مدرسه ای برای تمام قشرهای جامعه

(مصاحبه با عبدالکاظم عبدالحسین الجبوری)

 حضور: لطفاً به صورت مختصر خود را معرفی کنید و بفرمایید مسئولیت شما در عراق چیست؟

 

آقای عبد الکاظم عبد الحسین الجبوری: بنده عبدالکاظم الجبوری، شیخ عشیره جبر و مسئول حل و اختلاف شیعیان و رئیس عشیره ای ده هزار خانواری در شهر نجف اشرف هستم. و در آغاز کلام از جمهوری اسلامی ایران به خاطر دعوت به ایران تشکر می کنم و همچنین از کنسول گری ایران در نجف اشرف بسیار سپاسگزارم.

 حضور: با توجه با سابقه و موقعیت شما و اینکه امام خمینی بعد از تبعید از ایران، سالها در نجف اشرف زندگی می کردند بفرمایید شما و مردم نجف چه شناختی از ایشان دارید؟

 الجبوری: آنگونه که من درک کرده ام امام خمینی دارای شخصیتی یگانه و بی همتاست. ایشان شخصیتی دینی و سیاسی است. امام خمینی مرد دین، مرد سیاست، مردی انقلابی بودند که افکارشان سراسر عالم را منور ساخت. کسی را نمی توان یافت که آنگونه که امام مقابل استکبار جهانی ایستاد، بتواند با آن روبرو شود. با وجود امام، اوضاع ایران بسیار تغییر کرد و بهتر شد. شخصیت امام خمینی همچون مدرسه ای بودند برای تمامی قشرهای جامعه؛ برای کمک به فقرا و مظلومین و همین طور اقشار دیگر. امروزه امام علی خامنه ای راه ایشان را در مسائل مربوط به غزه ادامه می دهند، مسائل مربوط به مقاومت و وحدت اسلامی و از بین بردن استعمار و استکبار جهانی.

از خداوند بزرگ می خواهیم که جهان اسلام را یکپارچه سازد و جمهوری اسلامی ایران را حفظ نماید و روابط مردمان عراق و ایران را بر پایه برادری و محبت ماندگار سازد.

خواستار آنیم که جمهوری اسلامی با شیخ های عشایر عراق که پایه های اصلی حل مشکلات در جامعه می باشند، ارتباط خوبی داشته باشد و برای عشایر همچنان اهمیت قائل شود. امروزه عشایر پایه های اساسی هر سرزمین اند و همچنین اساس جامعه عراق می باشند. شیخ های عشایر نیز بنیان اصلی آنها هستند که مشکلات عشایر را در تمامی زمینه ها از جمله مشکلات خانوادگی، مشکلات فردی و... حل می کنند و به همین دلیل از جمهوری اسلامی ایران خواهان توجه بیشتر به شیخ های عشایر عراق می باشیم.

 حضور: آیا در دوران صدام بویژه در دوران جنگ، شناختی از نهضت اسلامی ایران و شخصیت امام خمینی داشتید؟

 الجبوری: در زمان صدام حسین، کسی اجازه نداشت نام امام را بر زبان جاری سازد، حتی شخص با فرزند شیرخواره اش مجازات می شد. در آن زمان شیعیان در عراق با یکدیگر متحد بودند ولی بعد از صدام بود که آزادی همه جا را فرا گرفت و دوران هراس به سر آمد. خداوند را شکر می کنیم که امروزه مردمان عراق متحول و شکوفا شده اند.

 حضور: به نظر شما بزرگترین هدف امام خمنی چه بود؟

 الجبوری: تنها هدفی که امام در پی آن بودند وحدت جهان اسلام بود و این را از افکار و سخنان ایشان می توان نتیجه گرفت.

