دومین کارگاه  آموزش  نمایشنامه نویسی   در نگارستان امام خمینی (س) اصفهان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، در آستانه برگزاری دومین جشنواره نمایشنامه نویسی روح الله  به همت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)  اصفهان دومین کارگاه نمایشنامه نویسی «از ایده تا متن» با حضور استاد دکتر نصرالله قادری، نمایشنامه ‌نویس و منتقد تئاتر روز  جمعه  ششم  مهر ماه97  در دو نوبت صبح  و عصر  برگزار گردید .

در این  کار گاه دکتر قادری با ارائه ایده  برای نوشتن  نمایشنامه در خصوص حضرت امام (س) نویسندگان را به استفاده از  کتابهای موجود در کتابخانه تخصصی حضرت امام خمینی (س) در نگارستان  امام (س)  که در مورد اندیشه وشخصیت امام (س) وجود دارد  از جمله حدیث بیداری و یاران امام   راهنمایی نمود   و گفت هر آنچه در داستان زندگی امام هست را می توان نوشت  از قبیل اتفاقات  دوران انقلاب  از جمله  حمله به منزل امام و نحوه دستگیری اشان ،  وقایع سیاسی و شخصیتهایی چون شهید رجایی ، شهید مطهری و ..  ،   حضور یک مجاهد در نجف  جهت  گرفتن تائید از حضرت امام برای فعالیتهای سازمان مجاهدین که ایشان با این جمله که شما منحرفید چون ترور افراد  میکنید وآدم می کشید  واندیشه امام در خصوص تروریست و مخالفت با گروه های مسلح ،  اعتماد به نفس حضرت امام و نگارش نامه برای رئیس جمهور شوروی و.. ، تفسیر سوره حمد امام که ناتمام ماند و مانع  پخش آن شدند، یاران امام  و .. استقبال مردم  از ورود امام به میهن  و رحلت ایشان  که در جهان بی نظیر بود اشاره کردند.

ایشان با اشاره به برخورد امام با انجمن حجتیه و تفکر حضرت امام در خصوص دین وسیاست  واستفاده از تفکرات مخالف با اندیشه حضرت امام در دوران ایشان  به عنوان ستیز در نمایشنامه و یا  خاطره دیدار خبرنگار زن خارجی (  اوریانا فالاچی ) با حضرت امام و موضوع حجاب  او اشاره  و در خصوص اندیشه امام در مورد جایگاه زن و حجاب  توضیحاتی را بیان کرد .

در بخش دوم کارگاه  ایشان گفت: برای نوشتن یک داستان دراماتیک  ابتدا باید در شخصیت حلول  کرد،  شخصیت یا کاراکتر  و عمل اساسی انسان  شامل( اندیشه ، احساس ، عاطفه و حس )که اندیشه و حس خصوصیت مردان و احساس  و عاطفه  از خصوصیات زنان است   .

وی در ادامه  در خصوص شخصیتها و کاراکتر محوری  واشکال کاراکتر که داستان را پیش می برد و ساختن فضاهای عاطفی و فضای تصویری در روایت نویسی  و خصوصیاتی  که یک کاراکتر باید  داشته باشد  از جمله اسم ، نام پدر ومادر ، ملیت ، نژاد ، رنگ پوست و .... توضیح دادند  و در خصوص  نقطه  شروع در نمایشنامه  نویسی و اولین نقطه  که خیز ذهنی  نویسنده  برای نوشتن  است و همچنین  در موردفصل شروع و نقاط شروع (با موضوع ، با کاراکتر  ، با وضعیت ) برای  هنرجویان مطالبی را بیان نمودند .   

ایشان در پایان با بیان اینکه الزامی به پرداختن مستقیم به  شخصیت حضرت امام نیست گفت: هر ایده ای که با موضوع حضرت امام  همگام باشد  برای جشنواره روح الله مناسب است  .

. انتهای پیام /*