جشنـواره حضرت علی اکبـر(ع) به منظور شناسایی، معرفی الگوها و تجلیل از جوانان برتـر کشور، همه ساله در روز جوان یعنی 11 شعبان، سالروز تولد حضرت علی اکبر(ع) و بر اساس آیین نامه مصوب در جلسه سی و سوم شورای عالی جوانان به ریاست رییس جمهور مورخ 6/4/1389 برگزار می‌گردد.
این جشنواره تاکنون در دو دوره، نخستین بار در سال 1386 و دومین بار در سال 1387، توسط سازمان ملی جوانان که ثمره دولت اصلاحات بود برگزار شده است. در سال 1389، این جشنواره در قالبی با عنوان «جشنواره ملی جوان ایرانی» در دو سطح جشنواره‌های موضوعی و جشنواره جشنواره‌ها برگزار گردید و در تیرماه سال جاری 1391 نیز وزارت ورزش و جوانان با همکاری دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با حوزه جوانان، جشنواره حضرت علی‌‌اکبر(علیه‌السلام) را با هدف بررسی دستاوردهای جوانان در زمینه‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی و انتخاب و تقدیر از برترین‌های هر حوزه برگزار می نماید.
با توجه به اینکه برگزاری چنین رویدادهای فرهنگی در حوزه جوانان مستلزم هزینه های کلان است، نظارت بر حسن اجرا، نقد عملکرد و سنجش انطباق بروندادهای آن با اهداف و برنامه های کلان نظام از جمله رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی در این زمینه، رسالتی است که مقوله حاظر در پی بررسی آن است.
در این راستا، ارزیابی روند برگزاری جشنواره علی اکبر(ع) در سال 91 و محورها و اهداف این جشنواره، بر اساس بخش های مرتبط با جوانان از وصیتنامه سیاسی - الهی حضرت امام(ره) بعنوان معیار در دو بخش اهداف کلان و خرد این جشنواره صورت می گیرد.

اهداف کلان جشنواره حضرت علی اکبر(ع(
این جشنواره، ارتقای جایگاه جوانان در محورهای علمی، فرهنگی، هنری و اجتماعی را بعنوان هدف کلان خود تعیین نموده است که با مرور کلیات وصیتنامه حضرت امام(ره) می توان دریافت که غالب تاکیدات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ضرورت توجه جوانان کشور به خویشتن اسلامی و ایرانی خویش است تا با رشد استعدادها و توانایی های خود، استقلال کشور را فراهم سازند.
هدف کلان این جشنواره، انطباق کافی با مقدمه امر حضرت امام(ره) را دراراست اما ضرورت بازخورد این رشد و ارتقای جایگاه جوانان که همانا توجه به ضرورت استقلال کشور است، نه تنها در هدف کلان بلکه در اهداف خرد این جشنواره نیز مورد اشاره قرار نگرفته است.

اهداف خرد جشنواره حضرت علی اکبر(ع)
1. زمینه‌سازی برای بروز ایمان، ارزش‌های متعالی و روحیه فداکاری و ایثار در نسل جوان.
2. زمینه‌سازی برای بروز خلاقیت و افزایش نشاط اجتماعی و امید به آینده جوانان.
3. تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس ملی در بین جوانان.
4. ایجاد زمینه‌های لازم برای مشارکت نسل جوان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی.
5. حمایت از فعالیت‌های هویت‌آفرین متناسب با شاخص‌های ایرانی اسلامی.
6. تقویت روحیه تحقیق، ابداع و ابتکار در تمام زمینه‏های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی از طریق حمایت مادی و معنوی.
7. الگوسازی مناسب برای جوانان و کمک در جهت رشد و ارتقاء هدفمند آنان.
8. شناسایی جوانان مستعد و توانمند و برنامه‌ریزی مناسب برای سازماندهی آنان.
9. ارزش‌نهادن به اندیشه‏های سازنده‌ی جوانان در تمامی عرصه‌هـا.

