به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از ایکنا، آیت‌الله‌العظمی عبدالله جوادی آملی، مرجع تقلید شیعیان سه‌شنبه، 28 آذرماه در دیدار جمعی از مسئولان و اعضای نمایندگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) در قم با اشاره به جایگاه رفیع حضرت امام خمینی(س) در رفع مشکلات و کمبودهای حوزه‌های دینی گفت: امام(س) نه تنها در مسائل سیاسی، بلکه در مسائل و استقلال حوزه و در امور مربوط به سایر پایگاه‌های علمی، کمبودها را شناسایی و آن‌ها را خوب جبران کرد.

وی به تشریح اهمیت و نقش کلیدی کتاب ارزشمند تحریرالوسیله حضرت امام(س) پرداخت و افزود: در گذشته فقهایی بودند که تنها مشکل فقه را حل می‌کردند؛ لذا میان متأخّرین یک فقه رایجی که بتواند هم نیاز حوزه و هم نیاز نظام را برطرف کند وجود نداشت.

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی کتاب عروةالوثقی مرحوم آقاسیّدمحمدکاظم را مورد اشاره قرار داد و گفت: در طی تقریباً یک قرنِ گذشته هر که آمد عروه را قبول کرد و روی آن حاشیه زد، این عروه نیاز مراجع نجف و قم و علمای بلاد را تأمین می‌کرد اما در فضایی بود که دین منهای سیاست بود و دین وارد حکومت نشده و حکومتی نداشت.

وی یادآور شد: اگر دین بخواهد حکومتی داشته باشد این کتاب عروه دیگر گویا نیست؛ چراکه فاقد آن چیزهایی است که مسائل ضروری یک نظام و حکومت است.

وی با بیان این نکته که امام(س) با نگارش کتاب تحریرالوسیله هم خلأ عروه را تأمین کرده و هم خلأ وسیله را تأمین می‌کند، اظهار کرد: امام خمینی(س) مسائل مستحدثه را اضافه کرده که وقتی انقلاب به ثمر رسید، نظام یک کتاب زنده‌ای در دست داشته باشد.

مرجع تقلید شیعیان با یادآوری خاطره‌ای از وضع قوانین قضایی در اوایل انقلاب و کارکرد مؤثر کتاب تحریرالوسیله در آن دوران ابراز کرد: ما در وضع قوانین یک حجّت بالفعل می‌خواهیم، اگر کتاب تحریرالوسیله امام(س) نبود ما حجّت بالفعل نداشتیم، هم دستگاه قضا و هم شورای نگهبان به مشکل برمی‌خورد.

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی کتاب تحریرالوسیله را کتاب فقهی روز خواند و افزود: وقتی حکومت، اسلامی شد هیچ کمبودی احساس نمی‌شد؛ چرا که کتاب تحریر هم نیاز دستگاه قضایی، هم نیاز شورای نگهبان و هم نیاز آموزش قضایی را حل می‌کرد.

وی اظهار کرد: تحریرالوسیله کتابی بود که به نظام خدمت کرد و امروز هم خدمت می‌کند و امام با دست پر وارد صحنه شد و سیاست و دیانت را با یکدیگر جمع کرد.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله موسوی، رئیس نمایندگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در قم از برگزاری یک نشست علمی با موضوع کتاب تحریرالوسیله در پنجم بهمن سال جاری همچنین از چاپ آثار امام در 61 جلد با تحقیق، تصحیح و ویرایش جدید در سال آینده خبر داد.

. انتهای پیام /*