زمین لرزه ای به بزرگی 7.7 ریشتر در 25 شهریور 1357 شهرستان های جنوب خراسان به ویژه طبس را به لرزه درآورد و بیش از 18 هزار کشته و مجروح برجای گذاشت. حضرت امام خمینی(س) دو روز بعد از وقوع این حادثه، در پیامی ملت ایران از نجف، با فراخوانی عموم مردم برای کمک به زلزله زدگان، به مسئله اغفال مردم توسط دولت و بوقهاى تبلیغاتى شاه‏ نیز اشاره کردند. متن پیام حضرت امام را در ادامه می خوانید:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

این جانب از واقعه اسفناکى که موجب مرگ عده کثیرى از برادران و خواهران ما شد، در سوگ هستم. زلزله طبس هر انسانى را متأثر و متألم مى ‏کند. مسلمین غیرتمند لازم است مستقیماً به برادران خود کمک کنند و چیزى به دست عمال دولت ندهند که باز راه براى چپاولگران باز شود. لکن در این موقع حساس آنچه لازم است به ملت شریف ایران تذکر دهم آن است که دولت و بوق هاى تبلیغاتى شاه از فرصت استفاده کرده و به اغفال مردم دست زده‏اند. آنهایى که هزاران نفر از بهترین فرزندان ما را دیروز بى‏رحمانه قتل عام کرده و ملتى را به عزا نشانده ‏اند، امروز براى انحراف اذهان به تعزیه سرایى پرداخته و اشک تمساح براى زلزله ‏زدگان مى‏ ریزند و عزاى ملى اعلام مى‏ کنند. آنهایى که مسلمانان عزیز و پیرو قرآن کریم را با رگبار مسلسل درو کردند، و از قرار معروف از سربازان اسرائیلى براى کشتار مردم شجاع و بى ‏پناه تهران- که تعداد کشتگان را بیش از چهار هزار نفر نقل مى‏ کنند- کمک گرفته و پس از قتل عام، آنان را کمونیست و مارکسیست خوانده‏ اند، امروز دلسوز ملت شده‏ اند.

دیروز گفتند مشتى خرابکار از خارج با گذرنامه جعلى آمده ‏اند و خرابکارى کرده ‏اند و ملت را خارجى معرفى کردند. امروز تظاهرکنندگان شعار ضد دیکتاتورى سراسر کشور را که داده ‏اند و از شاه جنایتکار اظهار تنفر کرده‏اند، مشتى مارکسیست و کمونیست خوانده‏اند. ملت ایران از روحانى تا سیاسى، از تجار و کسبه تا کارگر و دهقان چون شعارشان «مرگ بر شاه» است، کمونیستند!! و فقط شاه و مفتخواران اطراف او که با ملت‏ مسلمان آن کردند و مى ‏کنند که چنگیز نکرد، مسلمانند و ایرانى!!

ملت مسلمان ایران! بیدار باشید و زلزله و سیل و سایر عوامل، شما را از مسیر خود منحرف نکند؛ و به تبلیغات اغفال‏ کننده دستگاه شاه گوش ندهید و نهضت اسلامى را ادامه دهید، و تا برچیده شدن دستگاه قلدرى و استبداد، از قیام خود دست نکشید. روحانیون معظم در این موقع حساس که شاه زلزله را بهانه قرار داده و دست به بهره ‏بردارى زده است، وظیفه الهى و سنگین خود را عمل فرمایند و به مردم هشدار دهند. سیاسیون و روشنفکران و دانشگاهیان وظیفه اسلامى و ملى خود را به جا آورند و نگذارند نهضت را به وسیله تبلیغات پر سر و صدا منحرف کنند. دولت به پشتیبانى شاه، با اینکه صریحاً اعلام مى‏ کند که عهده دار کشتار بى‏رحمانه سراسر ایران است، امروز دست به تبلیغات مضرى زده است، ولى ملت ایران گول این تبلیغات را نخورده و از او انتقام خواهد کشید. ملت بزرگ مسلمان ایران باید از اعلام پشتیبانى غارتگران تاریخ، ترس و سستى به خود راه ندهند، که نمى‏ دهند و با اتکا به خداى بزرگ و حقانیت خود مطمئن باشند که پیروزند.

اکنون که برادران ما در کشتار سراسر ایران و مناطق زلزله زده بى‏ خانمان و بى‏ سرپرست شده ‏اند، اکنون که شهر از گِل ساخته ‏شده طبس بر سر برادران ما خراب شده است، اکنون که مجروحین تظاهرات سراسرى ایران از بى‏ دارویى و بى ‏غذایى در رنجند، بر برادران ایمانى لازم است هر چه بیشتر به سرپرستى بازماندگان و تهیه وسایل آسایش براى آنان بشتابند، و به جار و جنجال دولت اکتفا نکنند و به صندوق اعانه آنان کمک نکنند که جز زراندوزى براى مجریان امور هیچ حاصلى نمى‏ تواند داشته باشد. و پیام تأثربار این جانب را در تسلیت مصیبت بزرگ، به بازماندگان آنان برسانند. از خداوند تعالى آزادى و استقلال کشور و صلاح حال مسلمین را خواستار است. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏3، ص: 474 و 475)

. انتهای پیام /*