تحلیل اهداف:
الف- ضرورت ایمان
ایمان به خداوند متعال و اهتمام به عبودیت حق تعالی، شاهراه رستگاری انسان در مسیر زندگی است. مسیری که به جهت ویژگیهای فطری آن برای جوانان هموارتر و ضروری تر است. اتصال به حبل الله تعلقات زمینی را از روح آسمانی جوانان جدا کرده و بذر ایثار و فداکاری را در وجود ایشان می کارد. حضرت امام خمینی(ره) در وصیتنامه سیاسی - الهی خویش نیز این مهم را به جوانان کشورمان چنین سفارش می کنند:
من برای آنکه شما جوانان شایسته‏ای هستید علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید تا سعادت هر دو جهان را دریابید. و از خداوند غفور می‏خواهم که شما را به راه مستقیم انسانیت هدایت کند و از گذشته ما و شما با رحمت واسعه خود بگذرد. شماها نیز در خلوتها از خداوند همین را بخواهید، که او هادی و رحمان است. (صحیفه امام، ج‏21، ص: 411 و 412)
خوشبختانه جشنواره ملی حضرت علی اکبر(ع) نیز این تاکید رهبر کبیر انقلاب اسلامی را در بدو اهداف خویش با عنوان زمینه‌سازی برای بروز ایمان، ارزش‌های متعالی و روحیه فداکاری و ایثار در نسل جوان. مطرح کرده است.

ب- تشخیص مسیر:
روحیه منتقد و مطالبه گر جوانان همواره بستری برای عبور ملتها از بن بست های سیاسی و اجتماعی بوده است اما همین نقطه قوت این قشر اثر گذار جامعه، ممکن است بعنوان پاشنه آشیل جوانان کشورمان، مورد بهره برداری منحرفان فرصت طلب و سودجو قرار گیرد. این مهم، یکی از دغدغه های حضرت امام خمینی(ره) در مورد جوانان بوده است؛ تا حدی که ایشان در وصیت نامه الهی- سیاسی خویش برای تقویت قوه ممیزه جوانان آورده اند:
اینجانب در اینجا یک وصیت به اشخاصی که به انگیزه مختلف با جمهوری اسلامی مخالفت می‏کنند و به جوانان، چه دختران و چه پسرانی که مورد بهره برداری منافقان و منحرفان فرصت طلب و سودجو واقع شده‏اند می‏نمایم، که بیطرفانه و با فکر آزاد به قضاوت بنشینید و تبلیغات آنان که می‏خواهند جمهوری اسلامی ساقط شود و کیفیت عمل آنان و رفتارشان با توده‏های محروم و گروهها و دولتهایی که از آنان پشتیبانی کرده و می‏کنند و گروهها و اشخاصی که در داخل به آنان پیوسته و از آنان پشتیبانی می‏کنند و اخلاق و رفتارشان در بین خود و هوادارانشان و تغییر موضعهایشان در پیشامدهای مختلف را، با دقت و بدون هوای نفس بررسی کنید، و مطالعه کنید حالات آنان که در این جمهوری اسلامی به دست منافقان و منحرفان شهید شدند، و ارزیابی کنید بین آنان و دشمنانشان؛ نوارهای این شهیدان تا حدی در دست و نوارهای مخالفان شاید در دست شماها باشد، ببینید کدام دسته طرفدار محرومان و مظلومان جامعه هستند. (صحیفه امام، ج‏21، ص: 411)
علی رغم اینکه حضرت امام(ره) مکررا در وصیتنامه سیاسی - الهی خویش و نیز در سخنرانی ها و پیامهای جداگانه بر اهمیت توجه جوانان به ویژگیهای حق و نقاط تمایز آن از باطل تاکید فرموده اند، با توجه به هجمه وسیع رسانه های غربی علیه اندیشه های دینی در کشور، ضرورت دفاع در هیچ یک از اهداف این جشنواره لحاظ نشده است.

