عـصر ملــت ها

(مصاحبه با مصباح الزّین، عضو جنبش مردمی ناصر از کشور لبنان)

اشاره:مصاحبه هایی که به نظر خوانندگان گرامی می رسد در خرداد ماه سالجاری با تعدادی از مهمانان خارجی سالگرد ارتحال امام خمینی(س) انجام شده است و در آن زمان هنوز بعضی از تحولات منطقه خاور میانه اتفاق نیفتاده بود.

حضور:  به عنوان شروع مصاحبه بفرمایید چگونه با امام خمینی آشنا شدید و اگر بخواهید ایشان را معرفی کنید چه خواهید گفت؟

آقای مصباح الزین:  امام خمینی، مشهورتر از آن است که نیاز به معرفی امثال بنده داشته باشد.  ایشان رهبر تمام آزادگان و مبارزان جهان به حساب می آیند. اما بنده امام را از طریق انقلاب اسلامی ایران شناختم.  پیش از انقلاب اسلامی شناختی کلی از ایشان داشتم. با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی ما به آزادی فلسطین و خیر و برکت برای منطقه امیدوار شدیم. بعد از پیروزی انقلاب پر برکت ایران و دستاوردهای بسیار ارزشمندی که امام خمینی بدست آوردند وضعیت منطقه تغییر کرد. امام فقط رهبر ایرانیان یا شیعیان نیستند بلکه ایشان رهبر تمامی آزادگان عالم هستند. مثلاً از جمله استاوردهای امام، ادای کامل حقوق زنان بود، همان چیزی که تمام ادیان خواهان آن بودند.

 

حضور: آیا کتابهای امام خمینی یا کتابهایی را که در باره ایشان نوشته شده است مطالعه کرده اید؟

مصباح الزین: متأسفانه بنده همه کتابهای امام خمینی را نخوانده ام بجز چند کتابی که در لبنان قابل دسترسی است و از طریق نهادهای ایرانی بدست ما رسیده است.البته از طریق اینترنت نیز اطلاعاتی در باره اندیشه های امام بدست آورده ام ولی در هر حال فکر می کنم اطلاعات من در این مورد خیلی کم است.در مورد امام یا مطلب کم نوشته شده است یا کم به دست ما می رسد.در حالی که نسبت به جایگاه والایی که داشتند و دستاوردهای عالی که در سطح جهان بدست آوردند بایستی بیش از اینها به جهانیان معرفی شوند.

 حضور:  اشاره کردید که دستاوردهای امام خمینی وضعیت منطقه را تغییر داد. به نظر شما مهمترین این دستاوردها چیست؟

 مصباح الزین:  در سطح منطقه و بویژه در میان اکثر کشورهای عربی، امام توانستند جمهوری اسلامی را که نقطه مقابل آنها بود تبدیل کند به نوک مبارزه با استعمار.  امام، روز جهانی قدس - آخرین جمعه ماه مبارک رمضان- را تأسیس کردند.در منطقه ای که دولتهای عربی، مدعی اسلام هستند باید عملاً در کنار فلسطین بایستند ولی ما دیدیم که برای اولین بار حمایت واقعی از فلسطین از طرف ایران صورت گرفت.  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران سفارتخانه رژیم صهیونیستی  را در تهران تعطیل کرد و به جای آن سفارت فلسطین را ایجاد کرد. 

امام با انقلاب خود از ملت های مستضعف منطقه حمایت کرد.  همین انقلاب مصر از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که با رهبری امام خمینی به پیروزی رسید. جالب اینجاست که سقوط حسنی مبارک با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران همزمان شد. خلاصه امام خمینی برای آزادگان و مستضعفان جهان دستاوردهای زیادی به ارمغان آوردند که در وصف نگنجد و در بیان نیاید.

 حضور:  علاوه بر مصر، در باره تحولات انقلابی سایر کشورهای منطقه چه نظری دارید؟

 مصباح الزین:  در خصوص کشورهای منطقه بویژه تونس که حاکمی بسیار وابسته به آمریکا و در واقع مزدور استعمارگران بود، دیدیم که وقتی تاریخ حکومت او به پایان رسید آمریکاییها پشت او را خالی کردند، آنهم درست زمانی که او محتاج کمک آنان بود. در واقع هیچکدام از ستمگران و طاغوتیان و استعمارگران یارای مقابله با قیام مردم را ندارند. زیرا که خود مردم و خود ملت، معلم هستند و رهبر.

