پرتال امام خمینی(س): در پاسداشت نتایج تظاهرات تاسوعا و عاشورا 18 آذر سال 1357 همین بس که گفته شود: در محرم سال 1357، مردم در سراسر ایران ضمن عزاداری برای سید و سالار شهیدان، به مبارزه‌ای یکپارچه با رژیم پهلوی پرداختند. تظاهرات میلیونی در تهران، و راهپیمایی‌های چند هزار نفری در استان‌هایی چون قم، اصفهان، خراسان، کرمان، یزد، قزوین، خوزستان، اردبیل، کرمانشاه و ... یک رفراندوم بزرگ علیه رژیم پهلوی بود. در تظاهرات ماه محرم آن سال، مردم به طور صریح خواستار برچیده شدن بساط رژیم پهلوی و روی کار آمدن نظام اسلامی شدند. راهپیمایی و تظاهرات مردم ایران در ماه محرم 1357، به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی آنچنان عظیم و گسترده بود که به اعتقاد استمپل‌، وابسته‌‌ سیاسی‌ سفارت‌ آمریکا در ایران‌: ...شاه‌ را متقاعد کرد که‌ اعتبار سیاسی‌ او به‌ پایین‌ترین‌ سطح‌ خود در طول‌ عمرش‌ رسیده‌ است‌... بعد از این‌ راهپیمایی‌ بود که‌ به‌ استثنای‌ تعداد انگشت‌شماری‌ از وفاداران‌ به‌ سلطنت‌، روشن‌ شد که‌ هیچ‌ شانسی‌ برای‌ بقای‌ شاه‌ وجود ندارد. در آن ایام امام خمینی(س) در نوفل لوشاتو حضور داشتند و بسیاری از خبرنگاران برای تحقیق در باره علت العلل اعتراضات مردمی درخواست گفتگو با امام خمینی(س) را داشتند. در این میان مصاحبه امام با خبرنگاران تلویزیون سوئد و روزنامه فرانسوی لومتن‏ در باره نظر امام در باره تحریم نفتیِ آمریکا خواندنی است. این گفتگوی کوتاه از نظر می گذرد: 

مصاحبه [با تلویزیون سوئد و روزنامه «لومتن» (نتایج تظاهرات تاسوعا و عاشورا)]
زمان: ۲۱ آذر ۱۳۵۷/ ۱۱ محرّم ۱۳۹۹
مکان: پاریس، نوفل لوشاتو
موضوع: نتیجه تظاهرات تاسوعا و عاشورا- تحریم نفتی غرب‏
مصاحبه‏ کننده: خبرنگاران تلویزیون سوئد و روزنامه فرانسوی لومتن‏
سؤال: حضرت آیت اللَّه! پس از این دو روز تظاهرات عظیم، نتایجی که بر آن مترتب است به نظر شما چیست؟
جواب: تظاهراتی که در ایران واقع شد و سرتاسر ایران را فرا گرفت، رفراندمی بود زنده برای سقوط شاه. نتیجه این است که شاه الآن بر حسب همه نظرها، نباید قانونیت داشته باشد و از این به بعد هم باید با او معامله غیر قانونی کرد.
سؤال:شما اخیراً گفته ‏اید که از این به بعد، به کشورهایی که به حمایت شاه برخیزند، نفت نخواهید فروخت. این تهدیدی است برای کشورهای غربی و امریکا. به نظر شما، این مسأله چگونه خواهد شد؟
جواب: مسأله این است که الآن که شاه غیر قانونی بودنش اعلام شد، اگر کسی از این به بعد از شاه پشتیبانی کند، ما دام که دولت وی سرِ کار هست، به مملکت او نفت داده نمی‏شود.
سؤال: آیا شخص شما و یا دوستانتان با امریکایی‏ها تماس داشته‏ اید و یا یکی از دوستان شما تا به حال توانسته است به امریکایی‏ها بگوید که مسأله چیست؟
جواب: هیچ روابطی نیست؛ نه بین من و امریکایی‏ها، و نه بین دوستان من و امریکایی‏ها. صحیفه امام، ج‏۵، ص: ۲۲۵

. انتهای پیام /*