ج- وحدت علم و ایمان:
تحقق الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت نیازمند وحدت حوزه و دانشگاه در مسیر توسعه کشور است. درک متقابل این دو قشر از توانمندیهای تاثیرگذار یکدیگر و اهتمام بر وحدت میان حوزه و دانشگاه، ضرورتی است که حضرت امام خمینی(ره) مکررا در سخنان خویش بر آن تاکید فرموده و نیز در وصیتنامه الهی - سیاسی خویش بر آن اصرار ورزیدند:
توصیه اینجانب آن است که نسل حاضر و آینده غفلت نکنند و دانشگاهیان و جوانان برومند عزیز هرچه بیشتر با روحانیان و طلاب علوم اسلامی پیوند دوستی و تفاهم را محکمتر و استوارتر سازند و از نقشه‏ها و توطئه‏های دشمن غدار غافل نباشند و به مجرد آنکه فرد یا افرادی را دیدند که با گفتار و رفتار خود در صدد است بذر نفاق بین آنان افکند او را ارشاد و نصیحت نمایند؛ و اگر تأثیر نکرد از او روگردان شوند و او را به انزوا کشانند و نگذارند توطئه ریشه دواند که سرچشمه را به آسانی می‏توان گرفت. و مخصوصاً اگر در اساتید کسی پیدا شد که می‏خواهد انحراف ایجاد کند، او را ارشاد و اگر نشد، از خود و کلاس خود طرد کنند. و این توصیه بیشتر متوجه روحانیون و محصلین علوم دینی است. و توطئه‏ها در دانشگاهها از عمق ویژه‏ای برخوردار است و هر قشر محترم که مغز متفکر جامعه هستند باید مواظب توطئه‏ها باشند. (صحیفه امام، ج‏21، ص: 415)

دستاوردهای روز افزون جوانان دانشمند ایران اسلامی در حوزه های مختلف نیازمند همسویی و وحدت با روند تحول در علوم انسانی و دستاوردهای ارزشمند حوزه های علمیه در این زمینه است. هدایت دو قشر دانشجو و طلبه به همپوشانی آورده های علمی خود، می توانست یکی از اهداف جشنواره حضرت علی اکبر(ع) باشد که در زمره اهداف این جشنواره قرار نگرفته است.

د- اعتماد به نفس ملی:
حرکت سریع انقلاب اسلامی در مسیر توسعه همواره با موانعی از سوی دشمنان مواجه بود که تحریم اقتصادی کشور از جمله آنان است. در این زمینه نیز روحیه پویا و فعال جوانان کشور، عبور از این سد را سرلوحه کار ساخته و از بدو انقلاب تاکنون همواره نیازهای داخلی را فراتر از باورهای بین المللی فراهم ساخته است. ضرورت تداوم این مهم در بخشی از وصیتنامه حضرت امام خمینی(ره) بدین شرح مورد تاکید قرار گرفته است:
در اثر محاصره اقتصادی و جنگ تحمیلی، خود جوانان عزیز ما قطعات محل احتیاج را ساخته و با قیمتهای ارزانتر عرضه کرده و رفع احتیاج نمودند و ثابت کردند که اگر بخواهیم می‏توانیم. (صحیفه امام، ج‏21، ص: 416و417)
جشنواره حضرت علی اکبر(ع) به منظور عمل به این وصیت حضرت امام(ره) در راستای تأمین نیازهای کشور فارغ از تحریم های موجود، اهداف 2، 3، 5 و 6 خود با موضوعات (زمینه‌سازی برای بروز خلاقیت و افزایش نشاط اجتماعی و امید به آینده جوانان؛ تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس ملی در بین جوانان؛ حمایت از فعالیت‌های هویت‌آفرین متناسب با شاخص‌های ایرانی اسلامی و تقویت روحیه تحقیق، ابداع و ابتکار در تمام زمینه‏ها) را به این مهم اختصاص داده است.

