تأکید و پافشاری بر شکل‌گیری نهادهای حکومتی متکی بر آرای مردمی در روزهای اول پیروزی انقلاب اسلامی از ویژگی‌های منحصر به فردی است که در قاموس مدیریتی حضرت امام خمینی(س) قابل تعریف است. به دنبال برگزاری رفراندوم نظام جمهوری اسلامی ایران چون مجلس خبرگان قانون اساسی از اهمیت و اولویتی بالا برخوردار بود، آن حضرت در تاریخ 9 مرداد 1358 در آستانه انتخابات این مجلس پیامی خطاب به ملت ایران صادر و بر اهمیت حضور مردم در صحنه، ویژگی خبرگان، هوشیاری و مراقبت در برابر توطئه و وظایف رسانه‌ها در رابطه با انتخابات تأکید کردند و همچنین در روز 12 مرداد ماه 1358 طی پیامی ملت را به شرکت در انتخابات و مقابله با توطئه‌ها فراخواندند.

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

ملت شریف و مبارز ایران!

دشمنان اسلام و نهضت، در خارج و داخل، تبلیغات زهرآگین خود را شروع کردند، و چنین وانمود مى ‏کنند که مردم در این انتخابات بى ‏تفاوتند و به سردى و سستى گراییده ‏اند. مى ‏خواهند شما را متهم کنند که از جمهورى اسلامى رو برگردانیده ‏اید. از شما ملت مبارز انتظار دارم که با شرکت همگانى خود یاوه سرایان را رسوا کنید. و نیز اطلاع دادند که در اطراف دانشگاه- که محل اقامه نماز جمعه است- گروهى براى اخلال در شرکت در انتخابات بپاخاسته‏ اند. دولت موظف است از آنان جلوگیرى کند، و مردم موظفند به تبلیغات آنان اعتنا نکنند.

ملت عزیز مسلمان! از اسلام و کشور اسلامى پاسدارى کنید، و به سوى صندوق آرا هجوم آورید. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏9، ص: 259)

. انتهای پیام /*