حکم امام و مصونیت قرآن مجید

دکتر علی مرزبان راد

و ننزل من القرآن ماهو شفاء و رحمة للمؤمنین و لایزید الظالمین الا خساراً[۱]

مصونیت قرآن مجید از هرگونه دگرگونی

ستایش خداوند بخشنده را... که مردم آگاه و دیندار و بپاخاسته ایران با یاری خالق توانا و رهبری فقیهانه روح الله – رحمة الله – توانستند پس از سالها جدال و پیکار با شاهیان تبه کار! سرانجام در خجسته روز ۲۲/۱۱/۵۷، شجره خبیثه و ستمبار نظام سلطنتی را از ریشه برکنند و شجره طیبه و عدالت گستر آیین اسلامی را مستقر سازند. حقا که در برابر این نعمت کم نظیر آفریدگار:

گر به هر مویی زبانی با شدت

شکر یک نعمت نگویی از هزار[۲]

ظهور مجله آگاهی بخش و ایمان افزای «حضور» یکی از ثمرات نغز، همین شجره طیبه است که چهارمین شماره اش هم اینک حضور شماست. در شماره سوم از جمله مقالات سودمند که توفیق خواندنشان یافتم دو سه مکتوب مفید و مختصر بود در نکوهش از منفورترین و رساترین سامری روزگار پروریده دامن عفونت زای استعمار! که مرا به نوشتن این مقاله برانگیخت. امید آن که محبان قرآن را پسند آید.

آخرین کتاب آسمانی

به اعتقاد ما مسلمین قرآن مجید آخرین کتابی است که از سوی خدای رب العالمین بر خاتم النبیین -ص- نازل گردید و کاملترین برنامه آسمانی است که میتواند با مصاحبت و همراهی پیامبر و خاندان معصومش - صلوات الله علیهم- انسان های مآل اندیش و حق جو را تا سرانجام حیات به صراط مستقیم: صراط انبیاء و اولیاء هدایت کند. آری قرآن بهترین موعظه خالق سبحان است که در چهارده سده پیش در زی واژگان و عبارات متعارف عربی با نام آیه و سوره جلوه گر شده است تا فرزندان آدم، با تفکر در آن وظایف و تکالیف خود را نسبت به خالق و مخلوق نیکو بشناسد و با عمل به دستورهای الهی و اطاعت از معصومین- ص- به مقام خلیفة اللهی برسند.

وسوسه ها

به گواهی تاریخ از آغاز ظهور دین مبین اسلام تاکنون دشمنان حق و حقیقت و رهزنان طریق انسانیت با انواع ترفندها خواسته اند نور خدا خاموش کنند!- که نتوانسته اند- با اقسام نیرنگ ها و دروغ ها و بهتان ها در صدد برآمده اند اعتقاد مسلمین را بدین کتاب انسان ساز، کتاب کفر ستیز ظلم برانداز سست و بی اعتبار نمایند!

در ابطال این وسوسه ها، بزرگان اسلام فراوان داد سخن داده اند، در این جا دلایلی مختصر، با زبانی ساده تر در حضور شماست.

۱- خالق پرتوان حافظ قرآن

به اعتقاد ما، قرآن کلام خدا و خالی از هرگونه خطاست.

آخرین و کامل ترین برنامه آسمانی است که می تواند پاسخگو و رافع نیازهای مادی و زواینده تیرگی های روانی باشد، قادر است آدمیان را تا پایان حیات به سوی حق و خوش فرجامی هدایت کند. یقیناً لازمه چنین کتاب و برنامه ای آن که خود تا پایان زندگی آدمی از هرگونه آسیب و گزندگی و از هر نوع افزایش و نقصانی کاملاً در امان باشد. چرا؟ تا در یوم الحساب برای هیچ انسان مکلفی، حتی یک بهانه باقی نماند. لذا می بینیم که حکیم توانای عالم الغیب بدین موضوع سرنوشت ساز عنایت خدایی مبذول داشته و با این آیات بینات افسون ها و وسوسه ها را از صفحه دلها زدوده است:

در عصمت رسول الله ص - و ما ینطق عن الهوی[۳]... ان هو الا وحی یوحی (پیامبر به تمنای دل سخنی بر زبان نمی آورد.)

در مصونیت پیامبران از القاء شیطان: و ما ارسلنا من قلبک من رسول و لا نبی الا اذا تمنی القی الشیطان فی امنیته فینسخ الله ما یلقی الشیطان ثم یحکم الله آیاته[۴]....

یعنی هیچ فرستاده ای و پیامبری را پیش از تو نفرستادیم مگر این که هرگاه آرزو می کرد (برای پیش برد اهداف الهی نقشه ای می کشید) شیطان در آرزویش وسوسه می نمود.

ولی خداوند از میان می برد دمی را که شیطان می دمد و آنگاه آیات خود را استوار می سازد... چند آیه در مصونیت قرآن: خار چشم کوردلان.

۱- لو کان من عندالله لوجدوا فیه اختلافاً کثیراً[۵].... (اگر (بر فرض محال) قرآن از نزد غیر از خدا بود هر آینه در آن اختلافاتی فراوان می یافتند.)

۲- ان علینا جمعه و قرآنه[۶].... (هر آینه بر ماست جمع آوری قرآن و خواندنش.)

۳- لایاتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه[۷] (باطل از هیچ روی و در هیچ زمان به قرآن راه نمی یابد.)

۴- لو تقول علینا بعض الاقاویل لاخذنا منه بالیمین ثم لقطعنا منه الوتین[۸]: (اگر (بر فرض محال) پیامبر برخی سخن ها را به ما بربندد البته با قدرت او را می گیریم و رگ دلش را می بریم.)