ولی آنچه در مصر اتفاق افتاد ویژگیهای خاص خود را داشت. استعمارگران و صهیونیستها تلاش کردند تا شور انقلابی مردم مصر را سرکوب و خاموش کنند ولی نتوانستند. اینکه حاکم اصلی مصر سقوط کرده است بسیار مهم است. اما مسیر انقلاب مصر طولانی است و باید ادامه یابد. ما، در جریان کامل اوضاع مصر هستیم. تشکیل شورای پارلمانی و غیره را شاهدیم. استعمارگران خیلی تلاش می کنند مسایل را بهم بپیچانند و از آب گل آلود ماهی بگیرند. در سوریه اوضاع جور دیگری است. در آنجا استعمار سعی می کند تا شورشهای مردم را متأثر از حمایت سوریه از حزب الله و فلسطین و لبنان قلمداد کند و به نوعی به آن ربط دهد و نیز اینکه سوریه یک رابطه استراتژیکی با جمهوری اسلامی ایران دارد. در هر حال با مطالعه وقایع جاری و تحولات منطقه در می یابیم که استعمار تلاش دارد تا با استفاده از شور انقلابی مردم در مسیر صحیح این انقلابها اخلال ایجاد کند و در جاهایی که حکام ستمگر سقوط کرده اند طوری عمل می کند تا اسلامگرایانی روی کار آیند و کشور را اداره کنند که عملکرد و اهداف سیاسی اشان با استعمار نزدیک باشد. مثلاً همین نظام فعلی ترکیه را در نظر بگیرید. آنها به اسلام خود، اسلام میانه رو می گویند که رابطه با اسرائیل را مجاز می داند. ما، پارسال دیدیم که برادرانمان در آن واقعه کمک به فلسطینی هاکه چند نفر اهل ترکیه در بین آنها بودند شهید شدند ولی هنوز روابط ترکیه با اسرائیل برقرار است و سفیر اسرائیل در ترکیه فعال است.

این نوع اسلام که خودشان به آن اسلام میانه رو می گویند چیزی است که مطلوب آمریکاست و برای آمریکا که می خواهد در منطقه حاکم باشد هیچ خطری ندارد، یعنی اسلام بی خاصیت. اما ان شاء الله شکست خواهد خورد.

 حضور:  تأثیر اندیشه های امام خمینی را بر آگاهی بخشی به مردم منطقه چگونه ارزیابی می کنید؟

مصباح الزین:  به همین دلیل اندیشه های امام خمینی است که ما شاهد پیروزی حزب الله لبنان و مردم فلسطین در غزه بودیم. خیلی از آنها و رهبران آنها در مدارس علوم دینی تحصیل کرده و از امام خمینی الهام گرفته اند. یکی از آنان یعنی سید حسن نصرالله، از شاگردان برجسته امام خمینی است. شهید عماد مغنیه، شهید عباس موسوی و بسیاری دیگر از شهدا از همین مکتب الهام گرفته اند. شهدای بسیاری هم هستند که دوشادوش انقلاب اسلامی ایران مبارزه کرده اند مانند آنهایی که در مدارس ملی جمال عبدالناصر و در مدارس ملی عربی تحصیل کرده اند.

عرض کردم که امام خمینی منحصر به ایران نیست. ایشان یک رهبر معنوی برای تمام آزادگان جهان هستند. مبارزان و آزادیخواهان از مکتب ایشان الهام می گیرند، بویژه در مسائلی چون مقاومت در برابر استعمار، آزادیخواهی، عزت نفس و. . .

 حضور:  در حال بزرگترین مشکلات جهان اسلام را در چه چیزهایی می دانید؟

 مصباح الزین:  همان طور که امام خمینی فرموده اند بزرگترین مشکل جهان اسلام، وجود رژیم صهیونیستی است. امام فرمودند که این رژیم یک غده سرطانی است و باید از صحنه روزگار محو شود. مشکل دیگر، قضیه کشورهای همسایه جمهوری اسلامی و بعضی از کشورهای عربی منطقه است. این گونه کشورها خواهان همان اسلام به اصطلاح میانه رو هستند، یعنی اسلامی که بیانگر خواسته های آمریکا و اسرائیل و اروپاست. به خاطر همین خیلی از غربیان و اعراب تبلیغ می کنند که جمهوری اسلامی دشمن شماره یک منطقه است.

در میان این کشورها - در زمان شاه- فقط جمال عبدالناصر بود که بر اثر گرایشات ملی گرایانه و وحدت طلبانه خواهان ارتباط با ایران بود. ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران با حضور فعال در عرصه سیاسی جهان و منطقه بخصوص در زمینه دفاع از مردم فلسطین در کانـــون توجه قرار گرفت و یکی از ارکان مهم جهان اسلام شد. حقیقت این است که استکبار و دشمنان مسلمانان هیچوقت نمی خواهند در منطقه، صلح و ثبات باشد، چرا که با جنگ و جدال و دشمنی هاست که کوره کارخانه های اسلحه سازی آمریکا فعال و گرم باقی می ماند و درآمدهای سرشار نصیب آنان می شود.

