امام خمینی(س) در اوج قدرت نظام ستم شاهی، افشاگر روابط پنهان رژیم شاه و اسرائیل بود و مقابله با خطر اسرائیل را برای جهان اسلام بسیار جدی می دانست و آن را پیگیری می کرد. او اولین مرجع تقلید و پیشوای بزرگ مذهبی بود که مجوز حمایت از مبارزین فلسطینی از وجوهات شرعی، زکات و صدقات را صادر نمود.امام از همان آغاز، وجهه اسلامی و بعد اعتقادی مبارزه با اسرائیل را کارسازترین روش برای بسیج ملت مظلوم فلسطین و جلب حمایت امت اسلام از آنان معرفی نمود. و اتخاذ مشی های دیگری همچون تکیه بر قومیت عربی و نگرش های ناسیونالیستی و دیگر ایدئولوژی های وارداتی و غیر اسلامی را انحراف در در مسیر مبارزه برای آزادی قدس می دانست.


امام خمینی(س) به دلیل آگاهی از مشکلات و معضلات درونی جهان اسلام از جمله ضعف و ناتوانی یا وابستگی بعضی از سران کشورهای اسلامی همواره بر آگاهی وشعور عمومی جهان اسلام برخاسته از اصول اعتقادی و مشترکات ایمانی و فرهنگی امت و پرهیز اختلافات فرقه ای تأکید می نمودند. نگرش امام درباره فلسطین را در موراد زیر می توان برشمرد:

* لزوم استفاده از حربه نفت علیه آمریکا و اسرائیل (صحیفه امام، جلد3، صفحه: 2)

* بازیابی هویت اسلامی و بازگشت به اسلام (صحیفه امام،جلد 13، صفحه: 89)  

* افشای مکرر نقشه اسرائیل مبنی بر «اسرائیل مرزهای تو از نیل تا فرات است» و تأکید بر خطر توسعه طلبی اسرائیل ، تفکیک یهود از صهیونیزم و اتحاد امت اسلام (صحیفه امام، جلد 10، صص: 418-417)

* بهره گیری از فرصت ها و قابلیت های جهان اسلام که اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به روز جهانی قدس نمونه ای از این رویکرد آگاهانه امام خمینی(س) است.


در ذیل به برخی از اهداف مترتب بر محورهای نگرش های آن امام همام درباره قدس، که به برخی از آنها در بالا اشاره شد، از نظر می گذرد:


- کوتاه کردن دست غاصب اسرائیل و پشتیبانان او از سرزمین فلسطین

- نقش تعیین کننده سرنوشت فلسطین با مستکبرین

- هشدار به ابر قدرت ها

- روز احیای اسلام

- بسیج عمومی اسلامی

- تشکیل حزب مستغعفین

- بیداری و آزادی از قید اسارت و بردگی شیاطین بزرگ و ابرقدرت ها

- استفاده از ایمان و قدرت اسلام

جهت بهره برداری بیشتر و تتبع عمیقتر در سیر اندیشه و تفکر معمار کبیر انقلاب اسلامی، درباره فلسطین،


پیشنهاد می شود به دفتر چهارم تبیان، با عنوان فلسطین از دیدگاه امام خمینی(س) مراجعه بفرمایید.

. انتهای پیام /*