بسمه تعالی با سلام و تحیت بدینوسیله از محضر حضرتعالی استدعا دارم ، اینجانب را در حل مساله اعتقادی و شرعی که بنده و خانواده ام را شدیدا از لحاظ روحی ، روانی و جسمانی ، تحت تاثیر قرار داده است ، راهنمایی نمایید. حدود 10 سال است مادرزن اینجانب به دلیل بیماری نیاز به مراقبت دارند و 4 فرزند ایشان  به صورت پاره وقت با حضور در منزل پدری شان به مراقبت از وی می پرداختند تا اینکه  منزل پدریشان  فروخته شد و با توجه به مسائلی که پیش آمد سایر فرزندان از نگهداری مادر استنکاف کردند و من و همسرم نیز با توجه به توصیه ها و آموزه های دینی و شرعی ، اکنون حدود 3 سال است که از این پیرزن بیمار نگهداری مینماییم.

  ولی در حال حاضر به دلیل  بیماری دیابت و عدم تعادل اعصاب  بالاجبار میخواهم از همسر خود بخواهم از نگهداری مادر خود در منزل من امتناع نموده و از برادرانش بخواهد رضایت مادر خود را برای نگهداری در هر محلی به جز منزل من جلب نمایند تا حداقل بتوانم برای مدتی با رعایت دستورات پزشکی، سلامتی خود را بازیابم. حال از محضر گرانقدر تقاضا دارم براساس احکام اسلامی وظایفی که ما ملزم به رعایت آنه هستیم را به صورت موردی تشریح نمایید.

با سلام و تحیت

ضمن قدردانی از زحماتی که در این رابطه متحمل میشوید و قطعا نزد خداوند ماجور خواهید بود، مطالبی را خدمتتان عرض میکنم:

برخورد و تماس دایمی با اقراد سالخورده ای که از عهده کارهای عادی خود بر نمی آیند کار آسانی نیست و اعصابی پولادین و عزمی راسخ میخواهد. و پذیرش شرایط ناخوشایند همیشه سخت و دشوار است، به همین جهت در آموزه های دینی ثوابها و ثمرات زیادی برای این کار ارزشمند در نظر گرفته شده است، از آن جمله اینکه:

احترام به سالمندان مسلمان طبق فرمایش پیامبر (ص) تجلیل از خداوند است. (کافی، ج3، ص 240 )

و یکی از اثرات احترام به سالمندان دوستی با پیامبر اکرم (ص) است، و چه افتخاری بالاتر از این که فردی لیاقت این دوستی را پیدا کند.

و نیز در روایتی از پیامبر آمده که: وجود پیران در بین شما باعث افزایش رحمت و لطف پروردگار، و گسترش نعمتهای الهی بر شماست.(نهج الفصاحه، ص 22)

ولی با همه این اوصاف اگر کسی خود را برای مشکلات آن آماده نکند و تحمل خود را بالا نبرد باعث آشفتگی و سر درگمی می گردد و استرس و اضطراب را به دنبال خواهد داشت، البته تمام این سختی ها در محضر خداوند است و خداوند عالم نظاره گر ما است، چه کسی بفهمد و از او تشکر و قدر دانی بکند یا نکند.

البته واگذاری مسئولیت به یک نفر و عدم همکاری و مشارکت دیگران در این امر عظیم سبب میشود آن شخص دچار معضلات و آسیبهای غیر قابل جبرانی گردد که بر سایرین لازم است به این نکته توجه کرده از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنند.

اما از لحاظ حکم شرعی: با توجه به مشکلات روحی و روانی پیش آمده برای شما، وظیفه ای متوجه شما نیست، همانطوری که قبلا هم نبوده و شما از روی لطف و خیرخواهی این مسئولیت را به دوش گرفتید و حتی میتوانستید اجرت زحماتی که متقبل شده اید را درخواست نمایید، بدون آنکه عمل شما نزد خداوند گم شود.

اما نسبت به فرزندان ایشان، مادامی که پدر یا مادر نیاز به کمک و همراهی فرزندان داشته باشند بر ایشان اقدامات لازم واجب است، حضرت امام در این زمینه میفرمایند:

بر فرزند واجب است حقوق واجبه والدین را رعایت نماید و با اخلاق اسلامی با آنها برخورد کند... (استفتائات امام، ج 10، ص 682، س 12628)

و در رابطه با نگهداری مادر در آسایشگاه سالمندان که از ایشان سوال شد، در پاسخ چنین فرمودند: مانع ندارد و میتوانید در هر محل که اقدام به انفاق واجب بر او شود از او نگهداری نمایید و حتی الامکان رضایت مادر را تحصیل کنید. ( همان، ص 664، س 12607)

ودر سفارشی در حق والدین فرموده اند: در احسان به آنها کوتاهی نکنید. ( همان، س 12606)

موفق و موید باشید.

. انتهای پیام /*