام اتخاذ کرده بودند، خیلی ارزشمند بود و من معتقدم که یکی از بهترین فصول زندگی ایشان عندالله همین فصل اخیر است که واقعاً راه خدا را، راه حق را و راه صحیح را متقرباً الی الله پیمودند. با آنکه یقیناً از ایشان توقعات گوناگونی بود و وسوسه‌هایی بود... اما ایشان محکم ایستاده بود و همان اصولی را که مورد نظر شریف امام رضوان‌الله تعالی علیه بود، با قاطعیت تمام ابراز می‌کرد».[1]

 مهمترین اصلی که بر رفتار و گفتار و زندگی سیاسی و اجتماعی حضرت حجةالاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی، بعد از رحلت امام حاکم بود: ادامۀ راه امام و دفاع از آرمانها و اصولی بود که حضرت امام با خون دل آنها را احیاء کرده و در متن جامعه اسلامی محقق ساخته بود. دفاع از اسلامیت نظام، دفاع از ولایت فقیه بعنوان رکن حکومت اسلامی، دفاع از آزادی – در چارچوب شرع و قانون اساسی – بعنوان یکی از اهداف بنیادینِ انقلاب اسلامی، دفاع از استقلال همه جانبه کشور و مبارزه با هرگونه مشی و تصمیمی که به وابستگی کشور بیانجامد – دفاع از محرومین و مستضعفین به عنوان صاحبان اصلی انقلاب، مبارزه با زراندوزی و سرمایه‌سالاری و هرگونه اقدامی که به تضییع حقوق مردم و محرومین و حاکمیت مرفهین بی‌درد منتهی شود، دفاع از آرمان آزادی قدس عزیز و دفاع از مظلومین حهان و جنبشهای اسلامخواهی در جهان، دفاع از تقویت بسیج و ارکان دفاعی کشور و تقویت روح سلحشوری، از جمله اصولی بودند که یادگار امام مرتباً در سخنرانیها و پیامهای خویش – بعد از رحلت امام و با استناد به متن فرمایشات امام تذکر می‌داد و مردم را به ایستادگی بر سر این اصول فرا می‌خواند.

کتاب دیدگاهها (منتخبی از مواضع حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی) که به همت مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام منتشر شده است، خطوط کلی اندیشۀ آن مرحوم و چگونگی تلاش بی‌وقفۀ او در حراست از آرمانهای امام را آشکار می‌سازد

 [1] . گنجینۀ دل، مصاحبه با حضرت آیةالله خامنه‌ای،  رهبر معظم انقلاب.

. انتهای پیام /*