ه- حفظ ارزشها:
رهبر کبیر انقلاب اسلامی همواره تمامی اقشار کشور را در سطوح مختلف مورد توجه قرار داده و در سخنانشان رهنمودهایی فراگیر ایراد می کردند و هرگز مصلحت عوام را فدای برخی خواص نمی کردند. در همین راستا معضلات اجتماعی را مورد اشاره قرار داده و از طرح مسئله برای پیشگیری از آن ابایی نداشتند:
و از جوانان، دختران و پسران، می‏خواهم که استقلال و آزادی و ارزشهای انسانی را، ولو با تحمل زحمت و رنج، فدای تجملات و عشرتها و بی‏بند و باریها و حضور در مراکز فحشا که از طرف غرب و عمال بی‏وطن به شما عرضه می‏شود نکنند؛ که آنان چنانچه تجربه نشان داده جز تباهی شما و اغفالتان از سرنوشت کشورتان و چاپیدن ذخائر شما و به بند استعمار و ننگ وابستگی کشیدنتان و مصرفی نمودن ملت و کشورتان به چیز دیگر فکر نمی‏کنند؛ و می‏خواهند با این وسایل و امثال آن شما را عقب مانده و به اصطلاح آنان «نیمه وحشی» نگه دارند (صحیفه امام، ج‏21، ص: 417) ایران امروز با جمعیت کثیر جوان خود، با برخی مسائل در حوزه اشتغال و نیز تورم مواجه است، تاثیرگذاری مسائل اقتصادی بر اجتماع و بروز برخی آسیبهای اجتماعی، پدیده ای است که عام جوانان کشور را هدفگذاری کرده است. در همین راستا، برگزاری جشنواره حضرت علی اکبر(ع) و انتخاب تعداد محدودی از جوانان کشور بعنوان نخبه، نه تنها الگوسازی مناسبی برای ایشان نیست، بلکه منجر به شبهه تبعیض و انتخاب نورچشمی ها در میان جوانان شده و دامنه آسیبهای اجتماعی را گسترده تر می کند.

و- حفظ هویت ایرانی و اسلامی
و اما در دانشگاه نقشه آن است که جوانان را از فرهنگ و ادب و ارزشهای خودی منحرف کنند و به سوی شرق یا غرب بکشانند و دولتمردان را از بین اینان انتخاب و بر سرنوشت کشورها حکومت دهند تا به دست آنها هرچه می‏خواهند انجام دهند. اینان کشور را به غارتزدگی و غربزدگی بکشانند و قشر روحانی با انزوا و منفوریت و شکست قادر بر جلوگیری نباشد. و این بهترین راه است برای عقب نگهداشتن و غارت کردن کشورهای تحت سلطه، زیرا برای ابرقدرتها بی‏زحمت و بی‏خرج و در جوامع ملی بی‏سر و صدا، هرچه هست به جیب آنان می‏ریزد.
پس اکنون که دانشگاهها و دانشسراها در دست اصلاح و پاکسازی است، بر همه ما لازم است با متصدیان کمک کنیم و برای همیشه نگذاریم دانشگاهها به انحراف کشیده شود؛ و هر جا انحرافی به چشم خورد با اقدام سریع به رفع آن کوشیم. و این امر حیاتی باید در مرحله اول با دست پرتوان خود جوانان دانشگاهها و دانشسراها انجام گیرد که نجات دانشگاه از انحراف، نجات کشور و ملت است.
به همه نسلهای مسلسل توصیه می‏کنم که برای نجات خود و کشور عزیز و اسلامِ آدم ساز، دانشگاهها را از انحراف و غرب و شرقزدگی حفظ و پاسداری کنید و با این عمل انسانی- اسلامی خود دست قدرتهای بزرگ را از کشور قطع و آنان را ناامید نمایید. خدایتان پشتیبان و نگهدار باد.(صحیفه امام، ج‏21، ص: 418 و 419)
حضرت امام خمینی(ره) در این سفارش، بر سه نکته اساسی پیشگیری از انحراف دانشگاه، تقویت نقش حوزه در این زمینه و نقش اساسی جوانان دانشجو در صیانت از فرهنگ، ادب و ارزشهای خودی تاکید می ورزند که در رویه جشنواره حضرت علی اکبر(ع)، حفظ دانشگاه از تهاجمات نرم دشمن و تقویت نقش حوزه در دانشگاه کمتر دیده شده است. البته پنجمین هدف این جشنواره با موضوع (حمایت از فعالیت‌های هویت‌آفرین متناسب با شاخص‌های ایرانی – اسلامی، راهی برای صیانت از فرهنگ، ادب و ارزشهای خودی است.

