امام خمینی به همراه آقای سید احمد خمینی روز اول مهرسال ۱۳۵۸ به دبستان فیض که در یکی از محلات جنوبی شهر قم هست، رفتند و به بازدید از کلاس های مدرسه پرداختند. اهالی محل که از تشریف فرمایی امام آگاه شدند در مدرسه اجتماع کردند. امام خمینی ضمن گفتگو با دانش ‏آموزان، بیاناتی ایراد فرمودند. ایشان در بیانات کوتاهشان با اشاره به فطرت پاک کودکان، لزوم تربیت اسلامی آنها را یادآور شدند. در ادامه متن بیانات حضرت امام را می خوانید:


بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

کودکان، جدید العهد به ملکوتند

من امروز، که روز اول تحصیل است و روز اول باز شدن مدارس است، پیش این اطفال کوچک دبستانی آمده‏ ام که اینها به فطرت نزدیکترند: کُلُّ مَولُودٍ یُولَدُ عَلَی الْفِطْرَةِ ثُمَّ إِنَّ أَبَوَاهُ یُهَوِّدانِهِ و یُنَصِّرَانِهِ و یُمَجِّسَانِهِ این بچه ‏ها جدید العهد به ملکوت هستند. آن کدورت هایی که از طبیعت عاید انسان می ‏شود و آن کدورت هایی که از دولت طاغوتی نصیب ما شد این ها از او دور بودند. جوانان ما را نگذاشتند تربیت انسانی بشوند. این کودک ها، که الآن در پیش من هستند و با فشار به دامن من هجوم می ‏آورند، مورد علاقه من هستند، بچه‏ های منند، عزیزان منند، به ملکوت نزدیکند، از آلودگی های طبیعت دورند. و من امیدوارم که معلم های این بچه ‏ها و این کودکها در تربیت انسانی- اسلامی این ها کوشا باشند؛ و از آن تعلیمات سوئی که در سابق بود مُبرا باشند.

وظیفه معلمان در رابطه با کودکان‏

معلمان مدارس در هر جا هستند عنایتشان به این کودک ها بیشتر باشد؛ که این کودکها امید آتیه مملکت ما هستند. با کودک های امروز، انسانها و دانشمندان فردا درست می ‏شود. اینها هستند که در آتیه مملکت ما را اداره می‏ کنند؛ و پس از ما اینها باید استقلال مملکت و آزادی را حفظ کنند. معلمان از این کودکهای نورس قدردانی کنند؛ و این کودکهای نورس را، که آلوده نیستند به آن چیزهایی که ما بزرگها آلوده هستیم، نگذارند آلوده شوند. تربیت ها تربیت های دینی باشد. اسلام، تمام آزادی ها و استقلال ها را بیمه می‏ کند. بچه‏ های کوچک ما را اگر اسلامی بار بیاورید، استقلال و آزادی مملکت شما بیمه خواهد شد. از این کودکها قدردانی کنید. و از این عواطف کودکانه آنها من تشکر می‏ کنم. من اینها را دوست می‏ دارم، همان طور که شما عزیزان خودتان را دوست دارید. اینها همه عزیزان من هستند و نور چشم من هستند؛ و در آتیه امید ما به اینهاست.

من از خدای تبارک و تعالی سلامت و سعادت این قشر کودکان را، که مایه سرفرازی ما در آتیه باید بشوند، تشکر می ‏کنم؛ و به همه دعا می ‏کنم. خداوند این غنچه ‏های نزدیک به شکوفا [یی‏] را در تربیت اسلامی شکوفا کند. خداوند این بچه ‏های لطیف ظریف انسانی را در پناه خود حفظ کند، و نور فطرت آنها را شکوفا کند.

من بیش از این طول کلام نمی‏ دهم، که این بچه‏ ها در این فشار، ناراحت هستند و در آفتاب از گرما ناراحت می‏ شوند. خداوند همه شما را سعادتمند کند. خداوند مملکت ما را به وجود شما مستقل کند.

و السلام علیکم و علی عباد اللَّه الصالحین‏

(صحیفه امام، ج‏۱۰، ص: ۸۷ و ۸۸) 

. انتهای پیام /*