کتاب مبدا و منتهای مسافت در بلاد کبیره  منتشر شد. به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، کتاب مبدا و منتهای مسافت در بلاد کبیره به همت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) -دفتر قم- و توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج چاپ و منتشر گردید.

آفرینش انسان و انزال کتب آسمانی و ارسال رسولان الهی، حلقه‌های یک زنجیرة به هم پیوسته و هدفدار می‌باشند. خداوند تبارک و تعالی، انسان را با همه ظرائف و ظرفیت‌ها آفریده و در ادامه، برای نیل او به کمال و تأمین سعادت او، کتاب‌های آسمانی را فروفرستاد و رسولان خود را مأموریت داد تا به تعلیم کتاب و حکمت و تزکیه نفوس بپردازند. هدف کتاب و حکمتی که سفیران الهی رسالت تعلیم آن را داشتند، از یک سو برای تحقق لِیَقُومُ النّاسُ بِالقِسط (حدید (57): 25 )بود و از سوی دیگر وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالإنْسَ إلا لِیَعْبُدُونِ. (ذاریات (51): 56)

محصول تعالیم انبیاء «دین» یا «شریعت» نامیده می‌شود. دین الهی از یک نگاه، سه بخش عقائد، اخلاق و احکام می‌باشد؛ و از نگاهی دیگر لایه‌های مترتب بریکدیگرند که تعبیر «ظاهر» و «باطن» چگونگی آن را بیان می‌کند.

امام خمینی(س) به عنوان شخصیت بزرگ عرفانی، به موازات تحصیل، تألیف و تدریس این علم شریف، به تعلیم و تعلم دانش فقه اشتغال جدّی داشته است. او فقیهی بوده که جمع میان فقه اکبر و فقه اصغر کرده و همین جامعیت رنگ خاصی به عرفان و فقه او داده است، به گونه‌ای که حضرت امام در تعریف فقه، متفاوت با اکثر فقها می‌نویسد: هو قانون المعاش و المعاد و طریق الوصول إلی قرب الرب بعد العلم بالمعارف. (الاجتهاد والتقلید، ص 12).

ایشان از یک طرف قدم راسخی در عرفان داشت و از سوی دیگر شخصیت بزرگی در میدان فقاهت و عرصه مرجعیت بود و علاوه بر آثار فراوان علمی و تحقیقی در فقه و اصول و نظریات و تحلیل‌ها و تحقیقات بدیع در این عرصه، بعضی فتاوای منحصر به فرد در میان متأخرین و معاصرین نیز داشته است؛ از جمله این فتاوا؛ فتوای متفاوت در باب طلوع فجر در لیالی مقمره و نیز فتوا به «بلاد کبیره» بودن کلان شهر تهران و مانند آن است.

کندوکاو پیرامون  مسئله مبدا و منتهای مسافت در بلاد کبیره در فقه و تحلیل و بررسی دیدگاه امام خمینی(س)، در تألیف پیش‌رو که به قلم محقق ارجمند حجت الاسلام والمسلمین حسین صنعت‌پور امیری نوشته شده، رخ نموده است.                                     

این کتاب مشتمل بر دو بخش اصلی همراه با یک خاتمه و جمع بندی مباحث است.

. انتهای پیام /*