ز- اعتماد به جوانان
از سال 1342 حضرت امام(ره) با تاکید بر اینکه سربازان من هم اکنون در گهواره ها هستند، اعتماد خود به جوانان حماسه ساز ایام انقلاب و دفاع مقدس، را اعلام کردند. ایشان اعتماد به نفس جوانان را سرمایه ای برای حفظ نظام می دانستند. همانطور که در وصیتنامه سیاسی- الهی خویش آورده اند:
وصیت اینجانب به جوانان عزیز دانشسراها و دبیرستانها و دانشگاهها آن است که خودشان شجاعانه در مقابل انحرافات قیام نمایند تا استقلال و آزادی خود و کشور و ملت خودشان مصون باشد. (صحیفه امام، ج‏21، ص: 431)
تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس ملی در بین جوانان که سومین هدف جشنواره حضرت علی اکبر عنوان شده است، محوری مناسب برای فراخواندن نیروها و استعدادهای جوانان به منظور رفع معضلات مبتلابه ایشان است.

ح – نقش رسانه ها
غالب رسانه های فعال در سالهای پایانی عمر شریف حضرت امام(ره) در همراهی با ندای انقلابی مردم ایران اسلام راه صلاح و صواب را در پیش گفته بودند اما نگاه فرازمانی بنیانگذار کبیر نظام اسلامی ایجاب می کرد که ضمن پیش بینی آینده انقلاب و چالش آن با رسانه های بیگانه همچون شبکه های ماهواره ای که فکر و اندیشه جوانان ما را هدف گرفته است، راه های پیشگیری از آثار مخرب آن را سفارش کنند. ایشان در وصیت نامه سیاسی - الهی شان آورده اند:
رادیو و تلویزیون و مطبوعات و سینماها و تئأترها از ابزارهای مؤثر تباهی و تخدیر ملتها، خصوصاً نسل جوان بوده است. در این صد سال اخیر بویژه نیمه دوم آن، چه نقشه‏های بزرگی از این ابزار، چه در تبلیغ ضد اسلام و ضد روحانیت خدمتگزار، و چه در تبلیغ استعمارگران غرب و شرق، کشیده شد و از آنها برای درست کردن بازار کالاها خصوصاً تجملی و تزئینی از هر قماش، از تقلید در ساختمانها و تزئینات و تجملات آنها و تقلید در اجناس نوشیدنی و پوشیدنی و در فرم آنها استفاده کردند.(صحیفه امام، ج‏21، ص: 434)
جشنواره حضرت علی اکبر(ع) به منظور پیشگیری از روند الگو سازی شبکه های ماهواره ای برای جوانان کشور، هدف هفتم خود را به موضوع الگوسازی مناسب برای جوانان و کمک در جهت رشد و ارتقاء هدفمند آنان اختصاص داده است تا در عمل به وصیت حضرت امام(ره)، الگوی مناسب اسلامی و ایرانی را به جوانان کشور معرفی نماید.

