به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از شبکه اجتهاد، در سالگرد درگذشت فقیه متأله آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی، مطالبی درباره شخصیت ایشان به‌ویژه ارادت بسیار وی به امام خمینی(س) تقدیم خوانندگان فرهیخته می‌گردد:
مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در سخنانی، از مرحوم قزوینی چنین یاد می‌کنند: «آن مقام علمی، آن قدس، آن معنویت، آن جوهره ارزشمند روحی که بنده مکرر گفته‌ام نظیر آن را در بین همه بزرگان و علمای شیعه شاید من یک مورد دیگر دیده باشم. آن فلز گرانبها و جوهر روحی این مرد بی‌نظیر بود.»
در سال ۱۳۴۲ نیز بعد از دستگیری امام خمینی(س) از سوی رژیم سفاک پهلوی، ایشان به عنوان ابراز تنفر و اعتراض، دستور داد ائمه جماعات مسجد گوهرشاد و سایر مساجد، نماز جماعت‌ها را تعطیل کنند و خود در اعتراض به بازداشت رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(س)، از مشهد به تهران آمد و به جمع روحانیون معترض به بازداشت حضرت امام(س) پیوست. آیت‌الله قزوینی، حرکت امام خمینی(س) را حرکتی درست و در خدمت به اسلام و روحانیت می‌دانست.

مرحوم فردوسی‌پور در کتاب «همگام با خورشید» می‌نویسد:
در یکی از سفرهای تبلیغی‌ام با ایشان به مشورت پرداختم و پرسیدم از گویندگان تعهد می‌گیرند که نام امام(س) را نبرند و به اسرائیل بد نگویند و به جمال عبدالناصر رئیس جمهور مصر بد بگویند. اگر خواستند از من تعهد بگیرند، چه کنم؟ ایشان با قاطعیت و صراحت فرمودند: امروز امام خمینی(س)، دین است و ترویج از خمینی(س) ترویج از دین است... . مؤلف اثر مذکور در ادامه می‌نویسد: هنگامی که رهبرکبیر انقلاب از زندان آزاد و به قم مشرف گردید، آیت‌الله قزوینی همراه عده‌ای از طلاب و بازاریان به زیارت امام شتافت و ملاقات‌های مکرر و خصوصی با معظم له انجام داد. پس از ملاقات خصوصی یک ساعته، پرسیدم امام را چگونه یافتید؟ فرمود: ایشان غیر از دیگران است.
گفتنی است، اساتید شیخ مجتبی قزوینی عبارتند از: حضرات آیات سید محمدکاظم یزدی، میرزا محمدتقی شیرازی، شیخ عبدالکریم حائری، میرزا مهدی غروی اصفهانی و سید موسی زرآبادی قزوینی.
همچنین از شاگردن این فقیه اهل‌بیت(ع) می‌توان به بزرگانی چون آیت‌الله‌العظمی سید علی سیستانی، آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، شهید آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی، آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی، شهید حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد، استاد محمدرضا حکیمی و دیگر از علما اشاره نمود.

. انتهای پیام /*