۵- انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون[۹]: (با چهار پنج تأکید جالب و دلنشین) هر آینه خودمان قرآن را فرو فرستادیم و هر آینه ما آن را نگهدارنده ایم.

و اینکه با گذشت حدود هزار و چهارصد سال شاهدیم که طبق وعده الهی قرآن مجید از هر گزندی و تحریفی در امان مانده است و ازین پس هم در امان خواهد ماند. ان الله لا یخلف المیعاد[۱۰]

شاعر نامور مولوی بلخی با عنایت به همین آیات چه عارفانه سروده:

مصطفی را وعده کرد الطاف حق

گر بمیری [توهم] نمیرد این سبق

من کتاب و معجزت را حافظم

بیش و کم را من ز قرآن رافضم

تا قیامت باقیش داریم ما

تو نترس از نسخ دین ای مصطفی

و از آنجا که خدای مسبب الاسباب همه امور طبیعت را با وسیله و سبب اجرا می کند امر حفاظت قرآن را زیر نظر خودش و با عنایت رسول الله و جانشینان بر حقش و با اهتمام مسلمین به اجراء در آورده است.

۲-توجه شدید رسول الله- ص - به دو امر گرانمایه به اعتقاد ما خاتم النبیین- ص- از تمام جهات افضل و اکمل آدمیان تا دامنه قیامت است، آن بنده و رسول خدا با عنایت پروردگارش از گذشته و آینده باخبر بود. می دانست کتب آسمانی پیشین دست خوش تحریفاتی بس ناصواب شده اند! او می توانست با خواست خدای رب العالمین حوادث آینده مسلمین را نیکو پیش بینی کند. از طرفی به قرآن مجید که نشانی جاوید بر نبوتش بود همچنین تصریح در امر خلافت و رهبری امتش یقیناً توجهی پیامبرانه داشت چنان که خود فرمود: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی حتی یردا علی الحوض[۱۱]

و در مسأله جانشینی هم رب حکیم، رسول خدا را چنین فرمان می دهد: یا ایهاالرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس[۱۲] (ای پیامبر تبلیغ کن آنچه از سوی پروردگارت بر تو فرو فرستاده شده است و اگر نکنی، رسالت او را تبلیغ نکرده ای و خداوند ترا از گزند مردم نگه می دارد.)

با توجه به مطالب یادشده آیا هیچ عاقلی باور می کند که رسول الله- ص - در جمع آوری و تنظیم آیات قرآن، همچنین تعیین جانشین اندکی سستی ورزیده باشد؟ حاشا و کلا.

هر کس مختصر شناختی از اوصاف پیامبر گرامی داشته باشد یقین دارد که وی آن دو امر بس عظیم، آن دو امر الهی، آن دو امر سرنوشت ساز را به دلخواه زید و بکر و عمر و... نمی گذارد.

۳- علاقه صحابه به کلام ربانی

صحابه به اشاره رسول الله(ص) هر نوع کوششی درباره قرآن مثل حفظ کردن نوشتن، یاد گرفتن، یاد دادن... را عبادتی بزرگ و کاری پراجر می شمردند. تا آنجا که برخی زنان مسلمان مهر خود را تعلیم سوره ای از قرآن قرار می دادند. با این حال پیداست اگر موقع جمع آوری و ثبت و ضبط و هماهنگی آیات قرآن، کوچکترین انحرافی روی می داد هرگز آرام نمی گرفتند. زیرا آنان دست پرورده مکتب توحید بودند مکتبی که پیروان خود را چنان می پرورد که جز خدای از هیچ مقامی و قدرتی نهراسند. شجاعتشان در میادین سهمگین نبرد و گفتار بر حقشان در نزد صاحبان قدرت عبرت انگیز است و به تعبیر درخشان[۱۳] سعدی:

موحد چـــــــو بــــــر پـــــای ریــــزی زرش

و گر تیــــــغ هـــــندی نهـــی بـــر سرش

امید و هــراسش نبـــــاشد بــــه کــــس

بر ایــــن است بــــــنیاد تــــوحید و بـــس

مورخ معاصر و نامور مصری عبدالفتاح عبدالمقصود در کتاب گرانقدر خود با نام الامام علی می نویسد: «در احوال خلیفه دوم نقل است که... او خواست مهر زنان را در حدی بدارد که از آن تجاوز ننمایند. گفت نباید مهر هیچ زنی از مهر زنان پیغمبر تجاوز نماید و اگر شنیدیم زنی از آن تجاوز نموده زیاده را بازمی گردانم. در این میان صدای زنی میان مردم پیچید که سخنش را قطع کرد... ای خلیفه خدای این را به تو نداده است و خدای تعالی می فرماید:.... و آتیتم احد نهن قنطاراً فلا تاخذوا منه شیئاً[۱۴]...: (و اگر به زنان ثروتی هنگفت بخشیدید چیزی از آن را باز پس مگیرید...) خلیفه تعجب کرد چگونه آن آیه شریفه از خاطرش رفته بود. دیگر چاره نداشت جز آن که قانونی که می خواست وضع کند پس بگیرد و به آن زن جوابی گوید که رساتر از هرگونه عذرخواهی باشد: همه مردم حتی حجله نشینان از خلیفه فقیه ترند...»[۱۵] و در پی گفتار مورخ نامدار مصری می افزاییم که آن بانوی مسلمان درس شهامت را از گفتار رسول خدا و نخستین وصی بر حقش آموخته: فانی سمعت رسول الله(ص) یقول فی غیر موطن لن تقدس امة لا یوخذ للضعف فیها حقه من القوی غیر متتعتع[۱۶]: (همانا من (علی) بارها از رسول الله(ص) شنیدم که می گفت هرگز امتی مقدس شمرده نشود که در آن امت حق ناتوان را بی لکنت زبان نتوان از قوی گرفت.)

