امام خمینی به همراه آقای سید احمد خمینی روز اول مهرسال 1358 به دبستان فیض که در یکی از محلات جنوبی شهر قم هست، رفتند و به بازدید از کلاسهای مدرسه پرداختند. اهالی محل که از تشریف فرمایی امام آگاه شدند در مدرسه اجتماع کردند. امام خمینی ضمن گفتگو با دانش ‏آموزان، بیاناتی ایراد فرمودند. ایشان در بیانات کوتاهشان با اشاره به فطرت پاک کودکان، لزوم تربیت اسلامی آنها را یادآور شدند. در ادامه متن بیانات حضرت امام را می خوانید:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

کودکان، جدید العهد به ملکوتند

من امروز، که روز اول تحصیل است و روز اول باز شدن مدارس است، پیش این اطفال کوچک دبستانی آمده‏ ام که اینها به فطرت نزدیکترند: کُلُّ مَولُودٍ یُولَدُ عَلَی الْفِطْرَةِ ثُمَّ إِنَّ أَبَوَاهُ یُهَوِّدانِهِ و یُنَصِّرَانِهِ و یُمَجِّسَانِهِ این بچه ‏ها جدید العهد به ملکوت هستند. آن کدورت هایی که از طبیعت عاید انسان می ‏شود و آن کدورت هایی که از دولت طاغوتی نصیب ما شد اینها از او دور بودند. جوانان ما را نگذاشتند تربیت انسانی بشوند. این کودکها، که الآن در پیش من هستند و با فشار به دامن من هجوم می ‏آورند، مورد علاقه من هستند، بچه‏ های منند، عزیزان منند، به ملکوت نزدیکند، از آلودگی های طبیعت دورند. و من امیدوارم که معلم های این بچه ‏ها و این کودکها در تربیت انسانی- اسلامی اینها کوشا باشند؛ و از آن تعلیمات سوئی که در سابق بود مُبرا باشند.

وظیفه معلمان در رابطه با کودکان‏

معلمان مدارس در هر جا هستند عنایتشان به این کودک ها بیشتر باشد؛ که این کودکها امید آتیه مملکت ما هستند. با کودک های امروز، انسانها و دانشمندان فردا درست می ‏شود. اینها هستند که در آتیه مملکت ما را اداره می‏ کنند؛ و پس از ما اینها باید استقلال مملکت و آزادی را حفظ کنند. معلمان از این کودکهای نورس قدردانی کنند؛ و این کودکهای نورس را، که آلوده نیستند به آن چیزهایی که ما بزرگها آلوده هستیم، نگذارند آلوده شوند. تربیت ها تربیت های دینی باشد. اسلام، تمام آزادی ها و استقلال ها را بیمه می‏ کند. بچه‏ های کوچک ما را اگر اسلامی بار بیاورید، استقلال و آزادی مملکت شما بیمه خواهد شد. از این کودکها قدردانی کنید. و از این عواطف کودکانه آنها من تشکر می‏ کنم. من اینها را دوست می‏ دارم، همان طور که شما عزیزان خودتان را دوست دارید. اینها همه عزیزان من هستند و نور چشم من هستند؛ و در آتیه امید ما به اینهاست.

من از خدای تبارک و تعالی سلامت و سعادت این قشر کودکان را، که مایه سرفرازی ما در آتیه باید بشوند، تشکر می ‏کنم؛ و به همه دعا می ‏کنم. خداوند این غنچه ‏های نزدیک به شکوفا [یی‏] را در تربیت اسلامی شکوفا کند. خداوند این بچه ‏های لطیف ظریف انسانی را در پناه خود حفظ کند، و نور فطرت آنها را شکوفا کند.

من بیش از این طول کلام نمی‏ دهم، که این بچه‏ ها در این فشار، ناراحت هستند و در آفتاب از گرما ناراحت می‏ شوند. خداوند همه شما را سعادتمند کند. خداوند مملکت ما را به وجود شما مستقل کند.

و السلام علیکم و علی عباد اللَّه الصالحین‏

(صحیفه امام، ج‏10، ص: 87 و 88) 

. انتهای پیام /*