استعمارگران در پی ایجاد فتنه های مذهبی و طایفه ای در منطقه هستند. در بحرین نیز همین کار را می کنند و چه خونهایی که در این توطئه های به زمین ریخته می شود و هدر می رود. نظامهای وابسته نیز برایشان فرقی نمی کند که خون هم وطنان و هم کیشان خود را به زمین بریزند. از نظر آنان هرکسی که مخالفشان باشد خونش مباح است.

در هر صورت آنان بر اساس سیاستهای تفرقه آفرین خود به هر طریق که شده می خواهند چهره ایران را در منطقه خدشه دار کنند و زشت نشان دهند. آنها به همه القا می کنند که ایران در امور سایر کشورها بویژه در حوزه خلیج فارس دخالت می کند و یک تهدید جدی برای منطقه - از جمله بحرین-  به حساب می آید. ولی آنچه امروزه بر همه عیان است اینکه بلاخره انقلاب و قیام فلسطین پیروز خواهد شد و استعمارگران و مزدوران آنها به زباله تاریخ خواهند رفت و این توطئه ها و دسیسه ها راه به جایی نخواهد برد.

 

حضور:  در باره نامگذاری روز قدس و آثار فعلی و آتی آن در فلسطین و سایر کشورهای اسلامی چه دیدگاهی دارید؟

مصباح الزین:  این نامگذاری از طرف امام خمینی برای همیشه تاریخ، مسئله فلسطین را به صورت یک اصل و هدف قرار داد و هرگز از یاد نخواهد رفت. تا زمانی که روز قدس باشد و میلیونها نفر در بزرگداشت و حرمت آن به خیابانها بیایند و راهپیمایی کنند، موضوع برای نسلهای آینده باقی خواهد ماند و آنان خواهند فهمید که فلسطین باید به دست صاحب اصلی اش برگردد. این سرزمین عیسی مسیح است، سرزمین حرم شریف است، سرزمین اسلام و معراج است و صهیونیستها و اشغالگران چاره ای جز ترک آنجا ندارند.

 حضور:  قدری در باره تحولات کشور سوریه توضیح دهید.

 مصباح الزین:  آنچه در سوریه می گذرد یک انقلاب نیست، بلکه تشکیل یک جبهه جهانی علیه سوریه است که به خاطر حمایت از فلسطین و لبنان و رابطه بسیار نزدیک با جمهوری اسلامی ایران به آن مبتلا شده است. سوریه برای جهان عرب خدمات بسیاری انجام داده است، از جمله برای فلسطین و لبنان. سوریه کمک کرد تا لبنانیها ارتش ملی تشکیل دهند، سازمانها و نهادهای دولتی را دوباره بوجود آورد، اوضاع امنیتی را بهبود بخشید و هویت لبنانی ها را بازگردانید. سوریه علاوه بر فلسطین به تمام کشورهای منطقه کمکهای شایان توجهی کرده است. به قول جمال عبدالناصر، سوریه قلب عربیت است.

 حضور:  با این حساب قیامها و تحولات منطقه، نقاط ابهام جدی دارد و قدرتهای جهانی خصوصاً آمریکا و صهیونیستها در انحراف این قیامها و کنترل حوادث دخالت زیادی دارند. در این میان تکلیف ملتهای منطقه چیست؟

 مصباح الزین:  اراده ملتها بلاخره پیروز خواهد شد. مردم همیشه پیروزند و استعمارگران و اشغالگران حتماً نابود خواهند شد. مقاومت و پایداری ملتها حتماً به پیروزی خواهد رسید. این وعده الهی است. امام خمینی اولین کسی بود که در منطقه موفق به ثمر رساندن انقلاب شد. ما به ایران و انقلاب اسلامی افتخار می کنیم. البته ما نمی توانیم انقلاب اسلامی ایران را با دیگر انقلابهای منطقه مقایسه کنیم. زیرا انقلابهای منطقه با یک سری امور پر از اشتباه و خطا ممزوج شده است. نتیجه هم هنوز معلوم نیست. ولی انقلاب اسلامی ایران با رهبری امام خمینی، ایران را از جایگاه خود تغییر داد و تعالی بخشید. جمهوری اسلامی از همان روزهای انقلاب با تمام تحریمها، مقابله و دست و پنجه نرم کرد. ما شاهد پیشرفتهای چشمگیر ایران در عرصه های مختلف بودیم، از جمله در عرصه فرهنگی، اقتصادی، تجاری، پزشگی، نظامی و. . .

ایران همه را شگفت زده کرده است. من بار دیگر به مردم ایران به خاطر این انقلاب خجسته و مبارک، تبریک عرض کرده، بدان افتخار می کنم که به تنهایی توانسته این همه موفقیت بدست آورد.

 

 

منبع: حضور، ش 78، ص 174.

. انتهای پیام /*