طبق استفتایی که در سایت خواندم کشیدن تیغ به صورتی که هنوز ریش درنیامده باشد مشکلی ندارد لینک استفتا در همین سایت: http://tinyurl.com/pqfj3h8 سوال بنده این است که بالاخره آدم باید یکبار ریش را بتراشد تا دفعات بعدی که روی آن تیغ میکشد طبق استفتای بالا خالی از اشکال باشد می خواستم بپرسم تکلیف چیست آیا دفعه اول خالی از اشکال است؟ ضمنا در خاطره ای از صادق طباطبایی حضرت امام ریش تراشی ایشان را خالی از اشکال دانسته اند و گفته اند چون هر ورز میتراشی اشکال ندارد پس آخر تکلیف چیست؟ لینک خاطره آقای طباطبایی: http://www.khabaronline.ir/detail/282982/Politics/parties

با سلام و تحیت

در رابطه با اصلاح صورت و تراشیدن ریش و کسب درآمد از آن در موسوعه امام خمینی(س) جلد 36 (استفتائات جلد 5 ) 42 سوال مطرح شده است که در ادامه بعضی از آنها را ذکر مینماییم:

طبق نظر حضرت امام خمینی(س) از ته تراشیدن ریش بنابر احتیاط واجب حرام است:

ریش تراشیدن چه حکمى دارد؟

بسمه تعالى، بنابر احتیاط واجب باید ترک شود.(استفتائات، ج5، ص562، س6677)

و از نظر ایشان فرقی بین تراشیدن با تیغ و ماشین ریش تراشی نیست:

... مرقوم فرمایید که تراشیدن ریش صورت با ماشین برقى فلیپس و یا غیره، از نظر شرع اسلام حرام است یا خیر؟...

بسمه تعالى،ریش تراشیدن خواه با تیغ باشد یا با ماشین، حرام است على الاحوط. (همان، ص566،س6686)

و به هر منظوری هم باشد حکم آن فرقی نمیکند:

در توضیح المسائل امام قسمت آخر نوشته شده که احتیاط واجب آن است که تیغ به صورت نزنند، اما اگر شخصى تازه موى صورت بیرون آورده و مى‏ خواهد رشدش بیشتر شود، چند بار تیغ بزند، حکم این مسأله به این شکل چگونه خواهد بود؟

بسمه تعالى، ریش تراشیدن براى هر منظورى که باشد، حرام است على‏ الاحوط. (همان، ص565، س6685)

تراشیدن قسمتی از ریش نیز بنا بر احتیاط جایز نمی باشد:

...شخصى دو طرف صورت خود را مى ‏تراشد ولى جلوى صورت خود را مقدارى مى ‏گذارد، به قول معروف «ریش پروفسورى» مى ‏گویند. این شخص برخورد با مردم مى‏ کند، به او مى ‏گویند فلانى ریش گذاشته ‏اى. آیا این شخص ریش‏تراش محسوب مى‏ شود یا ریش‏دار؟ ...

بسمه تعالى، تراشیدن بعض ریش حکم تراشیدن تمام آن را دارد.(همان، ص561، س6675)

...آیا داشتن ریش به اندازۀ چانه کافى است؟

بسمه تعالى، کافى نیست.(همان، ص561، س6676)

و در صورت تکرار بنابر احتیاط حکم کبیره را دارد:

...ظاهر الفسق به چه کسانى اطلاق مى‏ شود و آیا به کسى هم که ریش بتراشد گفته مى‏ شود؟

بسمه تعالى، اگر تکرار شود بنابر احتیاط حکم کبیره را دارد.(همان، ص560، س6674)

و درآمد آن نیز بنابر احتیاط درآمد حرام است:

پولى که سلمانى بابت تراشیدن صورت مى‏ گیرد حلال است یا حرام، بر فرض حرمت اگر مخلوط با پول‏هاى حلالش باشد و بخواهد در مقام تخمیس اموال برآید لازم است دوبار تخمیس کند یا خیر؟

بسمه تعالى، با اجرت ریش ‏تراشى على الأحوط معاملۀ پول حرام مى ‏شود و در مورد اختلاط احوط تخمیس است و پول حلال در بین که از درآمد کسب و متعلق خمس است جداگانه خمس دارد و ترتیب هر یک در کتاب تحریر الوسیله مسطور است.(همان، ص560، س6673)

آیا تیغ ‏زدن صورت حرام است؟ ماشین ‏زدن چطور؟ (دستى ـ برقى). و نیز از عایدات آن، که آرایشگران و اهل خانه‏ شان تغذیه مى ‏کنند چطور است؟

بسمه تعالى، تراشیدن صورت خواه با تیغ باشد یا با ماشین حرام است على الاحوط و اجرت عمل مزبور حرام است على الاحوط.(همان، ص573، س6705)

ولی مادامی که ریش بیرون نیامده تیغ به صورت کشیدن اشکال ندارد و در این صورت اصلا تراشیدن ریش صدق نمی کند:

...آیا مرد جوانى که حدود 18، 19 سال سن دارد، اجازه دارد که فقط به منظور روییدن مو در صورتش (ریش و سبیل) و بهتر روییدن آن، صورتش را دو یا سه بار با تیغ بتراشد یا خیر؟ تذکر دهید که جواب شما فقط در مورد تراشیدن سبیل است یا این‏که در مورد تراشیدن ریش هم صادق است؟ والسلام

بسمه تعالى، بنابر احتیاط واجب نباید ریش را بتراشند ولى تا ریش بیرون نیامده تیغ به صورت کشیدن مانع ندارد و تراشیدن سبیل اشکال ندارد.(همان، ص567-568، س6690)

والسلام علیکم و رحمه الله

. انتهای پیام /*