امام در افکار جامعه، زنده است

29 / 7 / 92- معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) گفت: امام تنها یک رهبر سیاسی نبود که دورانش تمام شده باشد. آن ها که می گویند موسسه جمع شود اگر منظورشان این است که دوران امام سپری شده، سخت در اشتباه هستند. باید به آن ها گفت امام در افکار جامعه زنده است و هر روز برای انسان های حقیقت جو بینش ها و دیدگاه های امام در همه ابعاد مختلف، زنده تر می شود. به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین محمد علی خسروی، معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) که در نشست خبری هفتمین دوره جشنواره ادبی یار و یادگار سخن می گفت، ضمن عرض خیر مقدم به اصحاب رسانه، نسبت به برگزاری بهتر این دوره از جشنواره ابراز امیدواری کرد و گزارش های جشنواره را نشانه اقبال جوانان و هنرمندان به هنری که منتشر کننده فضائل اخلاقی در جامعه است، دانست.

وی با اشاره به یکم آبان سالگرد شهادت شهید مصطفی خمینی اظهار داشت: ما در آستانه سالگرد ارتحال فرزند بزرگ امام، حاج آقا مصطفی خمینی هستیم. شخیصتی که مرگ او به تعبیر زبان امام از الطاف خفیه الهی بود. ما دیدیم چگونه امواج سهمگین سکوت را در آن زمان در هم شکست و انقلاب را تا حدود بسیار زیادی به پیش برد. فراموش نمی کنیم در سال 56 که نام امام خمینی را کسی بر زبان جاری نمی کرد و حتی کتاب هایی که کتابهای فقهی امام بودند مجاز به نوشتن نام خمینی نبودند مگر با پنج نقطه که به معنا پنج حرف خمینی است و اگر از کسی مطلبی یافت می شد که نام خمینی بر کتاب او نوشته شده بود زندان را برای آن شخص به همراه داشت. و باز فراموش نمی کنیم که تا یک هفته بعد از فوت حاج آقا مصطفی در منبـر ها در تهران و قــم تنها به این بسنــده می کردند که فرزند یکی از مراجع بزرگ فوت کرده تا اینکه یکی از روحانیان مبارز با کمال شهامت در چهلم مرحوم مصطفی خمینی در تهران به منبر رفت و نام امام خمینی را به با شهامت بر زبان جاری کرد. آن شخص رئیس جمهوری فعلی کشورمان حسن روحانی است. او در آن زمان علاوه بر اینکه نام امام خمینی را بر زبان آورد، تعبیر امام را برای ایشان شایسته دانست و امروز اگر کلمه امام خمینی در همه جای جهان شناخته شده است، ما تعبیر امام را مدیون شجاعت آقای روحانی هستیم.

خسروی در ادامه اظهار داشت: این جلسه بیشتر به منظور تبیین ابعاد این جشنواره برگزار شده و ما بنای ورود به مباحث دیگر را نداریم و باتوجه به انتظارتی که هست و مسائلی که این روزهامطرح می شود مناسب است چند جمله ای مطرح شود. وی با طرح این پرسش که گاهی گفته می شود موسسه نشر آثار امام تا کی باید پابرجا باشد؟ گفت: می پرسند آیا بالاخره آثار امام تمام نشده است؟ تا چند سال باید این موسسه بماند تا آثار امام را منتشر کند؟ کسانی که چنین ایرادی می گیرند یا جاهلند یا تجاهل می کنند. همه به خوبی می دانند که وظیفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام تنها گرداوری آثار امام نبوده و بر اساس فرمان امام و مصوبه مجلس، یکی از وظایف این موسسه نظارت بر آثاری است که فرمایشات امام را منتشر می کنند. ما در سال گذشته بیش از 300 کتاب ارجاعی از سوی وزارت ارشاد داشتیم که مطالب مربوط به امام را نقل قول کرده بودند و ما وظیفه داشتیم که این مطالب را با فرمایشات امام تطبیق بدهیم و بعد از تصحیح به آن ها مجوز دهیم.

معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام ادامه داد: نکته مهم دیگر اینکه، امام خمینی تنها یک رهبر سیاسی مانند گاندی، ماندلا و سوکارنو نبود که با رفتنش همه چیز تمام شده باشد.  امام خمینی قبل از آنکه به رهبری انقلاب شناخته شود و انقلاب را به پیروزی برساند، یک فقیه متبحر آشنا به احکام، قرآن و سنت، یک استاد مسلم فلسفه و یک عارف به تمام معنا در جنبه عرفان نظری و عملی بوده است و در هر رشته نظرات ابتکاری فراوانی داشته است. امروز جهان نیازمند شناخت بیشر از ابعاد وجودی امام است. ما تنها در یک سال گذشته بیش از 130 کتاب در ابعاد مختلف اندیشه های امام که توسط صاحب نظران نوشته شده منتشر کردیم. امروز حوزه علمیه قم مفتخر است که مراجع عظام بر مبنای مبانی فقهی امام بحث می کنند و نظر می دهند.

