مشکل اقتصادی

آیت الله فاضل میبدی (استاد حوزه و دانشگاه) در گفتگو با «انتخاب» اظهار داشت: در مسائل سیاسی بویژه در رابطه با دولت و مجلس، برخی مسائل است که ممکن است در پشت پرده در جریان باشد و ما از آن مطلع نباشیم. البته در عالم سیاست بویژه در ایران همه چیز شفاف نیست، از همین رو قضاوت دشوار می شود.

 وی با اشاره به جلسه رأی اعتماد گفت: آنچه دیروز اتفاق افتاد، دور از انتظار نیروهای اصلاح طلب و اعتدال بود. آقای بیطرف که اصلاح طلب است و سابقه وزارت داشته با دو سخنرانی مخالف رأی نیاورد و وزیر دیگری که هزاران حرف و حدیث در مورد او وجود داشت، رأی بسیار بالایی کسب کرد.

 

فاضل میبدی با بیان اینکه روحانی آدم هوشمندی است و به این سادگی دست از خواسته های مردم بر نمی دارد، افزود: امیدوارم این کابینه همان رویکرد و گفتمان ایشان را دنبال کند، اما اگر خدای نکرده مسیر به گونه ای ادامه پیدا کند که آن تعداد از وزراء رویکرد دیگری را دنبال کنند، دولت ممکن است با پرسش جدی رأی دهندگان مواجه شوند.

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: اگر در چهار سال آینده ضربه ای بخوریم، از مجلس می خوریم. من شخصاً معتقدم لیستی که در این دوره برای مجلس ارائه کردند، لیست عقلانی نبود و بیشتر احساساتی بود.

وی خاطرنشان کرد: ما از پیروزی جریان اصلاحات در انتخابات مجلس خوشحالیم، اما متأسفانه افرادی برای حضور در لیست امید انتخاب شدند که اگر شاید سراغ برخی از اصولگرایان معتدل می رفتیم، بهتر بود. برخی از این آقایان، بیشتر از اینکه دنبال اصلاح طلبی باشند، دنبال منافع خود هستند.

فاضل میبدی تأکید کرد: اشکالی به روحانی وارد نیست، اشکال به لیستی است که برای مجلس انتخاب کردیم و همچنین افرادی که رویشان فکر نکردیم و در لیست قرارشان دادیم.

وی اضافه کرد: اصلاح طلبی فکر و فرهنگ است، اینکه برخی افراد چهار تا شعار دهند و با افرادی دیدار کنند که اصلاح طلب نمی شوند. متأسفانه همه فعالیت و کارهای ما براساس شعار پیش می رود، نه بر اساس فرهنگ واقعی.

فاضل میبدی همچنین با اشاره به ترکیب کابینه گفت: دوستان اصلاح طلب باید منتظر باشند و رویکرد کابینه را ببیند. اگر رویکرد خلاف خواسته مردم و قولها بود، آن وقت هم باید ناقد باشند و هم فکری برای آینده خود کنند، وگرنه در چهار سال آینده با مشکل مواجه می شویم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: مشکل مهم کابینه روحانی، یک تیم اقتصادی قوی است. بحث اقتصادی، بحثی است که مخالفان مدام مقابل دولت علم می کنند. ولی فعلاً در دولت، اقتصاددان خیلی قوی نمی بینیم و بیشتر همان افراد سابق هستند.

وی تأکید کرد: این نگرانی وجود دارد که اگر مشکلات اقتصادی تا چهار سال آینده حل نشود، ضربه جدی به جریان اصلاحات و اعتدال وارد می شود. ما امیدمان این بود که یک اقتصاددان بسیار قوی در دولت حضور پیدا کند، چرا که بیکاری و رکود مردم را آزار می دهد.

 

 منبع: حضور، ش 101، ص 234.

. انتهای پیام /*