به نام خدا. سلام؛ حضرت امام عزیزمان رحمت الله در اوایل انقلاب (59 -60) در خصوص حق مالکیت معنوی آثار مکتوب منتشر شده حکمی دادند. مبنی بر اینکه آثار مکتوب منتشر شده دیگر از لحاظ مالکیت متعلق به کسی نیست و در اختیار عموم می باشد. از شما عزیزان اصل فتوی و تصویر رسمی آن را تقاضامندم. با تشکر فراوان کریمی پور - مدیر نشر

با سلام و تحیت

حضرت امام (س) حق طبع و نشر را مشروع نمی دانستند و در تحریر الوسیله در مبحث مسائل مستحدثه چنین بیان کرده اند:

سوم- آنچه که نزد بعضی، به «حق طبع» نامیده می‏ شود، حق شرعی نیست؛ پس سلب تسلط مردم بر اموالشان بدون قرارداد و اشتراط، جایز نیست. بنابر این، مجرّد طبع کتاب و ثبت نمودن در آن، به اینکه «حق طبع و تقلید برای صاحب آن محفوظ است» چیزی را موجب نمی ‏شود و قرار با غیر او شمرده نمی ‏شود؛ پس برای غیر او، طبع و تقلید جایز است و برای کسی جایز نیست که او را از آن منع نماید. (تحریر الوسیلة (ترجمه فارسی)، ج‏ 2، ص 662)

و در صحیفه امام (س)  استفتایی بدین صورت آمده است:

بسمه تعالی. محضر مبارک آیت الله العظمی امام خمینی - مد ظله. با تقدیم سلام و تحیت،

فتوایی از حضرت عالی نقل شده است که حق التألیف در نظر مبارک ثابت نیست. بعضی از ناشرین به استناد نقل مزبور، کتابهای چاپ شده را بدون پرداخت حق التألیف و بدون تحمل هزینه حروفچینی چاپ کرده و با قیمت نازلتری منتشر می‏ کنند، و این امر موجب تضرر ناشر اول و چه بسا باعث دلسردی مؤلفین شده است. لذا استدعا می‏ شود:

اولًا، نقل مزبور صحیح است یا نه؟

ثانیاً، در صورت صحت نقل، با توجه به اینکه در قانون حکومت جمهوری اسلامی هنوز حق تألیف و نشر برای مؤلف و ناشر محفوظ است، آیا عمل بعضی از ناشرین که عرض شد مشروع است؟ و آیا مقام مقدس ولایت فقیه در این مورد نقشی ایفا می‏ فرمایند؟

و حضرت امام (س) در پاسخ چنین مرقوم فرموده اند:

بسمه تعالی‏ حق طبع و نشر، بدین معنی که کتابی را که کسی چاپ کرده و نشر نموده دیگری حق. نداشته باشد با به دست آوردن یک نسخه از آن، آن را تجدید چاپ و نشر نماید، شرعی نیست؛ ولی اگر دولت اسلامی مصلحت دید [و] مقرراتی در این باره وضع نمود مراعات آن لازم است. روح الله الموسوی الخمینی‏. ( صحیفه امام، ج‏17، ص 87)

البته قانون حفظ حقوق مؤلفان، مصنفان و ناشران بعداً به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به مرحله اجرا درآمد. و بر طبق فتوای امام خمینی (س) نیز رعایت قانون لازم می ‏باشد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

. انتهای پیام /*