ط – احیاء سرمایه ها
حضرت امام خمینی(ره) جوانان را سرمایه های نظام می دانستند و لذا می کوشیدند تا ضمن رویش جوانان نخبه و مستعد، مانع ریزش جوانان در منجلاب آسیبها شوند. ایشان همواره نصیحت و سفارش به جوانانی که فریفته اغوای گروهک ها می شدند را سرلوحه خویش داشتند تا شاید به حول و قوه الهی منجر به بازگشت این سرمایه ها به عرصه سازندگی نظام شوند.
ایشان در بخشی از وصیتنامه خویش آورده اند:
نصیحت مشفقانه من به شما نوجوانان و جوانان داخل و خارج آن است که از راه اشتباه برگردید؛ و با محرومین جامعه که با جان و دل به جمهوری اسلامی خدمت می‏کنند متحد شوید؛ و برای ایران مستقل و آزاد فعالیت نمایید تا کشور و ملت از شرّ مخالفین نجات پیدا کند، و همه با هم به زندگی شرافتمندانه ادامه دهید. تا چه وقت و برای چه گوش به فرمان اشخاصی هستید که جز به نفع شخصی خود فکر نمی‏کنند و در آغوش و پناه ابرقدرتها با ملت خود در ستیز هستند و شما را فدای مقاصد شوم و قدرت طلبی خویش می‏نمایند؟ شما در این سالهای پیروزی انقلاب دیدید که ادعاهای آنان با رفتار و عملشان مخالف است و ادعاها فقط برای فریب جوانان صاف دل است. و می‏دانید که شما قدرتی در مقابل سیل خروشان ملت ندارید و کارهایتان جز به ضرر خودتان و تباهی عمرتان نتیجه‏ای ندارد. من تکلیف خود را که هدایت است ادا کردم. و امید است به این نصیحت که پس از مرگ من به شما می‏رسد و شائبه قدرت طلبی در آن نیست گوش فرا دهید و خود را از عذاب الیم الهی نجات دهید. خداوند منان شما را هدایت فرماید و صراط مستقیم را به شما بنماید. (صحیفه امام، ج‏21، ص: 438)
جشنواره حضرت علی اکبر(ع) با دعوت از سازمانها و نهادهای مختلف، ضمن اعلام برخی معیارهای انتخاب جوانان نخبه، از این سازمانها خواسته است تا نیروهای مستعد و توانمند خویش را برای تقدیر در این جشنواره معرفی کنند. صد البته که این جوانان قبلا هم از سوی جشنواره ها و همایشهای مختلف مورد تقدیر بوده اند و این کارکرد جشنواره دوباره کاری ای بیش نیست. جشنواره می توانست در تأسی از مشی حضرت امام(ره)، تدابیری انگیزشی بیندیشد جوانانی که به نحوی دچار آسیب های اجتماعی شده اند مستعد نجات شوند.

ک- تقویت روحیه تعاون
و تا این روح تعاون و تعهد در جامعه برقرار است کشور عزیز از آسیب دهر ان شاء اللَّه تعالی مصون است. و بحمداللَّه تعالی حوزه‏های علمیه و دانشگاهها و جوانانِ عزیز مراکز علم و تربیت از این نفخه الهی غیبی برخوردارند؛ و این مراکز دربست در اختیار آنان است، و به امید خدا دست تبهکاران و منحرفان از آنها کوتاه.(صحیفه امام، ج‏21، ص: 450)
روحیه همکاری و مشارکت اجتماعی یکی از نقاط قوت جوانان کشورمان است که بعید نیست مورد هجمه آسیبهای داخلی و خارجی قرار گیرد. خوشبختانه این مهم از سوی جشنواره حضرت علی اکبر(ع) مورد توجه قرار گرفته و در اهداف دوم، سوم و نهم خود، بر موضوع زمینه‌سازی برای بروز خلاقیت و افزایش نشاط اجتماعی و امید به آینده جوانان، تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس ملی و ارزش‌نهادن به اندیشه‏های سازنده‌ی جوانان تأکید نموده است.

. انتهای پیام /*