مجموعه 4 جلدی "تقریر الشریعه فی شرح تحریرالوسیله" به نمایشگاه کتاب رسید. به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، مجموعه 4 جلدی "تقریر الشریعه فی شرح تحریرالوسیله" به قلم استاد آیت الله سید علی محقق داماد به نمایشگاه کتاب رسید.

یکی از آثار بسیار نفیس و ماندگار امام خمینی(س)، کتاب ارزشمند تحریر الوسیله است. این کتاب ـ که دوره کامل فقه فتوایی از طهارت تا دیات می‌باشد ـ علاوه بر ابواب و فصول معهود و متعارف، بخش «مسائل مستحدثه» را نیز در بردارد؛ و از دهه چهل تاکنون مورد توجه فقها و مجتهدان برجسته قرار گرفته است.

آیت الله شهید سید مصطفی خمینی و آیت الله العظمی فاضل لنکرانی از اولین شارحین این متن فاخر بوده‌اند.

در بیش از نیم قرن گذشته، اساتید برجسته  و فقهای محقق، متن تحریر الوسیله را محور درس‌های خارج فقه خود قرار داده‌اند و جمعی از آنان همچون حضرات آیات یوسف صانعی، جعفر سبحانی و ناصر مکارم شیرازی در سالهای اخیر علاوه بر تدریس بر محور تحریر الوسیله، موفق به شرح استدلالی بخشهایی از این کتاب فقهی شده‌اند.

جدیدترین شرحی که بر کتاب الحج تحریر الوسیله تألیف و انتشار یافته، کتاب وزین تقریر الشریعه فی شرح تحریر الوسیله می‌باشد که به قلم فقیه محقق و استاد برجسته حوزه علمیه قم، حضرت آیت الله سید علی محقق داماد (دامت برکاته) می‌باشد.

ایشان که سالیان طولانی در حوزه علمیه قم به تدریس دروس عالی فقه و اصول، و تربیت فقها و مجتهدین اشتغال دارند، کتاب الحج تحریر الوسیله را در چهار جلد شرح کرده‌اند.

فرزند محقق مرحوم آیت الله سید محمد محقق داماد و نوه گرامی مؤسس حوزه علمیه قم حضرت آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری1 به سنت مألوف حوزه‌ها، به شرح و تحقیق و تدقیق مسائل حج پرداخته و در این شرح، میان اقوال و انظار فقهاء، و بحث و بررسی مستندات و ادله احکام، جمع کرده و با تحقیقات و تدقیقات موشکافانه، برگی ارزشمند بر تراث فاخر فقه آل محمد6 افزوده‌اند. مزید توفیقات مؤلف شارح را از درگاه ربوبی مسألت داریم و برای روح ملکوتی امام راحل(س) علوّ درجات و حشر با محمد و آل محمد6 را طلب می‌کنیم.

. انتهای پیام /*