۴- اخبار و احادیث

روایاتی مستند از بزرگان اسلام در دست است که همگی بر مصونیت قرآن از هر نوع تحریف دلالت دارند. از جمله روایت ابن عباس شاگرد امام علی(ع) در تفسیر و حدیث است که گفت: خداوند همه قرآن را به ترتیبی که هم اکنون در دست مسلمین است در شب قدر بر آسمان دنیا نازل فرمود.... در اصول کافی کتاب فضل القرآن چنین می خوانیم:... حضرت صادق فرمود قرآن یک دفعه در ماه رمضان در بیت المعمور و از آنجا در ظرف بیست و سه سال به تدریج نازل شد.... دیگر حدیثی منقول از طبرسی که گفت: رسول اکرم(ص) سوره های قرآن را به ترتیب قرآنی که هم اکنون در دست ماست ذکر فرمود[۱۷]. دیگر روایت ابی بن کعب که گفت: پیغمبر(ص) تمام سوره های قرآن را از آغاز تا انجام، اسم برده و ثواب قرائت هر یک را معین فرمود: که درست مطابق قرآن موجود است و جمیع مفسرین از شیعه و سنی در بیان ثواب قرائت سوره ها به همین روایت استناد می کنند[۱۸].

۵- همانندی تمام قرآن ها از صدر اسلام تاکنون

هم اکنون نسخه های خطی از قرآن در کتابخانه های بزرگ دنیا مثل کتابخانه های نجف اشرف و مشهدالرضا وجود دارد که خط شناسان آنها را مربوط به قرون اولیه اسلام می دانند. جالب آن که این نسخ قدیمی با میلیون ها نسخ قرآن موجود در سطح جهان کوچکترین اختلافی ندارند. چون سوره ها، آیات، کلمات حتی حروف قرآن چنان مشخص و معین و دقیق شماره گذاری و اعراب گذاری شده اند که امکان هیچ گونه تغییری در آنها نمی رود.... و اگر سد حرمت کلام خدا شکسته شده بود هم اکنون در قرآن پای منتشر شده در سراسر جهان می بایست اختلافات فراوان به چشم بخورد. در حالی که اختلافی نیست و همانندی کامل در نسخه های فراوان از صدر اسلام تا کنون دلیلی واضح بر مصونیت آخرین کتاب آسمانی است.

۶-اجماع علماء شیعه بر مصونیت قرآن

علماء امامیه – رحمة الله علیه - عموماً تصریح کرده اند که قرآن موجود در دست ما همان قرآنی است که بر نبی اعظم- ص- نازل گردید. از جمله شیخ صدوق که تحریف ناپذیری قرآن را از معتقدات امامیه شمرده است.

همچنین ابوجعفر محمد طوسی در آغاز تفسیر تبیان و شیخ طبرسی در مقدمه تفسیر مجمع البیان و هر دو بزرگوار عقیده و استدلال متین علم الهدی سید مرتضی را نیز بر مصونیت قرآن نقل کرده اند. محمدحسین کاشف الغطاء در این باره گوید: محققاً قرآن موجود در دست مسلمانها همان کتابی است که خداوند آن را به سوی محمد- ص- برای اعجاز و تحدی و تعلیم احکام و تمیز حلال از حرام نازل فرموده است و یقیناً نقص و تحریفی و افزایشی در آن نیست و هر کس از شیعه یا دیگر فرق اسلامی به نقص یا تحریفی قائل باشد بر خطاست در تفسیر گرانقدر المیزان از علامه طباطبائی- رحمة الله علیه- نیز از مصونیت قرآن از هرگونه تحریف و افزایش و نقصان سخن رفته[۱۹] است.

۷- سکوت و رضایت امیرالمؤمنین(ع) در برابر قرآن موجود

امام علی- علیه السلام- سرشناس ترین چهره جهان اسلام بعد از رسول خداست- ص- آن امام برحق یکی از حافظان و کاتبان و محبان و مروجان قرآن بوده است و پس از رحلت رسول الله صلوات الله علیه و آله حدود بیست و پنج سال در برابر مصائب و حوادث روزگار استوارتر از کوه استقامت ورزید و بارها در حل مشکلات اسلامی طرف مشورت خلفاء قرار گرفت و آنها را امامانه ارشاد فرمود. آن اولوالامر نیرومندی که در تمام دوره پرتلاطم زندگیش از هیچ مقامی جز خدای توانا نمی هراسید و خشنودی او را برتر از هر چیز می شمرد – اولیاء مقرب خدا همگی چنین بوده اند - اگر در هنگام تدوین قرآن و ثبت و تنظیم آیات لغزشی مشاهده می کرد هرگز لب فرو نمی بست. محالاً فرض کنیم که علی –ع- در آن بیست و پنج سال بنا به مصالحی به کمیت و کیفیت قرآن جمع آوری شده اعتراضی نکرد و سخنی نگفت یا گفت اما کسی اعتناء نکرد! آیا در مدت چهار سال و چند ماه خلافتش هم نمی توانست لغزش ها را اصلاح نماید؟ آیا نمی توانست معایب و نقایص را با عنایت به قرآنی که خود جمع آوری و مرتب کرده بود برطرف سازد؟ آری آن پیشوای نخستین، پرورده دامن خاتم النبیین در نهج البلاغه خود که بعد از قرآن و احادیث نبوی از معتبرترین آثار مکتوب اسلامی است بارها در فضیلت و عظمت قرآن موجود داد سخن داده و مردمان را به استفاده از آن برانگیخته است ولی هیچ گاه بر تحریف با افزایش و کاهش قرآن اشاره ای ننموده است.

