عاشورا در مقایسه با بسیاری از رخدادهای دیگر، حجم کمی از وقایع را به خود اختصاص داده و آغاز و انجام آن در برهه‌ای کوتاه اتفاق افتاده است؛ اما یکی از معدود حوادثی است که بیشترین توجه را به خود جلب کرده و علاوه بر نقش گسترده و تاثیر عمیق اجتماعی‌-‌تاریخی خود، به صورت فرهنگی ویژه با ساختاری منحصر به فرد درآمده است. افزون بر ثمرات و رویکردهای اجتماعی‌- انسانی که همچنان استمرار دارد، فرجام عاشورا، شکل گرفتن فرهنگی نوین با ویژگی‌های خاص خود در میان جامعه گسترده‌ای بود که هویت اسلامی‌اش، آن را از دیگر تمدن‌ها و فرهنگ‌ها جدا می‌ساخت. فرجام تاریخی و دستاوردهای ماندنی عاشورا و زیر ساخت‌های آن، در طول دهه‌ها و سده‌های پس از خود، به جریانی هویت بخشید که امروز می‌توانیم از آن به عنوان «فرهنگ عاشورا» نام ببریم.

سلام بر پرچمدار مکتب شهادت ‏

‏     سلام بر مظلوم پیروز همیشه تاریخ‏

‏          سلام بر حسین(ع) و اصحابش‏

‏               و سلام بر فرزندان راستین عاشورا

آنچه که در این مجموعه فراروی پیروان مکتب شهادت گشوده ایم،‏‎ ‎‏سخنان بزرگ مردی است که در اقتدا به سالار شهیدان، خود اسوه ای‏‎ ‎‏کامل بود. مردی که در شب سیاه ستم، مشعل فروزان شهادت برگرفت،‏‎ ‎‏بیرقهای قیام برافراشت، ننگ سکوت و ذلت از دامن مطهر طلایه داران‏‎ ‎‏تشیع سرخ حسینی زدود و دگرباره شعار «احدی الحُسنیین» و «پیروزی‏‎ ‎‏خون بر شمشیر» را در عصر حاکمیت آهن و فولاد، به مستضعفان و‏‎ ‎‏پابرهنگان زمین آموخت و سرانجام نیز به همت دستانی که زنجیرهای‏‎ ‎‏عزا را قرنها بر زمین ننهاده و عشق عاشورا و یاد حادثه خونین کربلا را‏‎ ‎‏نسل اندر نسل با اشک و خون و صداقت در سینه ها نگهداشته بودند،‏‎ ‎‏حکومت یزیدی زمانه را سرنگون ساخت. یادش همیشه در خاطره ها‏‎ ‎‏زنده باد که همواره بر این حقیقت گواهی می داد که: ما هر چه داریم از‏‎ ‎‏محرم و عاشورا داریم. امیدواریم که دلدادگان کوی حسینی و رهروان راه‏‎ ‎‏خمینی همچون گذشته افتخار پیشتازی در قیام و اقتدا به سرور آزادگان را‏‎ ‎‏به خوبی پاس دارند و با حضور مبارک خویش در قلعۀ نفوذناپذیر‏‎ ‎‏«ولایت» در دفاع از انقلاب اسلامی مقاوم و استوار باقی بمانند و امانت گرانبهای الهی، نظام مقدس جمهوری اسلامی را تا ظهور دادگستر جهانی‏‎ ‎‏و منتقم موعود(عج) حافظانی امین باشند.

کتاب «قیام عاشورا در کلام و پیام امام خمینی (س)‏‎»‎‎ ‎‏دفتر سوم از آثار موضوعی تبیانها‏‏ ‏‏است که توسط‏‏ ‏‏مؤسسه تنظیم و نشر آثار  امام خمینی (س)‏‏ ‏‏استخراج و تنظیم شده و توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج به چاپ رسیده است. بخش اول این کتاب شامل سه سخنرانی پیرامون محرم و عاشورا و بخش دوم گویای علل و عوامل قیام عاشورا، فلسفه عزاداری و روضه خوانی است و در خاتمه نیز گزیده ای از فرمایشات ایشان درباره محرم و قیام کربلا بیان شده است‏‎.

. انتهای پیام /*