همایش نظریه بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی حضرت امام خمینی (ره) و آیت الله العظمی خامنه ای  24 اردیبهشت در مرکز همایش های بین المللی سازمان صداوسیما برگزار می شود.
به گزارش  ستاد خبری همایش، دکتر موسی نجفی، دبیر علمی همایش نظریه بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی حضرت امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اعلام این خبر از انتشار سی مقاله برگزیده همایش در آینده نزدیک خبر داد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: 350 مقاله برای حضور در این همایش به دبیرخانه ارسال شده است.
دکتر نجفی ادامه داد: پس از ارزیابی این مقاله ها از سوی هئیت داوران، 30 مقاله به لحاظ نگارش و موضوع به عنوان مقالات برگزیده معرفی شدند که پس از همایش منتشر خواهند شد.
وی افزود: 30 مقاله دیگر نیز به عنوان گروه دوم مقالات برگزیده معرفی شدند که آن ها نیز به صورت تک شماره و در نشست های تخصصی منتشر و ارائه می شوند.
دبیر علمی همایش نظریه بیداری اسلامی همچنین با اشاره به هشت مقاله برتر که در این همایش ارائه می شوند، گفت: هشت مقاله اول نیز در روز همایش ارائه خواهند شد. از این میان دو مقاله با موضوع اندیشه سیاسی مقام معظم رهبری، دو مقاله درباره اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)، دو مقاله با موضوع ابعاد فقهی و قرآنی بیداری اسلامی و دو مقاله دیگر هم درباره بحث عمومی بیداری اسلامی اند.
دکتر نجفی همچنین درباره درجه علمی نویسندگان مقاله ها نیز گفت: اکثر نویسندگان این مقالات دانشجویان دکتری در رشته های تاریخ و معارف بودند.
این استاد دانشگاه با بیان ضرورت برپایی چنین همایش هایی نیز گفت: بی تردید این ایام بیداری اسلامی مهمترین مسئله جهان اسلام است، ولی متاسفانه شاهدیم که کشورهای استعماری در تلاش برای مصادره آن هستند. پس ما باید با شناخت و بررسی ریشه ها و ماهیت این بیداری در معرفی دقیق آن تلاش کنیم.
وی افزود: بررسی این بیداری بر اساس مبنای حقیقی آن یعنی اسلامی و تبیین آن برای نخبگان و مردم آن کشورها باعث آگاهی بیشتر آن ها خواهد شد.
این استاد دانشگاه در خاتمه با بیان اینکه انقلاب اسلامی اصلی ترین موج ایجاد بیداری اسلامی بوده است، گفت: انقلاب اسلامی ایران معلول بیداری اسلامی است و علت بیداری اسلامی و باعث بروز انقلاب های دیگر در جهان اسلام. به بیان دیگر برای بیداری اسلامی چهار موج می توان متصور شد که موج چهارم و آخر آن انقلاب اسلامی است که از آن به عنوان کامل ترین و عمیق ترین عامل نام برده می شود.

. انتهای پیام /*