پرتال امام خمینی(س): یادداشت۱۶/

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و از ورود امام، سیر صعودی جهان اسلام شروع شد و جلوی آن حرکت قهقرایی و انحطاط و حرکت شدید نزولی جهان اسلام گرفته شد و به سیر صعودی تبدیل گشت و امام (ره) بود که با اقدام و کار شجاعانه خودش و با عمل کم نظیر خودش جهان اسلام را از سیر نزولی نجات و به سمت حرکت صعودی سوق داد.

عدم جرأت جهان عرب در مصاف با اسرائیل

مهمترین رهبر عرب که پرطرفدارترین رهبر عرب هم بود، جمال عبدالناصر بوده که در اوج جنگ اعراب با رژیم صهیونیستی، فرماندهی جبهه اعراب را به عهده داشت. این ناصر، موشکی داشت به نام «ظافر» که قادر بود تل آویو را بزند. جمال عبدالناصر که از شجاع های عرب بود و بسیار هم معروفیت و محبوبیت داشت، جرأت نکرد موشک را به تل آویو شلیک کند، در حالیکه در جنگ بودند و صحرای سینا به اشغال درآمده بود.

سرانه درآمد کشورهای اسلامی و عربی در حالیکه فلسطینی ها با سنگ مقاومت می کردند، قریب هزار میلیارد دلار بوده است و مخازن سلاح های گوناگون که از کشورهای اروپایی خریداری کرده بودند پر بود. شما به عربستان نگاه کنید؛ حجم سلاح هایی که آنها سالانه خریداری می کنند، از آمریکا و جاهای دیگر، از عدد آدم های موجود در درون کشور بیشتر است.

نقش محوری امام خمینی (س) در جرأت بخشی به جهان اسلام

امام (ره) آمد و سنگ را به موشک تبدیل کرد. امام (ره) آمد و این جسارت را داد. این موشکی که به تل آویو خورد، اولین بار که به تل آویو خورد، برخلاف همه جنگ هایی که بین اعراب و اسرائیل بود، این موشک عربی نبود، این موشک مصری نبود، این موشک ترکی مدعی دوره عثمانی نبود. امام (ره) ارتقا داد. خدا می داند اگر ایشان نبودند و اگر این انقلاب و نظام برپا نکرده بودند و این حرکت به وقوع نمی پیوست، وضع جهان اسلام چگونه بود؛ در بعد مذهب شیعه؛ ما شیعه هستیم و افتخار این کشور این است که بیشترین جمعیتش را شیعیان تشکیل می دهند.

مظلومیت شیعه در طول ادوار تاریخی

از سال چهل هجری که امام علی (ع) به شهادت رسید، در طول تاریخ اسلام تا تاریخ انقلاب اسلامی دوره ها را نگاه کنید، ۸۰ سال بنی امیه حکومت کرده، ۶۰۰ سال بنی عباس حکومت کرده، ۴۰۰ سال عثمانی ها حکومت کردند اما هیچ کجا شیعه به عنوان مذهب شیعه جرأت ابراز مذهب خودش و مذهبیت خودش را نداشت. عثمانی ها مجلسی داشتند بنام مجلس مبعوثان.

در مجلس مبعوثان همه ادیان نماینده داشتند. مسیحیان نماینده داشتند. یهودیان نماینده داشتند و برادران اهل سنت ما هم نماینده داشتند ولی حضور شیعه ممنوع بود. وقتی انگلیسی ها به عراق حمله کردند، آن وقت عراق در سیطره عثمانی بود و جزو محدوده امپراتوری عثمانی ولی تنها مجموعه ای که ایستاد در مقابل انگلیسی ها و مقاومت کرد فقط شیعه و علمای شیعه بودند.

وقتی عراق جدید تاسیس شد و ملک فیصل در عراق روی کار آمد، در حالی که حدود ۶۰ درصد جمعیت عراق را شیعه تشکیل می داد، ۲ وزیر بدون وزارتخانه به شیعه ها دادند.

عبدالسلام عراف، اولین بار که خواست ارتش عراق را تشکیل بدهد و در دانشکده نظامی ۳۰۰ دانشجو پذیرش کرد و از این ۳۰۰ دانشجو تنها ۳ نفر شیعه بودند و ۲۹۷ نفر اهل سنت بودند. شیعه مرجعیت دینی داشت، تابیعیت فقهی از مراجع خودش داشت، ولی مرجعیت سیاسی نداشت و امام آمد، این مرجعیت سیاسی را برای شیعه بنا گذاشت. این جمهوری اسلامی، مرجعیت سیاسی شیعه شد.

یک وقت یکی از رهبران عراقی پیش من آمد و گفت: «من با طارق هاشمی رفتیم پیش ملک عبدالله و او ناراحت بود و به طارق هاشمی گفت که من دو میلیادر دلار به شما کمک کردم که هنوز شیعه بر عراق حکومت کند؟ طارق هاشمی متوجه شد که او نمی داند من شیعه ام و خندید و گفت: «ما شیعه را با خود آورده ایم» آنها همه پول هایی که به صدام دادند به این علت است.

این مانور ۲۰ میلیونی در اربعین امام حسین (ع) که در کنار عربستان انجام گرفت و راهپیمایی انجام دادند، قابل وصف نیست. بعضی وقت ها آدم های عادی که فکرش هم نمی کنیم یک حرف های جامعی می زنند. از یکی سوال کردند راهپیمایی چگونه بود؟ طرف هم ایرانی بود، جواب داد: شما به من بگویید کدام سلطان در دنیا هست که بتواند ۲۰ تا ۲۵ میلیون آدم را با خرج خودشان با پای پیاده به سمت خودش بسیج کند و کسی هم ذره ای احساس کمبود نکند؟ هیچ سلطانی، ملکی، رئیس جمهوری، هیچ اقتداری در جهان وجود دارد؟ و خودش جواب داد: بله! یک سلطان این کار را کرد و امام حسین (ع) بود.

خیلی از علمای بزرگ شیعه مبارزه کردند، خدمت کردند به اسلام و تشیع و کتابت کردند، اما امام (ره)کجا و همه آن جمع ارزشمند مقدسی که امام (ره) در کلمات خودشان بارها آنها را تقدیس و احترام کرده و درست هم بوده کجا؟

همین سوریه که الان محور جدال اساسی است یک طرف دنیا قرار دارد و یک طرف واحدش ایران! بعضی ها تز روشنفکری می دهند که حالا این آقا برود و یک نفر دیگر بیاید و فرض کنید مرده! اینها حقیقت موضوع را نمی دانند.

آن چیزی که توانسته در سوریه تفکر ایران را موفق منطق ایران است و چون این منطق قوی است، همه آن تبلیغات و زورها تاثیر خود را نمی گذارد. همه تلاشی که سعودی ها دارند انجام می دهند دو کار مهم است، یکی این که با پول فراوان، پول پاشی می کنند. دوم با تولید سلفیت برای بذر نفاق در جهان اسلام تلاش می کنند همه از ترس این است که این مدل و نمونه در درون آنها تاثیر می گذارد. انشاءالله خداوند همه ما را در این راه ثابت قدم بدارد و به ما توفیق بدهد.

*منبع: برگرفته از کتاب سربازان سردار[منتخب دیدگاههای شهیدحاج قاسم سلیمانی] (شجاعت ها و رشادت های سردار قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم) مرتضی کرامتی _ ۱۳۹۵

. انتهای پیام /*