در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) طی یادداشتی تاکید کرد: قاطعانه می گویم - به جز منسوبین و اعضای دفتر امام - هیچکس چون هاشمی بیشترین مراوده و حتی ارتباط روزانه و گاه چندین بار در روز را با امام و یادگاران امام در جماران نداشته است.

به گزارش جماران، متن یادداشت دکتر حمید انصاری به شرح زیر است:

مردان تاریخ همیشه زنده اند

هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.  امام خمینی

انّا لله و انّا الیه راجعون

رادمرد همیشه زندۀ نهضت امام خمینی، «مدرّسِ» عصر انقلاب اسلامی به جاودانگی پیوست. القاب و واژگان فاخر نه از سرِ ارادت ورزی که هریک ترجمان حقایقی از ادوار پرفراز و نشیب زندگی سراسر جهاد و تلاش و صبوری «هاشمی» فرزند ایران سربلند معاصر است که قریب به یک قرن رازها و گفتنی ها دارد و از اینرو این یک حقیقت انکار ناپذیر است که نام مجاهد نستوه، انقلابی بزرگ، دینمدار نواندیش ، فرمانده روزهای دشوار جنگ، مرد لحظه های سرنوشت، امیرِ سازندگی، یار نظام و رهبری، همصدای مردم ایران،  آموزگار خرد ورزی و اعتدال، مظلوم مقاوم، و صبور بی مانند، زنده یاد حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی با نام استاد و مرادش حضرت روح الله؛ و تاریخ زندگیش با تاریخ نهضت روح الله پیوندی ناگسستنی دارد.

از روزی که در مسیر کسب علم و فضیلت به قم «مدینه اجتهاد» هجرت کرد و به مرادش حضرت «خمینی» رسید مجذوب وارستگی و جذبه های شورانگیز معنوی و شیفته فقه زمان شناسانه و اندیشه سیاسی و الهی او گردید و دل به «خمینی» سپرد و از آن روز که حقیقتا شاگردی وفادار به مکتب فکری او، و سربازی فداکار برای نهضت سیاسی او گردید و زندان و شکنجه و تبعید و رنجهای بیشماری متحمل شد تا روزی که در قامت مشاور امین امام خمینی در امور اساسی نهضت و شورای انقلاب و پس از آن در رأس رکن جمهوریت و مجلس نظام قرار گرفت و تا آخرین لحظه عمر امام، و از آن پس تاواپسین ساعات عمر پربارش که در مسیر سفارشهای امام، مورد اعتماد و همصدای مردم، و یاور رهبری و در رأس نهادهای عالی نظام بود همواره و خستگی ناپذیر وجهه همتش در مسیر تحقق هدفها و آرمانهای بلند امام قرار داشت و معتقد بود که مهمترین آرمان اجتماعی امام خمینی، سربلندی ملت بزرگ ایران و توسعه روز افزون کشور است و در این راه نیز ناملایمات فراوانی را به جان خرید و رنجهای بیشمار دید. او در این مسیر دشوارِ صبوری و استواری نیز به امام اقتدا کرده بود و از او درسهای فراوانی آموخته بود.

 در جماران خانه اش را در جوار خانه امام و به درخواست امام، برگزید و من بر اساس آنچه که خود دیده، و از بزرگان نظام شنیده، و در اسناد معتبر خوانده ام قاطعانه می گویم - به جز منسوبین و اعضای دفتر امام - هیچکس چون هاشمی بیشترین مراوده و حتی ارتباط روزانه و گاه چندین بار در روز را با امام و یادگاران امام در جماران نداشته است. و چنین بود که تکیه کلامش ارجاع به سخن امام بود و خاطراتش سرشار از نکته های پیوند با امام.

دیشب که ناباورانه و ماتمزده مراسم غسل و تکفین پیکر پاکش را در حیاط کوچک خانه امام و در همان جایی که پیکر مطهر امام و مرحوم یادگار امام را غسل و کفن کردند نظاره می کردم در چگونگی تقدیر اینهمه مجاورت «هاشمی» و «خمینی» شگفت زده بودم. و آنگونه که اعضای بیت شریفش گفته اند بناست تا مدفنش نیز در جوار مدفن منوّر امام خمینی باشد و چه سعادتی است اینهمه همجواری با بزرگمردی که راه انبیا را پیمود و دین آخرین فرستاده خدا را در عصر غربت دین باوری احیا کرد و از همین رهگذر با همیاری ملت ایران و یاران فداکاری همچون هاشمی عزّت و استقلال به یغما رفته میهن عزیزمان را بازستاند و حق الهی مردم در تعیین سرنوشتشان را که سلاطین ستمگر قرنها به هیچ انگاشته بودند با تأسیس نظام جمهوری اسلامی به مردم بازگرداند و میزان را در انتخاب ارکان حکومت «رأی ملت» نامید. و البته که «هاشمی» از پیشقراولان نهضت امام و انقلاب شکوهمند مردم ایران و از منادیان هدفهای امام بود و در تمامی موفقیتهای نهضت و انقلاب و نظام نقشی تعیین کننده، و در مراحلی سرنوشت ساز، نقشی ممتاز و منحصر به فرد داشت. احتمال خطا و اختلاف در اجتهادها و نظرها طبیعی اند آنچه مهم است اساس عمل و شناسنامه هویت اندیشه اوست که نشاندار اندیشه و نام امام خمینی بود.

آری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رنج سالها هجرت و جهاد و تلاش بی وقفه را در ازای آشنایی و دلبستگی و حشر و نشر و مجاورت با عزیزی همچون امام خمینی بجان خرید و نامش را در تاریخ ایران، و حتی جهان جاودانه کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی بفراخور نقشی که داشت و درسی که از امام آموخته بود فراجناحی بود و فراجناحی می اندیشید. بزرگداشت یاد هاشمی عزیز باید یادآور آرمانها و هدفهایش باشد و یکی از مهمترین هدفهای او که حتی در سخت ترین ناملایمات نیز منادی آن بود حفظ یکپارچگی جامعه و یکدلی و وحدت همه نیروهای انقلاب علیرغم سلایق سیاسی متفاوت بود. بنابراین مراسم نکوداشت این نام بزرگ نیز همانگونه که دیروز و امروز شاهد بودیم می بایست تجلی همین نقش و آرمان باشد.

                                                                                            رضوان و رحمت واسعه الهی نثار روح بلندش باد 

منبع: پایگاه خبری جماران

. انتهای پیام /*