خدمتگزاری در راه خداوند

(مصاحبه با شیخ حسین علی  مظلوم از کشور ترکیه)

 حضور: ضمن عرض سلام و خسته نباشید، این طور که دوستان گفتند ظاهراً جنابعالی از شاگردان حضرت امام خمینی بوده  اید. لطفاً خودتان را معرفی کنید و ضمن بیان شمه ای از فعالیت های خودتان در باره سابقه آشنایی و حضور در درسهای امام خمینی توضیح بفرمایید.

شیخ حسین علی مظلوم: من شیخ حسین ترک علی مظلوم، امام جمعه شهر اِغدیر در کشور ترکیه هستم. پیش از این تقریباً سه سال در کشور بلژیک مشغول فعالیت بودم. البته از طرف حضرت امام خمینی(ره) به آنجا اعزام شده بودم. 

حضور: چه سالی؟

مظلوم: تقریباً 25 سال قبل، یعنی در سال 1980 در آنجا بودم.

حضور: بفرمایید چگونه و در کجا با امام خمینی آشنا شدید و چه فعالیت هایی در آن زمان داشتید؟

مظلوم: من در نجف با ایشان آشنا شدم. خانه ما خیلی نزدیک به خانه حضرت امام بود و در حدود 200 متر با هم فاصله داشت. من در پای درس حضرت امام خمینی حاضر شده و نزد ایشان درس خوانده ام. برای اولین بار من رساله حضرت امام(ره) را به ایران و ترکیه بردم. در شهر نجف در مدارس دارالنجف، دارالحکمه و مدرسه عذری نیز درس خوانده ام و اساتیدی چون آقای کوکبی و آقای سخندانی از مدرسین من بودند.

اما این امام خمینی بود که باعث گسترش  و بلند شدن  نام و آوازه تشیع و شیعیان در جهان شد. اکنون در سراسر  جهان  مکانی وجود  ندارد که شیعیان  را  نشناسند.

الآن  همه نام و  مذهب  شیعه  و شیعیان را شنیده و می شناسند. حضرت آقا هم در گسترش و ترویج  نام و آوازه شیعیان در جهان نقش بسزایی داشته اند.

من همچنین در درس های آیت الله العظمی خویی (ره) حاضر شده ام. زمانی که  آیت الله العظمی آقای حکیم فوت کردند من در نجف بودم و درس می خواندم. سپس به مدت سه سال در بلژیک و بعد از آن در هلند و بالاخره هم اکنون در ترکیه به خدمت مشغول هستم.

حضور: اساس خدمت و فعالیتهای امروز شما چیست؟

 مظلوم: من در خدمت اهل بیت(علیهم السلام) هستم. من دوستدار اهل بیت(ع) هستم. حضرت امام صادق (ع) در حدیثی می فرمایند:

"یا شیعتنا کونوا علینا زیناً و لا تکونوا علینا شیناً "

یعنی ای شیعیان من، طوری رفتار و عمل کنید که موجب سرافکندگی ما، موجب خجل شدن شیعیان نشوید. یعنی بگونه ای عمل کنید که لایق شیعه باشد.

من همچنین در کشور بلژیک پنج نفر را به دین اسلام هدایت کردم. آنان با قرائت شهادتین به اسلام گرویدند. اکنون هم در شهر اغدیر به اهل بیت(ع) خدمت می کنم و ان شاءالله رحمان تا آخر عمرم در این راه یعنی خدمت به اهل بیت(ع) تلاش خواهم نمود. ا ن شاءالله تا آخرین لحظه عمرم از راه خدا، راه پیامبر و اهل بیت(ع) جدا نخواهم شد.

من همچنین کتابهای زیادی در باره تعالیم قرآن و اثبات حقانیت مولا امیرالمومنین (علیه الصلاه و السلام) به رشته تحریر درآورده و یا به زبان ترکی ترجمه کرده ام. ار آن جمله می توانم به ترجمه رساله آقای شیرازی به زبان ترکی اشاره کنم که چند سال پیش انجام دادم.

من از دوستداران اهل بیت(ع) خواهش می کنم تا در تمسک به این خاندان کریم اهتمام بورزند. خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم می فرماید: واعتصموا بحبل الله، منظور از این عبارت، همان اهل بیت(ع)، یعنی قرآن، یعنی مولا امیر المومنین(ع) است. این منظور از فرمایش خداوند متعال در آیه "یا ایها الذین آمنوا واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لاتفرقوا " روشن است.

و نیز الله تبارک و تعالی در آیه الکرسی نیز می فرماید:

" الله لا اله الا هوالحی القیوم لاتأخذه سنه و لا نوم له ما فی السموات وما فی الارض، من ذالذی یشفع عنده الا باذنه یعلم ما بین ایدیهم و ما خلفهم و لا یحیطون بشی من علمه الا بما شاء وسع کرسیه السموات و الارض و لایوده حفظهما و هو العلی العظیم. لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله فقد استمسک بالعروه الوثقی لا انفصام لها و الله سمیع علیم".

