نجف اشرف؛ ۱۳۵۶_ صدور نامه خطاب به آیت الله سید مرتضی پسندیده (اخوی معظم له) در پاسخ به سئوالات ایشان پیرامون افزایش شهریه و مصرف وجوهات برای امور عامه؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۳، ص ۳۵۰

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام رادیو _ تلویزیونی خطاب به مسئولان آموزش و پرورش و دانش آموزان پیرامون تغییر نظام آموزشی؛

اهم پیام:

- فرزندان عزیزم! دیگر این شمایید که باید هر چه بیشتر کوشش کنید تا نهال آزادی و استقلال کشور را آبیاری کنید. فردای شما فردای دشواری است که اگر مجهز به علم و تقوا و شعور انقلابی _ اسلامی شدید، پیروزی تان حتمی است.

- باید سعی کنید تا با اتحاد خویش، جامعه اسلامی به وجود آورید؛ جامعه اسلامی که در آن همه آزادانه عقاید خود را ابراز دارند.

- محیطی به وجود آورید که اطفال ما را شیر بچگانی که همیشه پشت جبهه مقاومت علیه آمریکا و صهیونیست و سایر چپاولگرهای شرق و غرب نشسته اند، تربیت کنید. و مطمئن باشید که خمینی تا قطع ریشه های استعمار چپ و راست همسنگر شماست، و رسالت اسلامی هر فرد مسلمان تا مرگ ادامه دارد. من چشم امیدم به شماست. 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۹۳ - ۱۹۴

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام خطاب به ملت ایران؛ 

نکته حائز اهمیت:

- من تحمل این بی فرهنگیها را نخواهم کرد. باید تمام اقشار به هر اسمی که هستند، در تحت پرچم اسلام به فعالیت خود ادامه دهند و در غیر این صورت، قیام علیه حکومت انقلابی اسلامی است که جزای آن در قانون اساسی اسلام معلوم است. من حتی الامکان میل دارم تمام اقشار با هم با صدق و صفا رفتار نمایند ولی اجازه هرج و مرج نخواهم داد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۹۵

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور نامه خطاب به آقای احمد مفتی زاده و اعزام آیت الله حسین نوری به کردستان به عنوان نماینده معظم له؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۹۶

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ سخنرانی در جمع مسئولان، معلمان و کارکنان مدرسه علوی؛ 

اهم بیانات:

- ملت حق دارد که رژیمی را اختیار کند، لکن ملت حق ندارد که رژیمی را برای آینده ها اختیارکند. مردم می توانند به اختیار خودشان مقدرات مملکت را اداره کنند، ولی آیا حق دارند که الآن برای طبقات بعد، برای فرزندان، فرزندانِ فرزندان هم تکلیف معین کنند! چنین حقی برای هیچ کس نیست!

- در روایات هست که بچه هایتان را به غیر آن طوری که خودتان هستید، تربیت کنید؛ برای آتیه تربیت کنید، برای اینکه اینها در زمان آتیه باید دست به کار مملکت و کشور بشوند.

- اسلام فقط عبادت نیست، اسلام سیاست است و از سیاست دور نیست. اسلام یک رژیم سیاسی است. اسلام انسان را تربیت می کند و از هیچ چیز غافل نیست. اسلام یک حکومتی است که یک جنبه اش حکومت سیاسی است و یک جنبه اش حکومت معنوی.

- ( دین از سیاست جداست )، مطلبی است که استعماری ها در دهن مردم انداختند و می خواهند به این واسطه دو فرقه (روحانی) و (دانشجو) را از هم جدا کنند تا استفاده هایشان را بکنند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۹۷ - ۲۰۴

***

بیمارستان قلب تهران؛ ۱۳۵۸_ صدور حکم انتصاب آقای ابوالحسن بنی صدر (رئیس جمهور) به سمت فرماندهی کل قوا؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۵۷

***

بیمارستان قلب تهران؛ ۱۳۵۸_ صدور نامه تشکر در پاسخ به پیام آقای حافظ اسد (رئیس جمهور سوریه) به مناسبت کسالت قلبی معظم له؛

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۵۸

***

جماران؛ ۱۳۶۱_ صدور پیام های تشکر جداگانه در پاسخ به پیام های تبریک آقای محمد عبدالعزیز (رئیس جمهور عربی صحرا) و خانم ایندیرا گاندی (نخست وزیر هندوستان) به مناسبت چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۷، ص ۳۴۱ - ۳۴۲

***

جماران؛ ۱۳۶۲_ صدور حکم انتصاب آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس) به سمت فرماندهی عملیات والفجر؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۸، ص ۳۵۵

***

جماران؛ ۱۳۶۴_ صدور اجازه نامه به حجت الاسلام آقای محمد عبایی (رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) مبنی بر تخصیص بخشی از اموال و داراییهای مصادره شده بستگان رژیم پهلوی به دفتر تبلیغات اسلامی قم؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۴۹۴

***

جماران؛ ۱۳۶۴_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه به حجت الاسلام آقای محمد جواد کشمیری  ؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۴۹۵

***

جماران؛ ۱۳۶۶_ صدور نامه در پاسخ به نامه ارسالی حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی پور (وزیر کشور) در مورد نحوه فعالیت نهضت آزادی در جمهوری اسلامی و کاندیدا شدن وابستگان و اعضای آن در انتخابات مجلس شورای اسلامی با عنایت به مواضع ضد انقلابی این تشکل سیاسی؛

اهم نامه:

- پرونده این نهضت و همین طور عملکرد آن در دولتِ موقتِ اولِ انقلاب شهادت می دهد که نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به آمریکاست و در این باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.

- اگر خدای متعال عنایت نفرموده بود و مدتی [اعضای نهضت آزادی] در حکومت موقت باقی مانده بودند ملتهای مظلوم بویژه ملت عزیز ما اکنون در زیر چنگال آمریکا و مستشاران او دست و پا می زدند و اسلام عزیز چنان سیلی از این ستمکاران می خورد که قرنها سربلند نمی کرد.

- نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانونگذاری یا قضایی را ندارند، و ضرر آنها به اعتبار آنکه متظاهر به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد ... از ضرر گروهکهای دیگر، حتی منافقین این فرزندان عزیز مهندس بازرگان بیشتر و بالاتر است.

- « نهضت آزادی » و افراد آن از اسلام اطلاعی ندارند و با فقه اسلامی آشنا نیستند. نتیجه آنکه نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود و نباید رسمیت داشته باشند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۰، ص ۲۰۹

***

جماران؛ ۱۳۶۷_ صدور نامه در پاسخ به نامه ارسالی آیت الله محمد رضا مهدوی کنی پیرامون مشکلات و نحوه عملکرد آینده تبلیغات اسلامی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۲۷۰

***

. انتهای پیام /*