امام خمینی در چهارم آذر 1360 در سالروز تشکیل بسیج، در پیامی ارزشمند به بسیجیان و ملت ایران  بر ضرورت حفظ و حراست از اسلام و کشور اسلامی  توصیه های جالبی بیان کردند. نکات جالب این پیام توصیه های امام به اقشار مختلف، از جمله مجلس، قوای سه گانه و قوای انتظامی و ... است که از نظر می گذرد:  ‏ 

«... رحمت و برکات خداوند بزرگ بر بسیج مستضعفان که بحق پشتوانه انقلاب اسلامی است و به کوشش ارزنده خود ادامه داده [اند] و بحمد اللَّه تعالی با همت جوانان برومند و داوطلبان، گروهِ میلیونیِ رزمنده تربیت [کرده‏اند]، و امید آن است که با شرکت فعال قشرهای معظم ملت و شور و شعفی که در جوانان عزیز از برکت اسلام مشاهده می‏شود «ارتش بیست میلیونی» که نگهبان جمهوری اسلامی و کشور عزیز از شرّ جهانخواران متجاوز است، تحقق یابد. شما عزیزان و جوانان بزرگوار باید بدانید که حفظ و حراست اسلام و کشور اسلامی و دین حق از بزرگترین طاعاتی است که از صدر عالم تا کنون انبیای معظّم و اولیای بزرگ- صلوات اللَّه علیهم اجمعین- در راه آن کوشش جانفرسا نموده و از هیچ فداکاری دریغ ننموده ‏اند و تربیت و تعلیم و تعلم فنون نظامی در راه این هدف ارزنده ترین ارزش هاست، و تا شما جوانان بیدار و سایر قشرهای ملت بزرگ با این شور و شعور در صحنه حاضرید به کشور و جمهوری اسلامی آسیبی نخواهد رسید....

ملت /تشریک مساعی در رفع مشکلات

«ملت عزیز با توجه به اینکه قدرتهای جهنمی از هر طرف در صدد به شکست کشاندن جمهوری اسلامی، که دست آنان را از چپاول اموال این ملت مظلوم کوتاه کرده می‏باشند، باید همگی تشریک مساعی در رفع مشکلات کشور عزیز نمایند و در پیشبرد اهداف اسلام بزرگ از هیچ کوششی دریغ ننمایند، و هر گروه و دست ه‏ای در هر مقام، در این هدف عالی اسلامی کوشا باشند.

مجلس/تسریع در تصویب لوایح مربوط به ارگانها

مجلسیان در تصویب لوایحی که از ارگانها به آنها می‏رسد با تحقیق و تدقیق و مراعات موازین اسلامی تسریع نمایند و مواردی که احتیاج به تشخیص متخصصین دارد از آنان دعوت و مشورت و نظرخواهی نمایند. و شورای نگهبان در نظارت بر قوانینی که می‏گذرد، چه مربوط به مسائلی باشد که تماس با احکام اولیه شرعی دارد یا احکام ثانویه، با مراعات همه جوانب نظر دهند.

دولتمردان/ تسریع در اجرای قوانین 

و دولتمردان در اجرای قوانین مذکور تسریع و در عدم تجاوز از حدود قانون سختگیری نمایند و متجاوزان [را] از هر قشر و دسته‏ای باشند به دادگاه ها بسپارند تا به مجازات برسند.

شورای قضایی، قوای مسلح /از شرارت ها جلوگیری کنید. 

و شورای قضایی در کار پر زحمت و ارزنده خود با سرعت عمل، مسئله مهم مشکل قضا را حل نماید و متخلفان از موازین اسلامی را به دادگاهها دعوت و به مجازات شرعی برسانند و رزمندگان و قوای مسلح نظامی و غیر نظامی و کمیته‏ ها و نیروهای مردمی از عشایر و سایر قشرها در پیشبرد جنگ در جبهه‏ ها و در جلوگیری از شرارت منافقان و منحرفان با تشریک مساعی و کمک اطلاعاتیِ میلیونیِ مردم متعهد از کوشش شبانه روزی دریغ ننمایند.

جهاد سازندگی/ بر قدرت فعال خود بیفزایند. 

 و جهاد سازندگی و بنیاد مستضعفان و متصدیان امور جنگ زدگان و آوارگان بر قدرت فعال خود بیفزایند. و بسیج مستضعفان- که سالروز آن را به ملت ایران و جوانان متعهد و مؤمن تبریک می‏گویم- در تعلیم و تربیت به جوانان و نوجوانان مساعی جمیله خود را روز افزون کند.

رسانه‏ ها / برحجم تبلیغات خود بیافزایید

و نویسندگان و روشنفکران متعهد و رسانه‏ های گروهی بر حجم تبلیغات خود افزوده و تبلیغات دامنه‏ دار دشمنان جمهوری اسلامی ایران را خنثی نمایند.

انقلاب‏ فرهنگی/با قوت بکار خود ادامه دهید 

و شورای [انقلاب‏] فرهنگی کوشش کنند که با کمک مستضعفان و دانشمندان، دانشگاهها باز و به کار خود ادامه دهند؛ و بر عالمان دانشمند است که دعوت شورا را در این امر حیاتی لبیک گویند.

 مردم ایران/ همراهی کنید

و ملت شریف که انقلاب اسلامی را به پیش بردند، در تمام مشکلات جنگی و نظامی و اقتصادی و فرهنگی با متصدیان این امور همراهی و همفکری نمایند.

حوزه ‏های علمیه/ بر حجم ارشاد خود بیافزایند

و حوزه ‏های مقدسه علمیه در تمام کشور در تربیت قضات شرع و مبلغان و فقها و دانشمندان بیش از پیش کوشش نمایند، که امروز احتیاج به این قشرها بیش از سابق است و تکلیف مهم بیشتری متوجه آنان است. و علمای اعلام و ائمه جماعت و خطبای محترم بر حجم ارشاد و رهنمودهای خود بیافزایند و قشرهای میلیونی مردم را متوجه طرق نگهبانی از اسلام و احکام مقدسه و حراست از جمهوری اسلامی نمایند، و به توده ‏های متعهد میلیونی اسلامی لزوم تشریک مساعی در تمام امور کشوری و لشکری و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را گوشزد نمایند و به آنان توصیه کنند که برای کمک به اقتصاد کشور- که امروز از اهم مسائل است- از اسراف، تبذیر  و استعمال امور تشریفاتی و تجملی اجتناب نمایند، و از سپردن پول های خود اگر چه اندک باشد به بانکهای دولتی برای به راه افتادن چرخ های اقتصاد و کمک به دولت اسلامی دریغ ننمایند، و از کمک کردن به جنگ و جنگ زدگان غفلت ننمایند، و از شرکت در بسیج مستضعفان و تعلیم و تربیت دیدن برای حراست از اسلام عزیز کوشا باشند.

و کوتاه سخن آنکه، امروز جمهوری اسلامی ودیعه ‏ای است که از جانب خداوند متعال به ملت ایران سپرده شده و همه ما از زن و مرد و پیر و جوان در حفظ این ودیعه‏ مسئول هستیم و باید تمام قشرها با اتکال به خداوند تبارک و تعالی و وحدت کلمه و اجتناب از اختلاف، جمهوری اسلامی را نگهبان باشیم و راه مستقیم انسانیت و اسلامیت را به توفیق الهی ادامه دهیم. از خداوند متعال توفیق همگان را در خدمت به خلق خدا و آیین مقدس او خواستارم.

منبع: صحیفه امام ،ج‏15،ص389   

. انتهای پیام /*