قم؛ 1343_ صدور تلگراف های تشکر جداگانه در پاسخ به پیام های تبریک آیت الله سید حسن بحرالعلوم و حجت الاسلام ضیا بری به مناسبت بازگشت معظم له به قم پس از آزادی از زندان؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 1، ص 264 - 265

 ***

قم؛ 1343_ صدور تلگراف های تشکر جداگانه در پاسخ به پیام های تبریک آیات و حجج اسلام آقایان سید عباس مهری، عبدالرسول قائمی، علامه و محمد صادق احسانبخش به مناسبت آزادی معظم له از زندان و بازگشت به قم؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج 21، ص 514 - 517

 ***

نجف اشرف؛ 1354_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به حجت الاسلام سید محمد علی نسّابه؛  

ر.ک صحیفه امام؛ ج 3، ص 80 

 ***

نجف اشرف؛ 1355_ صدور نامه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی مبنی بر اعلام خبر سلامتی با موضوع خانوادگی؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 3، ص 137 

 ***

نجف اشرف؛ 1355_ صدور نامه خطاب به آیت الله سید مرتضی پسندیده (اخوی معظم له) درباره وجوه شرعیه؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج 3، ص 138

 ***

نجف اشرف؛ 1357_ صدور نامه خطاب به آقای مرتضی امامی مازندرانی ساروی پیرامون قانون اساسی و رفتن شاه؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 21، ص 632

 ***

قم؛ 1358_ صدور پیام خطاب به اصناف و کسبه؛

نکته حائز اهمیت:

- من از فروشندگان، خصوصاً آنچه مرتبط است به ارتزاق مردم؛ تقاضا می کنم دست از این اجحاف و تعدّی بردارند و به اخلاق و اعمال اسلامی برگردند. من آنان را نصیحت می کنم که با این ملتی که خون خود را در راه اسلام داد و جوانان عزیز خود را از دست داد با عدل و انصاف رفتار کنند. من خوف آن دارم که خدای نخواسته به غضب خداوند قهار مبتلا گردیم و تر و خشک با هم بسوزد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 510

 ***

قم؛ 1358_ صدور نامه خطاب به آیت الله محمد طاهر شبیر خاقانی با مضمون اعزام آقایان شیخ حسن شریعتی و شیخ مرتضی مقتدایی به عنوان قضات شرع دادگاههای انقلاب اسلامی در خرمشهر؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 511

 ***

قم؛ 1358_ سخنرانی در جمع عشایر (چهارلنگ) بختیاری؛  

نکته حائز اهمیت:

- این عشایر ما در اطراف ایران پشتوانه های استقلال ایران بودند و خارجیها از باب اینکه این قدرت را نمی توانستند تحمل کنند، رضا خان را مأمور کردند برای سرکوب کردن این عشایر، و او خدمت خودش را با خیانتهای به ملت ما به انجام رساند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 512 - 514

 ***

قم؛ 1358_ سخنرانی در جمع کارکنان مخابرات؛  

نکته حائز اهمیت:

- قدرت ملت به چه حاصل شد؟ به این حاصل شد که همه با هم، مقصد اسلام! اگر همه با هم بودند لکن مقاصدی داشتند که غیر مقصد اسلام بود، این طور پایداری نمی کردند. من امیدوارم که با وحدت کلمه و قدرت ایمان، ما این راه را تا آخر برسانیم به آن طوری که ما می خواهیم.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 515 - 517

 ***

دربند، شمیران، تهران؛ 1359_ صدور پیام خطاب به ملت ایران در پی قطع رابطه آمریکا با ایران؛ 

اهم پیام:

- اگر کارتر (رئیس جمهور آمریکا) در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه [ آمریکا با ایران ] است.

- رابطه بین یک ملت بپاخاسته برای رهایی از چنگال چپاولگران بین المللی با یک چپاولگر عالمخوار، همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیک می گیریم.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 12، ص 233 - 234

 ***

جماران؛ 1360_ سخنرانی در جمع مسئولان دادگاههای انقلاب اسلامی؛  

ر.ک صحیفه امام؛ ج 14، ص 268 - 274

 ***

جماران؛ 1363_ سخنرانی در جمع بانوان اعضای مکتبهای اسلامی قم و مسجد جامع نارمک؛

اهم بیانات:

- شما بانوان امروز موجب افتخار من هستید. در رژیم سابق اخلاق اسلامی را می خواستند ببرند و به جای او اخلاق اروپایی بنشانند. شما عکس عمل او را کنید که بعضی از این گولخورده هایی که باز در ایران ممکن است پیدا بشوند، تحت تأثیر شما واقع بشوند و آنها هم به طریقه شما عمل بکنند.

- در نهضت هایی نظیر نهضت تنباکو، نهضت مشروطه، قضیه پانزده خرداد نقش زنها بالاتر از مردها اگر نبود، کمتر نبود. آنان در میدانها حاضر شدند و به واسطه حضور آنها در میدانها، مردها اگر قوتشان کم بود زیاد شد، و اگر قوی بودند در چندان شد.

- شما [ بانوان ] باید در همه صحنه ها و میدانها آن قدری که اسلام اجازه داده وارد باشید. آن قدری که اسلام خدمت به شما کرد، به مردها آن قدر خدمت نکرد. اسلام، شما را حفظ کرد و شما متقابلاً اسلام را حفظ بکنید.

- همانطوری که علم تنها فایده ندارد، و تهذیب تنها کورکورانه فایده ندارد. علم و تهذیب نفس است که انسان را به مقام انسانیت می رساند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 18، ص 401 - 405

 ***

جماران؛ 1368_ صدور حکم (لزوم ارسال درخواست عفو زندانیان از طریق رئیس دیوان عالی کشور) خطاب به آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج 21، ص 345

 ***

. انتهای پیام /*