بی گمان سکوت و رضایت امام علی(ع) در برابر قرآن حاضر می تواند هر محقق بینادل را متقاعد سازد که در قرآن مجید هیچ گونه تغییر روی نداده است. به شهادت تاریخ مولای متقیان، امیر مؤمنان همان خلیفه دادگری است که در روزهای نخستین از خلافتش به عزل معاویه تبهکار سر سلسله جباران همت گماشت و تاب نیاورد که در دوره خلافتش آن زمامدار ستمگر حتی چند روزی بیش بر مال و جان مسلمین مسلط بماند. هرچند فرمان عزل معاویه از نظر سیاستمداران ظاهربین به صلاح حکومت نوبنیاد علی نبود ولی آن امام عادل و آیینه تمام نمای حق، صلاح حکومت را در برابر مصالح اسلام به هیچ شمرد تا روش زمامداری را به جهانیان بیاموزد. ای مالک بدترین وزیرانت کسی است که وزیر تبه کاران پیش از تو بوده است.[۲۰]) فضل و رحمت و نعمت خالق منان بر مولای متقیان. روان سعدی شاد چه خوش سروده:

کس را چه زور و زهره که وصف علی کند

جبار در مناقب او گفت هل أتی

قرآن: معجزه جاویدان

یکی از صفات ممتاز انبیاء برحق داشتن معجزه است تا هر شیادی را دست به مقام شامخ نبوت نرسد. هر یک از پیمبران الهی متناسب با زمان و مکان خویش معجزاتی داشته. و از آنجا که افضل المرسلین محمدبن عبدالله - صلوات الله علیه وآله - آخرین فرستاده است برای اتمام حجت و رفع هر بهانه ای می زد که معجزه اش: جهانگیر و پایدار، انسان ساز و اسلام گستر، بدور از هرگونه تغییر و تحریف، مصون از هر نوع تعرض و آسیب تا آن زمان که خدا بخواهد در دسترس جهانیان قرار بگیرد- چنانکه قرار گرفته و آفریدگار یگانه نیرومندی برای آن که به جهانیان بفهماند قرآن ساخته و پرداخته هیچ مخلوقی نیست بلکه کلام بی بدیل و بی همتای خالق است و دلیلی استوار و معجزی آشکار بر رسالت آخرین پیامبر. با عرضه آیاتی جن و انس را به معارضه و نظیرآوری فرا می خواند و در جایی می فرماید:

قل لئن اجتمعت الانس والجن علی ان یاتوا بمثل القرآن لا یاتون بمثله ولو کان بعضهم لبعض ظهیرا.[۲۱] یعنی بگو (ای پیامبر) اگر انس و جن فراهم آیند تا کتابی همانند قرآن بیاورند نتوانند همانندش بیاورند اگر چه برخی از آنان برخی دیگر را پشتیبان باشند.

در جایی دیگر به ده سوره اکتفاء می کند: ام یقولون افتریه قل فاتوا بعشر سور مثله مفتریات وادعوا من استطعتم من دون الله ان کنتم صادقین.[۲۲] (یا می گویند قرآن را محمد -ص- بربافته است! بگو شما هم ده سوره بسان آن بربافته ها را بیاورید و هر که را توانید غیر از خدا فراخوانید اگر راستگویید.)

در جای دیگر بار تکلیف را چنین سبک سازد: وان کنتم فی ریب مما نزلنا علی عبدنا فاتوا بسورة من مثله وادعوا شهداءکم من دون الله ان کنتم صادقین[۲۳]: (و اگر در شکید از آنچه بر بنده خودمان فرو فرستاده ایم شما هم یک سوره همانندش بیاورید و گواهان خود را جز خدا فراخوانید اگر راستگویید.) و در پی همین آیه خدای قهار اخطار می کند اگر انجام ندادید - و هرگز هم انجام نخواهید داد - پس بهراسید از آتشی که آتش زنه اش انسان و سنگ ها است که برای کافران آماده گردیده.

با توجه به دلایل یادشده هرچند کوتاه و مختصر بودند توان گفت که قر آن موجود در سراسر جهان، قرآن معجزه جاویدان خاتم پیمبران همان است که بر رسول خدا نازل شده و در کمیت و کیفیت آیات و کلمات حتی حروف، همچنین در تنظیم و ترتیب سوره ها و آیات از آغاز تا فرجام کمترین دگرگونی روی نداده است و باطل و القائات شیطان از هیچ روی و هیچ گاه بدان راه نیافته است و راه نخواهد یافت.

جاذبه و دافعه قرآن

با تمام این احوال و اوصاف از صدر اسلام تاکنون ابوجهل صفتانی به مخالفت با قرآن برخاسته اند! و مخالفتشان هم دور از انتظار نبوده است. زیرا قرآن جاذبه ئی خداداد دارد برگرفته از مهر خدا و دافعه ئی خداداد دارد مقتبس از قهر خدا! قرآن برای مؤمنان شفاء و رحمت است و ستم پیشگان را پیاپی خسران و زحمت! ستایش از قرآن را در این سخنان بهترین بنده خدا محمد مصطفی –ص- باغین عنایت ملاحظه کنید:

قال رسول الله: القران افضل کل شیءِ دون الله:[۲۴] قرآن برتر از هر چیزی است بعد از خدا. و در حدیثی دیگر: خیارکم من تعلم القرآن و علمه:[۲۵] بهترین شما کسی است که قرآن را یاد بگیرد و یاد بدهد. فضل و رحمت نامتناهی الهی باد بر این بهترین بنده خدا تا زمانی که جهانیان معبود بی زوال را پرستش می کنند.

