سید صادق طباطبایی در سال 1322ه.ش. در خانواده ای مذهبی و روحانی با سابقه علمی و دینی و حضور در صحنه  های سیاسی و اجتماعی به دنیا آمد. پدرش مرحوم آیت الله حاج سید محمدباقر سلطانی طباطبایی از علما و اساتید بزرگ و مفاخر حوزه علمیه قم و مادرش دختر مرحوم آیت الله صدر بودند.

این مولود خاندان محترم صدر و سلطانی از استعدادی شگرف و درخشان برخوردار بود. دوران دبستان را در مدرسه باقریه قم گذراند و سپس در دبیرستان دین و دانش که توسط مرحوم دکتر بهشتی تأسیس شده بود، ادامه تحصیل داد. او دارای قدرت فراگیری و خلاقیت  بالایی بود و پس از پایان دوره دبیرستان برای ادامه تحصیل به کشور آلمان رفت و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته شیمی به پایان رساند.

دکتر طباطبایی دوره دکتری خود را در اوایل دهه هفتاد میلادی در دانشگاه بوخوم و زیر نظر پروفسور فلایدرر،  استاد نامدار بیوشیمی آن دوران گذراند. ایرانیان و دانشجویانی که در آلمان از کلاس های درس دکتر طباطبایی بهره مند شده اند، از بیان شیوا و شیوه روان تدریس او در تفهیم مباحث پیچیده شیمی آلی بخوبی یاد می کنند. سخنرانی های او در مراکز علمی، دانشگاهها و رسانه ها و تأثیر آنها بر مخاطبین گواه بر امتیاز و حسن سخنوری او بود.

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین علی حجتی کرمانی در شرح خاطرات سفر استعلاجی خود به آلمان در کتاب "اسفار اربعه" می نویسد که نزدیک به سه ماه میهمان دکتر طباطبایی بوده و از کم خوابی و پرکاری میزبان خود شگفت زده شده و از این که این جوان ایرانی با وجود دو دهه زندگی در آلمان، همچنان در فضای فرهنگی و دینی زادگاه خود تنفس می کند و از لطایف، ضرب المثل ها و مضامین ادبیِ اصیل اسلامی ایرانی بهره می جوید و در اعتقادات دینی خود از التقاط و خودباختگی مصون می ماند، زبان به تحسین او می گشاید.

دکتر طباطبایی علاوه بر تلاش های علمی و دانشگاهی و تألیف و ترجمه آثار برجسته، در متن مبارزات و فعالیتهای سیاسی دانشجویان مسلمان ایرانی در اروپا بود. او در مسائل لبنان با دایی بزرگوارش امام موسی صدر و مبارزین ارتباط داشت. با اوج گرفتن انقلاب اسلامی مردم ایران و خویشاوندی وی با خاندان امام خمینی (س) و اعتماد و اطمینانی که معظم له به وی داشت، نقش او در ارتباط با انقلاب اسلامی پر رنگ تر و مؤثرتر شد. در دوازدهم بهمن ۱۳۵۷ه.ش. همراه امام خمینی (س) به ایران آمد.

معاونت سیاسی و اجتماعی وزارت کشور، معاونت سیاسی نخست وزیر، سخنگویی دولت، وزیر مشاور و سمت سرپرستی نخست وزیری دولت موقت از مسئولیتهایی است که وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی عهده دار شده است

او مجموعه خاطرات سیاسی اجتماعی خود را در پنج جلد تدوین کرده  است و تا کنون سه جلد آن تا منتشر شده  است.

وی در سال ۱۳۴۴ ه.ش. با دختر خاله خود خانم فاطمه صدرعاملی ازدواج کرد و ثمره این ازدواج یک دختر و پسر به نام های غزاله؛پزشک و متخصص مغز و اعصاب، متولد ۱۳۵۲ه. ش. و عدنان؛ دانشجوی حقوق و اقتصاد سیاسی، متولد ۱۳۵۷ ه.ش. می باشد.

سید صادق طباطبایی در ۲ اسفند ۱۳۹۳ بعلت بیماری در دوسلدورف آلمان از دنیا رفت.

روحش شاد و یادش گرامی باد. 

 

منابع مرتبط: 

خاطرات سیاسی- اجتماعی دکتر صادق طباطبایی (جلد 1)

خاطرات سیاسی- اجتماعی دکتر صادق طباطبایی (جلد 2)

خاطرات سیاسی- اجتماعی دکتر صادق طباطبایی (جلد 3)

. انتهای پیام /*