شهید آیت الله دکتر محمد مفتح در سال 1307، در خانواده ای روحانی در همدان متولد شد. پس از فراگیری مقدمات، راهی قم شد و در محضر بزرگانی چون امام خمینی، علامه طباطبایی و .. استفاده نموده و خود مدرسی بزرگ در حوزه گردید. ایشان در حالیکه استادی بزرگ در قم بودند، پا به عرصه دانشگاه گذاشته و تا درجه دکترا ادامه تحصیل دادند. شهید مفتح که توطئه استعمار در جدا نگاه داشتن دو قشر دانشگاهی و روحانی، از هم را با تمام وجود احساس کرده بود، ایجاد وحدت میان این دو قشر مهم جامعه را وجهه همت خود قرار داد و در کنار آموزش و تدریس و تربیت نیروهای جوان به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت. در سال های 1340 تا 42، سخنرانی های او در شهرهای مختلف در روشن ساختن مواضع نهضت اسلامی و افشای چهره رژیم پهلوی بسیار مؤثر بود که با آگاهی ساواک این جلسات تعطیل و ایشان دستگیر و مورد آزار و اذیت ساواک قرار گرفت. محبوبیت و مقبولیت شهید مفتح در میان طلاب و دانش آموزان موجب شد که او را از آموزش و پرورش اخراج و در سال 1347، به نواحی بدآب و هوای جنوبی ایران تبعید کنند و بعد از سپری شدن مدت تبعید نیز از ورود ایشان به قم جلوگیری به عمل آمد و ایشان با اقامت در تهران به تدریس از دانشکده الهیات مشغول شد. ایشان به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان امامت جماعت مسجد دانشگاه را عهده دار شد.

سخنرانی های ایشان در مسجد دانشگاه در ترغیب نسل روشنفکر و تحصیل کرده به اسلام اثر بسزایی داشت. شهید مفتح همچنین در حسینیه ارشاد نیز به فعالیت های تبلیغی و علمی می پرداخت و پس از تعطیلی این حسینیه بوسیله ساواک، ایشان با قبول امامت مسجد جاوید در سال 1352، هسته دیگری از دانشجویان و روشنفکران را به دور خود جمع نمود. در آذر 1353 مسجد جاوید مورد هجوم ساواک قرار گرفت و شهید مفتح نیز دستگیر و زندانی شد.

یاد و خاطره نماز عید فطر سال 1357 که در قیطریه تهران و با استقبال بی نظیر مردم تهران به امامت شهید مفتح انجام شد در تاریخ انقلاب همیشه می درخشد. در خطبه های این نماز، شهید مفتح برای اولین بار نام امام خمینی را آشکارا بر زبان جاری و رهبری امام را مورد تأکید قرار داد و روز پنجشنبه 16 شهریور را به عنوان تجلیل از شهدای نهضت تعطیل اعلام کرد که زمینه ساز راهپیمایی 17 شهریور و وقایع جمعه سیاه گردید. شهید مفتح با تشکیل شورای انقلاب از سوی امام به عضویت این شورا درآمد. سرانجام این شهید بزرگوار در روز 27 آذر 1358، هنگام ورود به دانشکده الهیات،  توسط گروهک فرقان هدف گلوله قرار گرفت و به فیض عظیم شهادت نائل آمد. این روز به مناسبت فعالیت و مجاهدت این شهید بزرگوار در راه تحقق وحدت میان حوزه و دانشگاه، روز وحدت روحانی و دانشجو نامیده شده است. (تاریخ ایرانی)

منطق کور ترور شاخه ای از توطئه های گوناگونی بود که بر علیه انقلاب و نظام نوپای اسلامی طراحی شده بود و گروهک های قارچ گونه ای که در بدو پیروزی انقلاب با کمک های خارجی پا گرفته بود، در جهت اجرای اهداف دشمنان و انجام حرکت های ایذایی در ابعاد مختلف آن نقش اساسی داشتند. اقدامات گروهک فرقان در ترور شخصیت های برجسته مانند شهید مطهری و آیت الله مفتح ـ منادیان وحدت حوزه و دانشگاه ـ  از آن جمله است. حضرت امام خمینی به مناسبت شهادت شهید مفتح در 27 آذر 1358 پیامی صادر و ضمن بیان ارزش شهادت و روحیه شهادت طلبی منطق ترور و کشتن افراد را پوچ و بی اساس دانسته و آن را محکوم کردند:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا للَّه و إنا إلیه راجعون آن گاه که منطق قرآن، آن است که ما از خداییم و به سوی او می رویم و مسیر اسلام، بر شهادت در راه هدف است، و اولیای خدا- علیهم السلام- شهادت را یکی از دیگری به ارث می  بردند، و جوانان متعهد ما برای نیل شهادت در راه خدا درخواست دعا می  کرده و می  کنند، بدخواهان ما که از همه جا وامانده دست به ترور وحشیانه می  زنند، ما را از چه می  ترسانند؟ امریکا خود را دلخوش می  کند که با ایجاد رعب در دل ملت- که سربازان قرآنند- می  تواند وقفه  ای در مسیر حق و عقب گردی از جهاد مقدس در راه خدا ایجاد کند؛ غافل از اینکه ترس از مرگ برای کسانی است که دنیا را مقرّ خود قرار داده و از قرارگاه ابدی و جوار رحمت ایزدی بی  خبرند. اینان از کوردلی، صحنه  های شورانگیز ملت عزیز و شجاع ما را در هر شهادتی، پس از شهادتی که در پیش چشمان خیره آنان منعکس است نمی بینند. صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لا یَعْقِلُونَ

اینان می  بینند که هزار و سیصد سال بیشتر از صحنه حماسه آفرین کربلا می  گذرد و هنوز خون شهیدان ما در جوش و ملت  عزیز ما در حماسه و خروش است. جناب حجت الاسلام دانشمند محترم آقای مفتح و دو نفر پاسداران عزیز اسلام- رحمة الله علیهم- به فیض شهادت رسیدند و به بارگاه ابدیت بار یافتند، و در دل ملت و جوانان آگاه ما حماسه آفریدند و آتش نهضت اسلامی را افروخته  تر و جنبش قیام ملت را متحرک تر کردند. خدایشان در جوار رحمت واسعه خود بپذیرد و از نور عظمت خود بهره دهد. امید بود از دانش استاد محترم و از زبان و علم او بهره  ها برای اسلام و پیشرفت نهضت برداشته شود؛ و امید است از شهادت امثال ایشان بهره  ها برداریم. من شهادت را بر این مردان برومند اسلام، تبریک و به بازماندگان آنان و ملت اسلام تسلیت می دهم. سلام بر شهیدان راه حق.

۲۷/ ۹/ ۵۸/ ۲۸ محرّم الحرام ۱۴۰۰

روح الله الموسوی الخمینی

(صحیفه امام، ج ۱۱، ص: ۳۲۰-۳۲۱)

 

. انتهای پیام /*