| ارسال به دوستان 0

درباره ما

پرتال امام خمینی( س) با هدف ترویج سیره نظری و عملی امام (ره) در عرصه شبکه جهانی (اینترنت) آغاز به کار کرده است. گرچه از سال 1379 تلاش هایی در حوزه وب در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و مراکز وابسته به منظور پوشش نیازهای مخاطبان در این عرصه انجام شده است ولی این بار در قالبی نو به ارائه خدمت خواهیم پرداخت.
امکانات ارائه شده در این پرتال در قالب سرویس هایی در حوزه های پژوهشی، اطلاع رسانی و عمومی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است . این سرویس ها از طریق سامانه های متعددی تغذیه می شوند وبه صورت مستقیم یا از طریق درگاه هایی که در صفحات مختلف سایت قرار گرفته قابل استفاده می باشند. مخاطب این امکان را دارد که با عضویت در این پرتال درگاه ها و سرویس های مورد نظر خود را انتخاب نموده، صفحات خود را شکل دهد، از ابزارهای متنوع عمومی و تخصصی به منظور دستیابی به اطلاعات موجود بهره بگیرد و نیازهای عمومی خود را مرتفع نماید.
در زیر شرح مختصری از سرویس های ارائه شده در قالب سامانه های کتابخانه چند رسانه ای ، خبر و پرتال آمده است:
سامانه کتابخانه چندرسانه ای: این سامانه وظیفه مدیریت محتوا را بر عهده داشته و سرویس های پایه و زیرساخت آن به شرح زیر می باشند:
سرویس های کتابخانه ای: شامل پذیرش، امانت، جستجو در اطلاعات کتابشناختی، فهرست-نویسی، بایگانی و ... در حوزه کتابخانه های مؤسسه و مراکز تابعه
سرویس های دیجیتال: شامل گالری (صوت، فیلم، عکس) ، جستجو در اطلاعات متنی، جستجوی مفهمومی، کتابخانه شخصی، تازه ها، درختواره ها، پرسش و پاسخ و .... در حوزه آثار امام خمینی(س) و پیرامون ایشان
سرویس های زیرساختی: شامل
موتورهای جستجو: با قابلیت جستجوی ساده ، ترکیبی، پیشرفته و تعیین دامنه شامل : موتور جستجوی اطلاعات کتابشناختی، موتور جستجوی تمام متن، موتور جستجوی منابع دیجیتال و موتور جستجوی فراگیر
درختواره ها: با قابلیت طبقه بندی اطلاعات و اسناد بخش های منتخب منابع به آن شامل: واژه نامه، مستندات مانند اصطلاحنامه، نظام های ارجاعی مانند درختواره موضوعی و درختواره موضوعی مدارک و نمایه
سامانه خبر و اطلاع رسانی: این سامانه وظیفه اطلاع رسانی در خصوص اخبار مرتبط با حضرت امام (س) و محصولات و خدمات مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و سازمانهای وابسته و مرتبط را از طریق سرویس های پایه زیر بر عهده دارد:
سرویس خبر
خبرنامه
پست الکترونیک
سامانه پرتال: این سامانه درگاه ورودی پرتال امام خمینی( س) است که سرویس های پایه و زیرساختی آن به شرح زیر می باشند:
سرویس فضای کاری: این سرویس امکان تعریف یک فضای اشتراکی به منظور همکاری گروه های کاری مختلف را فراهم می آورد. شما یا گروهی که به آن تعلق دارید می توانید با استفاده از امکانات این سرویس به مشاهده، ردیابی و مدیریت تمامی محتواها، ارتباطات و فعالیت هایی که برای فرآیند کاری شما حیاتی می باشد بپردازید و از طریق اشتراک منابع و شرکت در تالارهای گفتگو مباحث مطرح در آن حوزه کاری را دنبال نمایید. سرویس پست الکترونیک: پرتال امام خمینی(س) برای اعضای خود پست الکترونیک ایجاد می نماید. این سرویس امکان ارسال، دریافت، طبقه بندی و ارسال گروهی نامه های الکترونیکی اعضاء را داشته و قادر است پیامهای صوتی و فکس را نیز به صورت یکپارچه نمایش دهد.
سرویس ارسال و دریافت فایل (FTP): پرتال امام خمینی(س) فایلهای مورد نیاز کاربران خود را بر روی سرورهای خود بارگذاری می نماید و کاربران مجاز از طریق این سرویس می توانند آن فایلها را دریافت نمایند.
سرویس صفحات اختصاصی (Weblog): اعضای پرتال می توانند وبلاگ شخصی بسازند و یادداشتهای خود را بر روی وبلاگ شخصی خود مدیریت و ارائه نمایند.
سرویس دفترچه یادداشت: آیا تمایل دارید یادداشتهای خود را در فضای شخصی خود در اینترنت ثبت و مدیریت نمائید؟ پرتال امام خمینی(س) این امکان را از طریق سرویس دفترچه یادداشت به شما عضو محترم پرتال می دهد.
سرویس گفتگو (Chat): این سرویس در قالب یک نرم افزار که کاربر ابتدا آن را از طریق پرتال دریافت می نماید فعال می شود. با استفاده از این نرم افزار هر یک از اعضای پرتال امام خمینی(س) می تواند با پست الکترونیک خود و رمز عبور آن در فضای اینترنت به گفتگو با سایر اعضاء بپردازند. سرویس تقویم: با استفاده از این سرویس خواهید توانست علاوه بر مشاهده رخدادهای عمومی هر روز، با ورود به این سرویس نسبت به ثبت، تغییر و مشاهده رخدادهای شخصی خودتان اقدام نمائید.