از طرفی نفرت از قرآن را در سخن یکی از دشمنان خدا با نام گلادستون نخست وزیر انگلیس با دیده تنفر بنگرید و بر او نفرین بفرستید. این سردسته طاغوتیان در تاریخ ۱۸۸۷- م- روزی در مجلس عامه انگلستان خطاب به نمایندگان با شور و هیجان چنین گفت: تا زمانی که قرآن خوانده می شود و حج گزارده می شود و محمد در گلدسته ها نام برده می شود نصرانیت در خطری بزرگ است! پس به قر آن روی آورید و بسوزانیدش! و به کعبه و آن را ویران کنید! و به محمد و نامش را از مأذنه ها نابود سازید![۲۶] شگفتا از این همه شقاوت! بنگرید این نمرود سرکش دل مرده را با چه گستاخی اعلان جنگ به خدا می دهد! و چگونه از رحمت های سه گانه می هراسد و چگونه خشم یزدان را بر خود روان می سازد!

حاشیه ای در متن و جوابی پیش از پرسش!

- جهت آن که مبادا کسی اعمال بدکاران را خیام وار ناشی از علم خدا بداند و به جبر محض گرفتار آید می گوییم هر نیکی و بدی که از انسان مکلف سر می زند با اختیار و اراده اوست هر چند خدای عالم الغیب از ازل تا به ابد از هر چیز و هر کسی آگاه است. ولی پیش آگاهی خدا موجب و علت گناه نیست، بلکه در سرای دیگر هر کسی مسؤول اعمال خویشتن است... و به قول خواجه نصیر طوسی- رحمةالله علیه:

علم ازلی علت عصیان گفتن

نزد عقلا ز غایت جهل بود

آیات شیطانی: گوساله سامری

در عصر ما عصری که با مسیحا نفس روح الله- رضوان الله تعالی علیه - نور اسلام با شتابی بیش از پیش ظلمت شکن شده و خروش تکبیر و فریاد رعدآسای اسلامیان بیش از هر زمان کاخ های پی افکنده از خون و استخوان را بی اعتبار و لرزان ساخته است ظلمه کاخ نشین برای بقاء موجودیت خویش و ادامه چپاولگری از هیچ جنایت و خباثتی رویگردان نیستند! چنانکه شاهد بوده ایم در این چهارده سال که از پیروزی انقلاب گیتی نورد اسلامی میگذرد و هر یک از زر و زورداران مزور با نیرنگ های سیاسی، نظامی، اقتصادی... خطرناکتر از همه فرهنگی کوشید سیل خروشان انقلاب اسلامی را سد کند

- که نتوانست- یکی از ترفندهای فرهنگی عفریته استعمار از ماوراء بحار آن که پس مانده ای از دودمان سامری را با نام (سلمان رشدی) پر و بال داد! زرهای زور آورده را: هشتصد و پنجاه هزار دلار یا بیشتر ناز شست بدو بخشید! تا آن قلم بمزد گوساله ای را پرزرق و برق، پر بانگ و هیاهو اما کنفت و پلشت به راه اندازد و چندی گوساله پرستان را سرخوش و دل گرم سازد! طبق نوشته آگاهان این مؤلف بدفرجام در کتاب کفرآلود خود تمام مقدسان دینی و مذهبی خداپرستان را به باد تمسخر و ریشخند گرفته است به خالق سبحان، به فرشتگان، به پیامبران مخصوصاً خاتم آنان به یاران و پیروان و همسران وی، به اصول و فروع دین..... توهین کرده است! مؤلف لعین با نیش چرکین قلم، هر چه دلخواه عفریته استعمار و نطفه پلیدش اسرائیل غاصب تجاوزکار بوده بر صفحه کاغذ آورده است با عنایت به محتوای کتاب می سزد که آن را: (اعلان جنگ رشدی جهول با خدا و رسول) بنامیم!

این مزدور انگلیس: همکار ابلیس در بخشی از سیاه نامه اش به تقلید از راویان جعال و دروغ پرداز احمقانه کوشیده است آیاتی را که بر مصونیت و اعجاز قرآن و بر عصمت پیامبر ص دلالت دارند نامعتبر و نامعتمد جلوه دهد! وجه تسمیه کتاب هم از داستان جعلی با نام افسانه غرانیق گرفته که اسلام شناسان مدت هاست بی پایگی آن را با دلایل روشن به اثبات رسانیده اند. در اینجا چکیده ای از آن نوشته ها را در معرض دید شما می گذاریم:

رویدادی تاریخی

به گواهی تاریخ در یکی از ایام جمعی از بت پرستان مکه به سرکردگی حارث، عاص، ولید، امیه... نزد رسول الله(ص) آمدند و پیشنهاد کردند برای آن که جنگ و جدال میان ما عرب ها رخت بربندد ما یک سال خدای ترا عبادت می کنیم تو هم متقابلاً یک سال بت های ما را پرستش کن. تا خیر خداپرستی به ما برسد و خیر بت پرستی هم به تو! در مقابل این پیشنهاد جاهلانه خالق حکیم سوره شریفه (الکافرون) را نازل فرمود و درخواست کافران را مؤکدانه مردود شمرد و آنها را کاملاً نومید ساخت. چرا گفتیم: پیشنهاد جاهلانه؟ زیرا آنان نمی فهمیدند و باور نداشتند که پیامبر با آن همه معرفت، و عظمت مقام نبوت اگر دمی به بت گراید چه فرجامی ناگوار در پی دارد!

