قم؛ 1343_ سخنرانی در جمع علماء، روحانیون و مردم شیراز؛   

اهم بیانات:

- ما همه برای اسلام و برای خدا قیام می کنیم و باید برای خدا باشد نه برای دنیا. هیچ کس بر دیگری فضیلتی ندارد. اختصاص به حوزه ندارد، همه موظفند.

- [ طاغوتیان ] خیال کردند آیت الله بروجردی فوت کرد، اسلام هم فوت کرد؛ اشتباه می کنند، بد خیال می کنند. پیغمبر و ائمه (ع) و سایر بزرگان از دنیا رفتند، اسلام باقی می ماند. خمینی هم می میرد، دیگری می آید؛ دیگری می رود و دیگری می آید؛ اسلام محفوظ باشد. دست بوسیدن و عکس و تقدّم و تأخّر اسم، معنی ندارد.

- حوزه علمیه باید به کار اسلام بخورد. اگر حوزه علمیه به کار اسلام نخورد،  بیهوده است، مبتذل است.

- من از بعضی تعصبات بیجا رنج می برم. گاهی بعضی مطالب را از طلبه های جوان می شنوم، سرم درد می گیرد. عکس یعنی چه؟ اینها موهومات است. خمینی هم اگر برای خدا کار نکند، مردم از بینش می برند، نابودش می کنند. باید برای رضای خدا، برای دین مردم کار کرد، نه برای دنیا.

- من نمی توانم پول را بگیرم و به طلاب بدهم، ولی مردم گرسنه و بیچاره بمانند و دین از بین برود؛ اما اگر چنین کنم باید نابودم کنند، بیرونم کنند. مردم کاملاً حواسشان جمع است.

- باید اسلام و قرآن بماند. خمینی از بین برود، برود؛ دیگری هم از بین برود، برود. هدف ما حفظ اسلام و قرآن است، نه حفظ دنیای خود.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 1، ص 273 - 275

 ***

کربلا؛ 1347_ صدور نامه خطاب به آقای میرزا محمد ثقفی مبنی بر اعلام خبر سلامتی با موضوع خانوادگی؛   

ر.ک صحیفه امام؛ ج 2، ص 178

 ***

قم؛ 1358_ صدور پیام خطاب به ملت ایران مبنی بر افتتاح حساب شماره 100 به منظور خانه سازی برای مستضعفان؛  

اهم پیام:

- این حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد. مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند.

- همه محرومان باید خانه داشته باشند. هیچ کس در هیچ گوشه ای از مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره ای بیندیشد، و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 518 - 520

 ***

قم؛ 1358_ دیدار با بانوان و دختران دانش آموز کاشان؛ 

نکته حائز اهمیت:

- شما [ بانوان ] برای آتیه مملکت ما جوانان نیرومند تربیت کنید. دامان شما یک مدرسه ای است که در آن باید جوانان بزرگ تربیت بشود. شما فضایل تحصیل کنید تا کودکان شما در دامن شما به تربیت برسند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 521

 ***

قم؛ 1358_ سخنرانی در جمع نمایندگان عشایر بختیاری شهرستان ایذه؛ 

نکته حائز اهمیت:

- از مأموریت هایی که رضا شاه داشت این بود که تمام ایلات را در اطراف ایران از بین ببرد و آنها را به اسم اینکه می خواهیم شهری کنیم سرکوب کند. می خواستند ایران پشتوانه نداشته باشد تا بتوانند هر چه خیانت است، بکنند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 522 - 524

 ***

قم؛ 1358_ سخنرانی در جمع گروهی از عشایر لرستان؛ 

نکته حائز اهمیت:

- همه اقشار ملت در جمهوری اسلامی باید در رفاه باشند. در جمهوری اسلامی برای فقرا فکر رفاه خواهد شد، مستمندان به حقوق خودشان می رسند. در جمهوری اسلامی عدل اسلامی جریان پیدا می کند.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 525

 ***

قم؛ 1358_ سخنرانی در جمع پرسنل لشکر یک پیاده ارتش؛   

ر.ک صحیفه امام؛ ج 6، ص 526 - 527

 ***

جماران؛ 1361_ سخنرانی در جمع قشرهای مختلف مردم  _   تهران ، حسینیه جماران؛  

 ر.ک صحیفه امام؛ ج 16، ص 176 - 183

 ***

جماران؛ 1362_ سخنرانی در جمع مسئولان و پرسنل کمیته های مرکزی انقلاب اسلامی سراسر کشور؛ 

نکته حائز اهمیت:

- ما نشسته ایم که آمریکا اگر بخواهد شیطنت کند جلویش را بگیریم، ما دنبال این نیستیم که آمریکا برای ما کار بکند. ما آمریکا را زیر پا می گذاریم در این امور، نمی گذاریم که دخالت در امور ما بکند، نمی گذاریم کسی دیگر هم دخالت بر ما بکند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 17، ص 400 - 407

***

جماران؛ 1364_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای تئودور ژیکف (رئیس جمهور بلغارستان) به مناسبت عید نوروز؛  

ر.ک صحیفه امام؛ ج 19، ص 219

 ***

جماران؛ 1367_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک شیخ زاید بن سلطان آل نهیان (رئیس دولت امارات عربی متحده) به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 21، ص 21

 ***

 

. انتهای پیام /*