خسروی در ادامه صحبت هایش ضمن تاکید بر ناب بودن اندیشه های عرفانی امام افزود: متاسفانه عرفان بدلی و تخیلی امروز در جامعه در قالب خرافات می خواهد جای عرفان امام خمینی را بگیرد. کسـانی کـه خـواب نما می شوند، کسانی که با ادعای ارتباط با امام زمان عده ای را می فریبند، مخصوصا در هشت سال گذشته که ما شاهد بودیم موج گسترده ای در جاانداختن خرافات پدید آمده بود. اگر امام عرفان امام واقعا جا می افتد جایی برای عرفان بدلی نبود. انسان ها ذاتا تشنه درک حقیقت و معرفت واقعیت ها هستند. اگر به انسان آب ندهید دنبال سراب می رود. اگر غذای خوب به این گرسنگان داده نشود مجبور هستند از غذای فاسد استفاده کنند. ما وظیفه داریم عرفان حقیقی را که علمای بزرگی چون امام تبیین کرده اند، با زبان روز تبیین کنیم.

وی در خصوص بخش ویژه آیت الله شاه آبادی استاد اخلاق و عرفان امام در این دوره از جشنواره گفت: خوشبختانه این جشنواره به نام عارف بزرگ، مرحوم آیت الله شاه آبادی مزین است. شخصیتی کم نظیری که وقتی امام از او نام می برد می گویند استاد من «روحی فداه» و این نشان می دهد که این شخصیت چقدر بزرگ بوده که کسی مانند امام که به هیچ وجه تسلیم کسی نمی شدند، در مقابل بزرگی این مرد سر تسلیم فرود می آوردند.

حجت السلام و المسلمین خسروی در ادامه اظهار کرد: به هر حال امام تنها یک رهبر سیاسی نبود که دورانش تمام شده باشد. آن ها که می گویند موسسه جمع شود اگر منظورشان این است که دوران امام سپری شده، سخت در اشتباه هستند. باید به آن ها گفت امام در افکار جامعه زنده است و هر روز برای انسان های حقیقت جو بینش ها و دیدگاه های امام در همه ابعاد مختلف، زنده تر می شود. خسروی در واکنش به اظهارات برخی جراید و سایت های خبری در روزهای اخیر درخصوص موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی گفت: امروز و دیروز در بعضی از روزنامه ها و سایت ها خواندیم که موسسه با این بودجه کلان چه کرده است؟ بودجه چهارساله موسسه را یکجا آروده اند که حتی رقم آن هم اشتباه بوده و بودجه واقعی خیلی کمتر از آن است. با همین بودجه قلیل در طول 4 سال موسسه توانسته است هم دهها جلـــد کتــاب در تبیـــین اندیشه های امام تدوین و منتشر کند و هم بودجه جاری کارمندان خود را از این محل پرداخت کند و هم خانه مسکونی و دفتر امام در نجف خریداری و بازسازی کند و هم چندین همایش کوچک و بزرگ را برگزار نماید و چهار اجتماع عظیم که طول سال در ایران برای آن نظیری نمی توان یافت، یعنی بزرگداشت امام در چهارده خرداد در حرم مطهر ایشان با حضور ملیونی مردم تنها همایشی که رهبر معظم انقلاب در آن شرکت می کنند با همین بودجه برگزار نماید و جالب است بدانیم یک همایش سه روزه در کیش بنام همایش ایرانیان بیش از بودجه چهارساله موسسه هزینه برمی دارد ولی  آقایان از کنار آن به راحتی می گذرند.

معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در انتهای صحبت های خود گفت:  این موسسه از آثار یادگار حضرت امام حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی است و امروز معلوم می شود که ایشان چه انسان باهوش و تیزبینی بوده است با تاسیس این موسسه راه را بر هرگونه تحریف فرمایشات امام بسته اند. ما امیدواریم بتوانیم بیش از پیش از نظر گسترش اندیشه های امام در خدمت جامعه باشیم. شاید یکی از دلایل این حملات این باشد که موسسه در طول 20 سال عمر خود نخواسته با گروه های افراطی سیاسی همکاری داشته باشد. کسانی بودند که در سال های گذشته توقعاتی از موسسه داشتند و موسسه چون توقعات آن ها را در چهارچوب اندیشه های امام و خدمت به نظام نمی دید، در مقابل این حملات تسلیم نشد و استقلال خودش را حفظ کرد.

 

منبع: حضور، ش 86، ص 221.

. انتهای پیام /*