آغاز داستانی دروغین

راویان منافق جعال و مورخان نامحقق نقال از حدود سال ۲۵۰- هجری این داستان ساختگی را بر دو عبارت شعرگونه از بت پرستان جاهلی بنا نهاده اند بدینگونه:

بعد از آن که پیامبر به فرمان خدا بت پرستان را مأیوس ساخت گهگاهی می اندیشید و می گفت کاش سوره ای یا آیه ای بر من فرود می آمد تا بتوانم با بت پرستان قریش آشتی کنم و آنگاه هم و غم خود را صرف تبلیغ اسلام به خارج از عربستان بنمایم.... [این نخستین دروغی است که در اینجا خارسان به چشم جان میخلد! زیرا پیامبر -ص- هرگز با بت پرستان آشتی نمی کرد، و چنین سودایی هرگز در سر نمی پرورد. و اساساً رسالت او و همه پیامبران الهی مبارزه با بت پرستی، رهایی بندگان از قید اسارت ظالمان و هدایت مردمان به سوی توحید و خداپرستی بوده است و سازنده قصه با تمهید این مقدمه: (آرزوی پیامبر بر آشتی با بت پرستان) می خواهد پیامبر را فردی متلون، انعطاف پذیر بنمایاند!

دنباله داستان: روزی پیامبر در خانه خدا با صدای رسا سوره (النجم) را تلاوت می کرد. مستمعانش جمعی از مسلمین و گروهی از بت پرستان بودند. پیامبر آیات ۱۹ و ۲۰، از سوره را قرائت نمود: افرأیتم اللات والعزی ومناة الثلاثه الاخری: (آیا دیدید بت لات و عزی را و مناة بت سوم را...) در همین لحظه شیطان این دو جمله شعرگونه را به پیامبر تلقین کرد و او غافلانه آنها را بر زبان آورد: تلک الغرانیق العلی و انّ شفاعتهن لترتجی یعنی آن (اشاره به بت ها) پرندگان (یا زیبارخان) بلند پایه اند.

و هر آینه در قیامت به شفاعتشان امید می رود...

[این است بهتانی دیگر به پیامبر اکرم! زیرا در کلام الله خطاب به شیطان می خوانیم: ان عبادی لیس لک علیهم سلطان[۲۷]: یعنی هر آینه بندگان من، ترا بر آنها دستی نیست.]

دنباله دروغ پردازی: پیامبر پس از گفتن این دو جمله شیطانی، بقیه آیات سوره را تا پایان ادامه داد و چون آیه آخر را که متضمن سجده واجبه تلاوت نمود بی درنگ سر بر زمین و خاک نهاد و خاک را سجده کرد. مسلمین و بت پرستان نیز سر بر زمین نهادند و خاک را سجده کردند مگر ولید که به علت سالخوردگی نتوانست سر بر زمین نهد در عوض مشتی خاک بر پیشانی مالید [داستان پرداز با نسبت دادن این عمل به ولید می خواهد به خواننده قصه بقبولاند که چنین واقعه ای روی داد و کسانی هم دیدند!] پس از این روی داد بت پرستان به مسرت و شادی پرداختند و شایعه پراکندند که پیامبر از بت های ما به نیکی یاد کرد و اوصاف آنها را ضمیمه قرآن ساخت و بدانها سجده نمود! ما هم ازین پس با مسلمین دشمنی نخواهیم ورزید.

تا شب هنگام جبرئیل به نزد رسول الله آمد و گفت یا رسول الله من که جبرئیلم این دو آیه را (تلک الغرانیق...) از نزد خدا برایت نیاوردم این دو را شیطان بر زبانت گذارد برو و مردم را آگاه کن! پیامبر از این اشتباه افسرده شد و خداوند برای رفع ملال از پیامبر، این آیه را فرو فرستاد: ولو لا ان ثبتناک لقد کدت ترکن الیهم شیئاً قلیلاً[۲۸]، (اگر دلت را استوار نمی ساختیم نزدیک بود اندکی بدانان بگروی!) و از آن سوی همین که خبر به گوش مسلمینی رسید که جهت تبلیغ اسلام به حبشه مهاجرت کرده بودند گفتند به مکه بازگردیم و از رویداد آگاه شویم ضمناً با زن و فرزندان خود دیداری تازه کنیم... [اشاره به دیدار زن و فرزندان برای آن است که خواننده قصه در صحت رویداد تردید نکند و بازگشت مهاجران به مکه را تأییدی بر آن بشمارد!

وگرنه بجای آن که همگی از راهی دور به مکه باز گردند پیکی را می فرستادند و از ماجرای باخبر می شدند.]

و دنباله دروغ پردازی: باری مهاجران نزد رسول الله آمدند و از صحت و سقم واقعه جویا شدند. پیامبر گفت آری چنین شد ولی جبرئیل شبانه به نزد من آمد و مرا از اشتباه بدر آورد و من هم مسلمین را آگاه ساختم و اعلام کردم که جدال و دشمنی با کفار کماکان ادامه خواهد یافت!

