نگاهی به فعالیت ها و برنامه های آتی

گزارشی از دفتر نمایندگی مؤسسۀ تنظیم و نشر آثار امام خمینی در استان اصفهان

 با توجه به وظایف و مسئولیتهای خطیر مؤسسۀ تنظیم و نشر آثار امام خمینی در حفظ و نشر آثار و تبیین نظرات و اندیشه‌‌‌‏ها و آراء بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و با توجه به نقش استان اصفهان در طول سالهای مبارزه و وجود حوزه‌‌‌‏های علمیه، دانشگاهها و مراکز هنری، فرهنگی و همچنین حضور اندیشمندان و هنرمندان شایسته در این استان باضافه یاری و همکاری مسئولین محترم استان و فراهم شدن امکانات دفتر مؤسسه در اصفهان به عنوان اوّلین دفتر نمایندگی استان در کشور فعالیت خود را از تاریخ سوم آذر ماه سال 73 رسماً آغاز نمود.

مراسم افتتاحیه در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهراء(س) و ولادت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با حضور حضرت آیة‌‌‌‏الله طاهری نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه اصفهان، آقای مهندس جهانگیری استاندار اصفهان و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران و مسئولین استان برگزار گردید و توسط حجةالاسلام والمسلمین مجید انصاری آغاز فعالیت این دفتر اعلام شد.

اهم وظایف و فعالیتهای صورت گرفته:

1) همکاری با محققین، اساتید و دانشجویان بخصوص رشته‌‌‌‏های مختلف علوم انسانی و فضلای حوزه‌‌‌‏های علمیه جهت انجام طرحهای تحقیقاتی و تشکیل جلسات متعدد بحث و گفتگو.

2) تلاش در زمینه جهت‌‌‌‏دهی تزها و پایان ‌نامه‌‌‌‏های دوره‌‌‌‏های کارشناسی و کارشناسی‌‌‌‏ ارشد دانشگاهها در زمینه آراء و اندیشه‌‌‌‏های حضرت امام(س).

3) کوشش در جهت ارائه و معرفی آثار امام(ره) برای ایرانگردان و مسافرینی که به استان اصفهان سفر می‌‌‌‏نمایند.

4) تشویق و ترغیب هنرمندان و صنعتگران متعهد استان در جهت خلق آثار هنری در زمینه اندیشه‌‌‌‏ها و افکار حضرت امام(ره)، در همین راستا هنرمندان قلم‌‌‌‏زن و میناکار و معرق کار استان آثار برجسته‌‌‌‏ای را خلق کرده‌‌‌‏اند.

5) در زمینه برپائی نگارخانه‌‌‌‏ها و نمایشگاههای مختلف نمایندگی در طول شش ماه دوم سال 73 و بهار 1374 موفق به برگزاری موارد مختلفی شد که اهم آن عبارتند از:

1-5) نمایشگاه آثار هنری هنرمندان استان اصفهان که در زمان مراسم افتتاح دفتر بمنظور معرفی آثار مختلف هنرمندان استان به نمایش گذاشته شد.

2-5) نمایشگاه نقاشی استاد سید ضیاءالدین امامی که از زبده‌‌‌‏ترین آثار استاد با مضامینی عرفانی و قرآنی و نیز اندیشه‌‌‌‏های حضرت امام(ره) از 12 بهمن ماه الی 7 اسفند در نگارخانه مؤسسه برگزار گردید.

3-5) برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب در دهۀ فجر با حدود سه هزار عنوان کتاب در محل مؤسسه اجراء شد که با استقبال خوب طبقات مختلف مردم مواجه گردید، همچنین در هفته کتاب دفتر اصفهان شرکت فعال داشته است.

4-5) برگزاری نمایشگاه در پرتو آفتاب به مناسبت عید سعید ‌‌‌‏فطر از آثار اساتید شهیر استان در امر خوشنویسی پیرامون افکار و دیدگاههای حضرت امام خمینی(ره) در محل نگارخانۀ مؤسسه.

5-5) برگزاری نمایشگاه زمزم نور در ایام نوروز 74 در زمینه خط، نقاشی، قلم‌‌‌‏زنی، زری‌بافی و ... از آثار استادان و هنرمندان شهیر استان اصفهان، که با استقبال و توجه زیاد مردم خصوصاً مسافرین نوروزی مواجه شد.

6-5) برگزاری نمایشگاه خوشنویسی استاد شهیر و مسئول انجمن خوشنویسان اصفهان، حجةالاسلام فضائلی بمنظور ارج نهادن به مقام والای معلم و بهره‌گیری از سخنان و رهنمودهای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران از تاریخ 12 الی 20 اردیبهشت ماه 74 در محل نگارخانه مؤسسه.

7-5) برگزاری نمایشگاه کتاب از آثار مؤسسه در اربعین رحلت جانگداز یادگار گرامی حضرت امام(ره) جهت بزرگداشت آن عزیز سفر کرده.

 6) شرکت فعال در مراسم سوگواری ارتحال یادگار گرامی حضرت امام(ره) و تهیه و توزیع صدها عدد سیلک حاج سید احمد خمینی در سطح استان جهت سازمانها و ادارات و میادین شهرها.

7) از برگزاری مسابقه بزرگ وصیتنامه سیاسی الهی حضرت امام(س) بود که علی‌‌‌‏رغم تبلیغات کم با استقبال کم‌‌‌‏نظیر طبقات مختلف مردم مواجه شد و بیش از سه هزار نفر در آن شرکت نمودند و به نفرات ممتاز جوائزی اهداء شد.

8) برگزاری شبهائی با قرآن توسط امور فرهنگی تحت عنوان «انس با قرآن در منزل یار» در ایام ماه مبارک رمضان بمدت سه شب در محل مؤسسه و نیز برگزاری مراسم دعای کمیل از جمله فعالیتهای این واحد است.

9) از طرح پژوهش و تحقیق تاریخ مبارزاتی مردم اصفهان که مقدمات آن انجام شده و در دست اجراء می‌‌‌‏باشد، علاوه بر طرح مزبور طرحهای دیگری نیز در این واحد در حال بررسی کارشناسان می‌‌‌‏باشد.

10) جهت نشر و گسترش بیشتر افکار و اندیشه‌‌‌‏های حضرت امام(ره) مؤسسه اقدام به اهداء بیش از هزار جلد از آثار مختلف حضرت امام(س) به کتابخانه‌‌‌‏ها و اساتید و اندیشمندان نموده است.

11) توزیع و پخش هزاران جمله از آثار حضرت امام راحل(ره) در بین فروشگاههای کتاب استان.

12) برگزاری مسابقه بزرگ در مقاطع مختلف سنی و علمی تحت‌‌‌‏ عنوان «از طلوع تا غروب» در رشته‌‌‌‏های مختلفی چون: طراحی، نقاشی، گرافیک، شعر و مقاله‌نویسی و ...

13) پخش فیلم از زندگانی یادگار گرامی حضرت امام(ره) در خیمۀ حسینی شهداء (گلستان شهدای اصفهان) برای خانواده‌‌‌‏های معظم شهداء، مفقودین، جانبازان و آزادگان در ایام رحلت آن عزیز.

14) برگزاری نمایشگاه کتاب در هفته ولایت بمناسبت عید سعید غدیر در مجموعۀ باغ غدیر شهرداری اصفهان.

 

منبع: حضور، ش 11، ص 246.

. انتهای پیام /*