پرتال امام خمینی(س): هنگامی که یک رهبر با نگاه رحمانی، اصول و چارچوب‌های دینی را به راهکارهای عملیاتی جهت اداره یک نظام در دنیای معاصر تبدیل می کند، بیش از همه غنای اندیشه دینی وی مورد توجه قرار می گیرد. رهبری که با شناخت دقیق از محیط پیرامون، واقعیت‌ها و نیازهای جامعه بر مبنای اصول دینی متعالی به نیازهای جامعه پاسخ می گفته و راهکار تعیین می کرد. امام خمینی(س) بخوبی می داند که هر نظام سیاسی داری مخالفینی است؛حتی در جمهوری اسلامی ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب مخالفینی بودند که مخالفت های خود را به اوج رساندند و دست به سلاح برده و با دشمنان نظام همکاری کردند؛ از جمله آن عوامل کودتای نوژه بودند که پس از شکست و دستگیری، خانواده های آنها در مضیغه مسکن و معیشت قرار گرفته اند. آنچه در ادامه می خوانید دستور حضرت امام(س) در رسیدگی به وضع خانواده های کودتاچیان و دستور پرداخت وام و کمک هزینه معیشت است که اوج رحمانیت الهی امام را به نمایش می گذارد. حضرت امام خمینی(س)  به وزیر دفاع وقت مأموریت دادند تا نسبت به وضع معیشتی و مسکن خانواده عوامل کودتای نافرجام نوژه رسیدگی بعمل آورند. ایشان پیشنهادهایی را در سه محور به شرح ذیل تهیه و ارائه کرد:. تخلیه خانه‌های سازمانی با توجه به اصول ایمنی، پرداخت مبلغی به عنوان هزینه زندگی، پرداخت وام برای خرید مسکن با بازپرداخت کم. موارد فوق طی نامه‌ای توسط سرهنگ جواد فکوری به حضرت امام خمینی(س) تقدیم شد و حضرت امام نیز موافقت کردند. شرح نامه و دستور امام را در ادامه بخوانید: 

پیشگاه امام خمینی رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

پیرو اوامر آن رهبر در مورد بررسی وضع بازماندگان معدومین کودتای نافرجام، به سه نفر از پرسنل نیروی هوایی، تیپ نوژه و نیروی زمینی جمهوری اسلامی مأموریت داده شد که به پیگیری این امر بپردازند. اینک خلاصه اقدامات انجام شده و پیشنهادها را به عرض می‏رساند: ...
پیشنهادها: 1- چون سکونت این عده در خانه‏ های سازمانی مغایر با اصول حفاظتی بوده، برای سهولت بیشتر آنان قرار شد منازل سازمانی آنها تخلیه گردد.
2- با توجه به هزینه زندگی و مسکن، به هر خانواده با یک فرزند مبلغ سی هزار ریال و در ازای هر فرزند اضافی مبلغ پنج هزار ریال به خانواده‏ ها پرداخت شود.
3- وامی جهت خرید خانه به خانواده ‏ها پرداخت و در ازای بازپرداخت این وام مقدار کمی از مستمری آنها کم شود.
ضمناً گزارش هیأت بررسی مشکلات خانواده‏ های معدومین به پیوست جهت مقتضیات اوامر عالی تقدیم می‏گردد.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران- سرهنگ خلبان جواد فکوری]

پاسخ امام(س)

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏
مراتب فوق مورد موافقت است امید است خانواده این اشخاص در دامان اسلام و ملت اسلامی با رفاه زندگی کنند و سعادت خویش را در دنیا و آخرت تأمین نمایند. از خداوند تعالی سعادت و سلامت ملت مسلمان را خواهانم.  12 بهمن 59 روح اللَّه الموسوی الخمینی‏ (صحیفه امام، ج‏14، ص: 43)

. انتهای پیام /*