در این آیه شریفه منظور از عروه الوثقی همان اهل بیت (ع)، امیرالمومنین (ع) و در واقع همان اسلام است. آنهایی که پیروان اهل بیت (ع) هستند باید به اهل بیت(ع) تمسک و اعتصام کنند.

 و در سوره مجادله می فرماید:

" لاتجدوا قوماً یومنون بالله ویوم الآخر یودّون من حادّ الله و رسوله و لو کانوا آبائهم، او ابنائهم او اخوانهم او عشیرتهم" یعنی نمی توانید مردمی را پیدا کنید که به الله و رسول الله ایمان بیاورند و در عین حال دشمنان اسلام را به دوستی برگزینند.

در این آیه این موضوع را خداوند خطاب به رسول الله در اواخر سوره مجادله می فرماید یعنی شما نمی توانید افرادی را پیدا کنید که مسلمان و پیروان اسلام حقیقی هستند و درعین حال با دشمنان اسلام دوستی کنند حتی اگر آبا ، اولاد و برادران و عشیره شان باشند.

مرا ببخشید که زبان فارسی را خوب صحبت نمی کنم لذا ترکی می گویم. اسلام و مسلمانان آن انسان هایی هستند که از فرمان الهی اطاعت کنند و از خدا و رسولش تبعیت می کنند. خداوند کریم در قرآن می فرماید:

" یا ایها الذین آمنوا، آمِنوا بالله و رسوله"

یعنی ای کسانی که در ظاهر ایمان آورده اید در باطن نیز ایمان بیاورید. شما که به زبان اقرار می کنید اما عملاً نیز باید تصدیق کنید.

من 35 سال است که در راه خداوند خدمت می کنم و ان شاء الله تا لحظه مرگم نیز به خدمتگزاری خود ادامه  خواهم داد. انشاءالله رحمان تا جان دارم و توان در بدن دارم در راه خدمت به دین خدا و اهل بیت(ع) تلاش خواهم کرد. خداوند از شما راضی باشد. از شما تشکر می کنم .

حضور: هرچند خسته هستید ولی اگر خاطره ای از حضرت امام - در زمانی که در نجف بودید- دارید، تعریف کنید.

مظلوم: من در نجف در نماز جماعت به امامت حضرت امام (ره) شرکت می جستم. در درس ایشان نیز شرکت می کردم  و از حضرتش تصیحت ها و اندرزهای فراوانی فرا گرفتم. ایشان به ما درس اخلاق می داد.

البته علمای زیادی در نمازهای ایشان حاضر می شدند. من همچنین در نمازهای آقای خویی نیز شرکت می کردم. در نجف الاشرف من در حوزه علمیه دارالحکم در حدود پنج سال اقامت داشتم و نیز در جامعه النجف و مدرسه عذری هم به تحصیل پرداختم. الآن هم به خدمتگزاری در راه خدا مشغول هستم.

باید بگویم که راه اسلام در حقیقت راه واحد و یکی است. حضرت امام خمینی و بالاتر از او، شخص پیامبر اسلام(ص) و حضرت امیر(ع) و ائمه اطهار(ع) که ستارگان درخشان آفرینش هستند به این راه خدمت کرده اند. ما نیز برای خدمتگزاری تا توان داریم تلاش خواهیم کرد. هیچ وقت شکست نخواهیم خورد و هیچ زمان تسلیم ظالمین و طاغوت نخواهیم شد. و به اذن الهی در برابر طاغوت مقاومت خواهیم کرد.

حضور: در باره نهضت امام خمینی چه نظری دارید؟

مظلوم: من حضرت امام را در نجف به مدت 10 سال دیدم. همانگونه که حضرت اباعبدالله الحسین (ع) قیام کرد، امام خمینی (ره) نیز به مانند آن حضرت قیام کرد و در راه خدا خدمت کرد. من این چنین شناختی از ایشان دارم. بعد از وفات امام نیز چندین بار به زیارت حرم مطهرش مشرف شدم.

حضور: بنا براین قبلاً هم چند بار به ایران آمده اید و در مراسم ارتحال حضرت امام شرکت داشته اید.

مظلوم: من خیلی به ایران مسافرت کرده ام. تقریباً 20 بار می شود. در مراسم ارتحال حضرت امام نیز شرکت داشته ام. امام ما را از ضلالت به نورانیت آورد. همه مردم را حسب مضمون کلام الهی که می فرماید: یخرجهم من الظلمات الی النور، این آقا هم به اسلام و دین خداوند خدمت کرد. این است شناخت من از ایشان. امام، در میان مردم تأثیر زیادی داشت و کلام و سخنان ایشان بر دل می نشست.

 

منبع: حضور، ش 85، ص 114.

. انتهای پیام /*