 

حضور: موضع آمریکا در دوران جنگ و بعد از آن نسبت به کشور شما چگونه بوده است؟

 الجبوری: در دوران جنگ، صدام حسین از تمامی کشورها سلاح گرفته بود و آمریکا اراده از

 بین بردن صدام را نداشت. گو اینکه ما، در آن زمان در انتفاضه های مردمی شرکت می کردیم اما صدام را نمی شد اینگونه شکست داد. در هر حال آمریکا برای جنگ با ایران به عراق نیامده بود. امریکا به منابع و ثروت عراق طمع کرده بود. امروزه  شیعیان اهل بیت (ع)  در عراق، همه ضد امریکا و ضد استعمار می باشند و سعی در برپایی حق دارند. ما نیز تلاش می کنیم تا امریکا را دفع کنیم. ما مانند جمهوری اسلامی مسلمان و شیعه هستیم.

 حضور: آیا اختلافی میان تفکرات اهل سنت و شیعیان در رابطه با مسئله امریکا وجود دارد؟

 الجبوری: اهالی سنت طبقه های مختلفی دارند. بعضی از آنان علاقه ای به امریکا ندارند ولی  همچنین شیعیان را دوست ندارد وممکن است یهودیان در نظر آنها قابل تحمل تر از شیعیان باشند و نفرتشان از شیعیان بیشتر از نفرتشان نسبت به یهودیان باشد. ولی مردمان عراق کلاً ملتی واحد هستند. ما تفاوتی میان شیعه و سنی قائل نمی شویم.

شخصی نزد آقای سیستانی(خداوند عمرشان را طولانی گرداند) آمد و گفت: "شیعه و سنی برادران ما هستند" و ایشان فرمودند: "نگو برادران ما، بگو خود ما".

 میان اهل سنت تفرقه دیده می شود، ولی میان ما و اهل سنت تفرقه ای وجود ندارد.

 حضور: امروز که صدام نابود شده همچنان دستهای پنهان استکبار و استعمار و دشمنان داخلی سعی در تفرقه میان همه مسلمانان خصوصاً دو ملت ایران و عراق دارند. به نظر شما برای جلوگیری از سمپاشی های آنان چه باید کرد؟

 الجبوری: با اهتمام و توجه نمودن به شیعیان اهل بیت علیهم السلام  در استان های مرکزی و جنوبی عراق مانند کربلا، نجف، دیاله، بصره، ناصریه و ... و توجه به عشایر و مردمان عراق می توان این مسایل را حل کرد. بسیاری هستند که شناخت زیادی از جمهوری اسلامی ایران ندارند. اگر ما در آن زمان با ایران می جنگیدیم، به دلیل جبر حاکم بود. جوانان ما را مجبور می کردند که بجنگند.

اکنون تفکرات مردم تغییر کرده است و رابطه ای که امروزه با جمهوری اسلامی ایران برقرار نمودیم رابطه ای بالاتر از رابطه برادری است و آن رابطه ای دینی می باشد. امروزه داعش و آل سعود و دست نشاندگان استعمار مشکلاتی را در عراق بوجود آوردنده اند  و هدف اصلی آنها از بین بردن مذهب اهل بیت (ع) می باشد. در خواست ما از جمهوری اسلامی ایران این است که بواسطه مبلغان دینی و منبرها و حسینیه ها افکار درست خویش را در میان مردمان عراق اشاعه دهد. البته اکثر مردمان عراق، جمهوری اسلامی را می شناسند و در درک این مسائل مشکلی ندارند، اما عده ای هستند که شناخت کافی ندارند. از جمهوری اسلامی ایران می خواهیم که بواسطه کنفرانس ها و ملاقات ها با شیخ های عشایر عراق و بزرگان عراق به ایشان عنایت بیشتری داشته باشند.

 حضور: شما آینده ایران را در معادلات آینده دنیا چگونه می بینید؟

 الجبوری: ان شاءالله ایران در آینده والاترین و بالاترین مقام را در سراسر عالم خواهد داشت.

 

 منبع: حضور، ش 90، ص 177.

. انتهای پیام /*