پایان دروغ پردازی از زبان کعبه احبار یا دیگر راویان جعال و مورخان نقال تا می رسیم به خاورشناسان موذی و مکار که این دست قصه های خرافی و حدیث های جعلی و خرد ناپذیر را با آب و تاب تمام نقل می کنند تا به گمان خود به اسلام ضربه بزنند! نکته دیگر در اینجا این که سازنده افسانه غرانیق هر کسی بوده است با فنون شعر و آیات قرآن آشنایی داشته زیرا دو شعار یا دو سرود بت پرستان را پس از آیاتی جا داده است که از نظر آهنگ واژگان ظاهراً با هم شباهت گونه ای دارند! البته شباهتی بسان رحمت با زحمت! یا سلمان فارسی با سلمان رشدی! ولی فاصله ای از جنةالمأوی در عالم بالا با کاخی سفید و خون گرفته در آمریکا!

ملاحظه کنید:

افرایتم اللات و العزی ومناة الثالثة الخری...

تلک الغرانیق العلی و ان شفاعتهن لترجی

غرض قصه سازان بیماردل

چنانکه گفتیم غرض سازندگان و انتشاردهندگان این نوع افسانه ها آنکه بی اعتبار و بی حرمت سازند آیاتی را که بر مصونیت و اعجاز قرآن و مبری بودن پیامبر از لغزش دلالت دارند. و رشدی آن مرتد مستغرق در گرداب ضلالت میمون وار غسلین چرکین اسلاف دروغ پرداز خود را بلعیده و تراوش آن را بر صفحات کاغذ با نگریدن به افسانه غرائیق (آیات شیطانی) نامیده است! غالبا خوانده یا شنیده ایم که از ظهور اسلام تاکنون برخی نویسندگان و مورخان مغرض و خاورشناسان تیره دل علیه اسلام و قرآن مقاله ها و کتاب ها نوشته اند ولی ظاهراً به دور از هتاکی و وقاحت و اسلام شناسان هم متقابلاً بدانها پاسخ داده اند. اما نوشته های سلمان رشدی غیر از آنهاست این دلقک تبهکار پروریده در دامن گندیده استعمار با زبان قلم به همه مقدسات دینی از اصول گرفته تا فروع می تازد! معتقدات هزار میلیون مسلمان را ابلهانه خرافی و خنده آور جلوه می دهد! خالق سبحان، فرشتگان و پیامبران مخصوصاً خاتم آنان و یاران و همسران وی را بی شرمانه دست می اندازد! کیفر چنین مرتدی جهول و محارب با خدا و رسول -ص- همان نائب الامام امام خمینی - رحمة الله علیه - مقرر کرده است و از آن گریزی و گزیری نیست. و این است آن فتوای کفرشکن که تبرکاً نقل می شود و از پروردگار توانا خواستار اجرای آنیم:

باسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون

به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می رسانم، مؤلف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قرآن تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن محکوم به اعدام می باشند. از مسلمانان غیور می خواهم تادر هر نقطه که آنان را یافتند سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هرکس در این راه کشته شود شهید است ان شاءالله. ضمنا اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی قدرت اعدام آن را ندارد او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته. روح الله الموسوی الخمینی[۲۹] ۲۵/۱۱/۶۷.

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

بدیهی است سیاه نامه رشدی منفور و کتاب هایی نظیرش که یقیناً ازین پس پدید خواهند آمد در جایی رشد می کنند که مردمش از قرآن بی خبر مانده باشند. پس برای آنکه این دست آثار کفرآلود در سرزمین ایران اسلامی رشد نکند چه باید کرد؟ راهی نیست مگر آن که مشتاقانه به قرآن روی آوریم آن را یاد بگیریم و یاد بدهیم. چاره ای نیست جز آنکه فرزندان صالح سلمان پارسی را در مدارس و دانشگاه ها از این چهار مرحله با درایت بگذرانیم: درست خواندن قرآن، فهم معانی قرآن، اعتقاد به الهی بودن قرآن، عمل به احکام قرآن.

- در همین جا لزوماً یادآور می شویم: سزاوار نیست نوجوانان علاقمند به قرآن را با قواعد تجوید و اعلال و ادغام و ابدال (با آن همه دشواری، تو در تویی و پیچیدگی) پای بند و درگیر سازیم. زیرا بیم آن میرود که بسیاری از آنان از بیم دشواری این قواعد از آشنایی با خود قرآن باز مانند. یقیناً فراگیری این مسائل برای دانشجویانی که در رشته های قرآن و حدیث، معارف اسلامی، ادبیات عرب تحصیل می کنند ضروری و سودمند است اما دیگر دانش آموزان راهمان درست خوانی با رعایت اداء حروف از اندام های صوتی- متناسب با سنوات تحصیلی و درک معانی آیات کافی است تا بعداً به تفسیر و دیگر مسائل و معارف قرآنی برسند. این کوچک عبد خدای بزرگ به نیت آنکه آموزش قرآن رسمی و همگانی بشود حدود چهار سال پیش مقاله ای با عنوان (لزوم آموزش قرآن...) تهیه کردم و به امضاء بیش از ۶۰۰ محب قرآن (کارمند، دانشجو استاد دانشگاه) رسانیدم و به مقامات صالحه تقدیم نمودم: (دفتر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، گروه آموزش عالی در مجلس شورای اسلامی) - ارکانشان استوار - و در انتظار رسیدگی و اقدام یا جواب رد عاجلاً او آجلاً! روزشماری و ماه شماری و سال شماری می کنم! تا خدای بزرگ چه خواهد.

