باسلام و تحیات

مشاهده شده که در برخی محاکم قضایی، وکلا و بعضا متهمان به فساد و رابطه نامشروع ، با استناد به فتوای امام خمینی ( بدون ذکرمنبع )؛ بعبارتی خلوت کردن زن و مردی که هیچ علقه زوجیتی بین انان نیست ، را به نوعی بدون اشکال شرعی قلمداد نموده و طوری با الفاظ حقوقی و غیره ، عنوان می کنند که امام راحل خلوت مرد با زن نامحرم را مصداق " رابطه نامشروع غیرزنا" نمی داند ( حال آنکه این موضوع را زنی که زانیه بودن وی بامرد نامحرم دیگری ثابت شده است و حد نیز برایش اجرا شده ) ،

فتوای امام راحل واقعا چیست؟ در صورت افترابودن موضوع چه باید کرد؟ چرا که موضوع در محاکم کیفری بسیار مطرح شده است! کافیست که در اینترنت جستجو نمایید! باتشکر

با سلام و تحیت

حکم بودن زن و مرد نامحرم در جای خلوتی که دیگری نمی تواند وارد شود، در دو مساله از رساله امام(س) آمده است.

مورد اول در احکام مکان نمازگزار که می فرمایند:

بودن مرد و زن نامحرم در جاى خلوت جایز نیست، و احتیاط در نماز نخواندن در آن جا است لیکن اگر خواند نمازش باطل نیست.(رساله توضیح المسائل، ص141، مسأله 889)

مورد دوم در احکام نکاح است که فرموده:

اگر مرد و زن نامحرم در محل خلوتى باشند که کسى در آنجا نباشد و دیگرى هم نمى ‏تواند وارد شود چنانچه بترسند که به حرام بیفتند باید از آنجا بیرون بروند.(همان، ص385، مسأله 2445)

وهمچنین در این رابطه سوالی به شرح زیر شده است:

چون در اغلب ادارات دولتى کارمند زن و مرد اشتغال به کار دارند تقاضامندم بفرمایید آیا این‏ها مى‏ توانند با این‏که نامحرم هستند در اطاق درب بسته و تنها با یکدیگر به کار خود ادامه دهند. تکلیف چیست؟

و ایشان در جواب مرقوم کرده اند:

بسمه تعالى، اگر مفسده ‏اى در بین نباشد با حفظ حجاب اسلامى مانع ندارد.(استفتائات امام خمینی(س)، ج8، ص533،سؤال 10008)

موفق و موید باشید.

. انتهای پیام /*