رهبری که دنیا را به پاکی دعوت کرد

(مصاحبه با خانم دکتر آیدا میروا از کشور آذربایجان)

 

حضور: لطفاً خود را به طور مختصر معرفی کنید و بفرمایید و شغل و فعالیت شما چیست؟

 خانم دکتر ریحان آیدا میروا: من ریحان آیدا میروا هستم. در آذربایجان، شهر باکو، در موزه ادبیاتی نظامی گنجوی اشتغال دارم. دکترای خود را از دانشگاه دولتی باکو در رشته فلسفه و نیز زبان و ادبیات فارسی و همچنین آذربایجانی دریافت کرده ام و کارم تحقیق و نوشتن است.

 

حضور: آیا در باره انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی نیز مقاله یا مطلبی نوشته اید؟ اگر بله، در این باره توضیح بفرمایید.

آیدا میروا: بله، من امام خمینی را یکی از رهبران بزرگ دنیا می دانم و بسیاری از آثار ایشان را خوانده بودم. بر این اساس در یکی از همایشهای ایران که در مورد امام خمینی بود شرکت کردم و مقاله ای فرستادم که مورد قبول واقع شد و الان هم برای ارائه مقاله ام در تهران هستم. عنوان مقاله من این است: امام خمینی، رهبری که دنیا و مردم را به پاکی دعوت کرد.

موضوع مقاله من این است که امام خمینی در افکار و آثار خود در پی اتحاد مذاهب شیعه و سنی بود و تلاش می کرد مسلمانان - و همه مردم - الهی عمل کنند. او می خواست قرآن کریم، رهبر جامعه بشری باشد و مسلمانان همه بدون راهنمایی قرآن کاری نکنند. او گفته است اگر کسی خلاف قرآن عمل کند از  ما نیست. آثار امام نشان می دهد که ایشان شخصیتی بود که بشریت را به صلح دعوت کرد.

حضور: در کشور شما اندیشه های امام خمینی چه جایگاهی دارد؟

آیدا میروا: در آذربایجان، روشنفکران، علما، مسئولین و خاورشناسان، امام خمینی را خوب می شناسند. زبان شناسان، آثار او را می خوانند و الگو می گیرند و شعرا از اشعار امام بهره مند می شوند.

 حضور: آیا رسانه های کشور شما تحولات اخیر منطقه را بخوبی پوشش می دهند؟

آیدا میروا: بله، آذربایجان یک دولت مستقل است. تمام روزنامه ها تمام حوادث را منعکس می کنند و از این بابت مشکلی ندارند.

 حضور: در باره نفوذ اندیشه های امام خمینی در جهان و خصوصاً در این تحولات اخیر منطقه خاورمیانه چه دیدگاهی دارید؟

آیدا میروا: من سیاستمدار نیستم. ولی می دانم در کشورهای منطقه و عربی کوششهای مختلفی رخ داده است و این کشورها ممکن است در حاکمیت مورد نظر خود بتوانند از جهات مثبت و درستی که امام خمینی مطرح کرده بود استفاده کنند. اگر مذاهب مختلف اسلام در همه این کشورها متحد و زیر یک پرچم عمل کنند راهی است که همه کشورهای اسلامی را نجات می دهد.

 حضور: ارتحال امام خمینی در کشور شما چه بازتابی داشت و شما در چه شرایطی بودید؟

آیدا میروا: ما با شخصیت امام خمینی آشنا بودیم. از رحلت ایشان خیلی غمگین شدیم. اما فکر می کنم امام خمینی زنده است.

من این مطلب را در مقاله خودم توضیح داده ام. او مردم را به صلح و سادگی دعوت کرد. بین مردم فرقی ندید. امام رهبر بزرگی بود. ما خانه اش را دیدیم. او کسی بود که به مال و ملک علاقه نداشت. خانه اش ساده بود. او می خواست مردم به یکدیگر فخر نکنند. او به مظلومان می اندیشید. اینها جهاتی است که مردم را به حاکمیت نزدیک می کند. در زمان شاه پهلوی این طور نبود. من از دیدن خانه امام هیجان زده شدم و حیران ماندم. چنین شخصیتی زنده است.

 حضور: در زمانی که کشور شما جزیی از شوروی سابق بود رسانه ها چه وضعیتی داشتند؟ آیا اخبار منعکس می شد؟ مثلاً درباره نامه حضرت امام به آقای گورباچف چه اطلاعی داشتید؟

آیدا میروا: در دولت شوروی، گورباچف نمی خواست که اتحاد شوروی بهم بریزد. به این دلیل نامه امام خمینی چندان پخش نشد. من خودم این اواخر از چنین نامه ای مطلع شدم. امام خمینی در نامه خود، وقایعی را که بعداً در اتحاد شوروی اتفاق به گورباچف خبر داده بود. او گفته بود که حاکمیت کمونیستی نمی تواند ادامه پیدا کند و به اتمام می رسد. چنین نامه ای قوت و سرعت عقل امام را نشان می دهد.

 

منبع: حضور، ش 80، ص 173.

. انتهای پیام /*