بارها نوشته ام و بار دیگر می نویسم: هان ای عزت یافتگان از قرآن و عترت: (مستقر در شورای عالی انقلاب فرهنگی، در وزارت آموزش عالی و ای مسؤولان برنامه ریزی) بیش ازین درنگ نکنید، با تصویب مصوبه ای گرانقدر آموزش قرآن مجهول القدر را در مدارس و دانشگاه ها الزامی و همگانی سازید. مبادا این شکایت رسول الله -ص- از قومش شامل حال شما هم بشود: و قال الرسول یا رب ان قومی اتخذوا هذا القرآن مهجوراً[۳۰]

به امید روزی که شاهد باشیم هفته ای دو ساعت تعلیم قرآن با ترجمه به مقدار حداقل یک جزء در هر سال، به علاوه هفته ای دو ساعت آموزش قواعد صرف و نحو: (وسیله تسهیل و تسریع در آموزش قرآن) منظم و متوالی از اول دوره راهنمایی تا پایان تحصیلات دانشگاهی، در تمام رشته های تحصیلی الزامی و همگانی گردد. گذشته از این در آزمون سراسری هم (قرآن مجید) مستقلاً در شمار درس های امتحانی با ضریبی متناسب درآید. و در راه رسیدن بدین هدف مقدس از دشواریها، از کمبود کتب درسی و کمبود مدرسان شایسته، از افزایش ساعات تدریس و افزایش هزینه های گوناگون... نباید ترسید، از بهانه های کوته همتان همانها که از کاه کوه سازند نباید دلسرد و نومید گردید. زیرا ما به وعده خدای توانای خوش پیمان پشت گرم و دلخوشیم: والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا.:[۳۱] (و کسانی که در راه ما بکوشند هر آینه راههای خود را بدانها می نمایانیم.) - ای دون باد یا خیرالمعطین.-

دانش پژوهانی که طالب آگاهی بیشتر و رساتر درباره افسانه غرانیق و کتاب کفرآلود آیات شیطانیند بنگرند به:

۱- تفسیر ابوالفتوح رازی جلد ۷، ص ۱۴۹، ۲- تفسیر مجمع البیان جلد ۴، ص ۹، ۳- تفسیر الصافی کاشانی جلد ۳، ص ۳۸۶، ۳- تفسیر المیزان جلد ۲۸، ص۲۸۲، ۴- تفسیر نمونه جلد ۱۴، ص ۱۴۱، و جلد ۲۲، ص ۵۲۱ نیز به کتب:

۱- فروغ ابدیت جلد ۱- ص ۲۷۴، از حجت الاسلام استاد جعفر سبحانی در سال ۱۳۴۵ش.

۲- تاریخ قرآن ص ۱۴۸ از دکتر محمود رامیار، چاپ سوم در ۱۳۶۹- ش

۳- نقد توطئه آیات شیطانی از سید عطاءالله مهاجرانی- در ۱۳۶۸- ش

۴- آیات رحمانی از دکتر محمد صادقی رمضان ۱۴۰۹

۵- حقارت سلمان رشدی از مصطفی حسینی طباطبایی در ۱۳۶۸- ش

۶- دسیسه آیات شیطانی ناشر مرکز تبلیغات اسلامی تابستان ۱۳۶۸- ش

۷- الرد علی الایات الشیطانیة و به زبان عربی) از حجت الاسلام استاد هادی المدرسی ذی الحجه ۱۴۰۹

۸- ترجمه همین کتاب به فارسی با نام ردی بر کتاب آیات شیطانی ترجمه حمیدرضا شیخی زمستان ۱۳۶۹- ش.

منبع: حضور، ش ۴، ص ۶۴.

پی نوشت ها:

________________________________________

[۱] - الاسراء۸۴)،

[۲] - سعدی- علیه الرحمة،

[۳] - النجم ۳)،

[۴] - الحجج ۵۱)

[۵] - النساء ۸۴)،

[۶] - القیامة ۱۷)،

[۷] - فصلت ۴۲)

[۸] - الحاقة ۴۴)،

[۹] - الحجر ۹)

[۱۰] - آل عمران ۷)

[۱۱] - ترجمه الغدیر جلد ۱ ص ۲.

[۱۲] - المائده ۷۱)

[۱۳] - نقد توطئه آیات شیطانی ص ۲۰۵

[۱۴] - النساء ۲۴)،

[۱۵] - کتاب (الامام علی -ع- جلد ۲، ص ۱۷۰، ترجمه مرحوم آیةالله طالقانی: روحانی کفرستیز مقاوم تر از کوه، یار صدیق روح الله - رحمةالله علیهما-

[۱۶] - نهج البلاغه ترجمه فیض الاسلام جلد ۲، ص ۱۰۱۲،

[۱۷] - تفسیر نوین از مرحوم محمدتقی مزینانی ص۲۰-

[۱۸] - تفسیر نوین ص۳۷،

[۱۹] - جلد ۲۳ فارسی ص ۱۵۰،

[۲۰] - نهج البلاغه جلد ۲، ص ۹۹۰،

[۲۱] - الاسراء ۹۰)،

[۲۲] - یونس ۳۸)،

[۲۳] - البقره ۲۱).

[۲۴] - القرآن کریم فی احادیث الرسول الاعظم و اهل بیته - ص ۳۲)،

[۲۵] - یمین کتاب ص ۷۵، ۵ -

[۲۶] - راز بزرگ رسالت ص هشت، از حجت الاسلام: جعفر سبحانی. فروردین ۱۳۵۸

[۲۷] - الاسراء ۶۷).

[۲۸] - الاسراء ۷۶)

[۲۹] - کتاب نقد توطئه آیات شیطانی ص ۱۱۷ سید عطاءالله مهاجرانی

[۳۰] - الفرقان۳۲)،

[۳۱] - العنکبوت ۶۹)

. انتهای پیام /*