یادم مى‏آید در عملیات بدر که عملیات واقعاً سختى بود، من در قرارگاه که حدود هفت یا هشت کیلومتر از لبه جلویى خط فاصله داشت، ایستاده بودم و وظیفه پشتیبانى بوسیله هلى‏کوپتر از عملیات سپاه را عهده‏دار بودم. برادران حسنى سعدى، صیاد شیرازى و محسن رضایى فرماندهى کل عملیات را عهده‏دار بودند.
براى لحظه‏اى از قرارگاه بیرون آمدم. عراقى‏ها گلوله‏هاى توپ اتریشى را در حجم بسیار بالایى پرتاب مى‏کردند که چون شب بود، مسیر گلوله‏ها به راحتى قابل رؤیت بود و از شدت پرتاب و انفجار گلوله‏ها، زمین زیر پاى آدم مى‏لرزید. در آنجا شهداى بسیار تقدیم کردیم.
مسأله عمده این است که با توجه به سختى عملیات و کثرت تعداد شهدا وقتى مراتب خدمت حضرت امام عرض شد، آن بزرگوار از طریق حاج سید احمد آقا و توسط برادر رضایى پیام مهمى براى رزمندگان صادر کردند. در آن پیام مطرح فرموده بودند که شما به فکر پیروزى ظاهرى نباشید، مهم انجام وظیفه براى اسلام است. شما که در حد توان خود تلاش مى‏کنید، در حقیقت پیروزید. چون در راه اسلام و در دفاع از اسلام مى‏جنگید، در هر حال پیروزى با شماست.
این پیام سراسر معنویت در آن موقع حساس، چنان اثرى داشت که گویى رزمندگان حضور حضرت امام را در جبهه‏ها احساس مى‏کردند و خلاصه در ارتقاى روحیه بچه‏ها اثر فوق العاده‏اى داشت. در عملیات خیبر هم همین طور بود. و حضور معنوى امام در صحنه‏هاى نبرد کاملاً محسوس بود. در آن عملیات حضرت امام به خود من فرمودند که من مى‏خواهم این عملیات به درستى به انجام برسد.
برکت روح بزرگ امام و اقدامات اساسى آن ابرمرد تاریخ و برداشت آن حضرت از اسلام و انتقال این برداشت معنوى به امت مسلمان و رزمندگان اسلام را مى‏توان بزرگترین عامل پیروزیهاى سپاه اسلام دانست.

منبع: امام و دفاع مقدس،(خاطراتى از رزمندگان و فرماندهان سپاه اسلام)،مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینى(س)، ص13.

. انتهای پیام /*