پرتال امام خمینی(س): امام خمینی(س) در تاریخ ۲۳ دیماه ۱۳۵۸ در واکنش به انتشار یک نامه کذب در تبریز در خصوص درخواست کمک نظامی جمهوری اسلامی ایران از شوروی اینگونه می فرماید:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏
چند روز قبل ورقه‏ای در تبریز منتشر شده بود که در آن آمده بود، خمینی تقاضای کمک نظامی از شوروی نموده. من تصور کردم این یک دروغ فاحشی است که یک نفر غرضمند نوشته و منتشر نموده و قابل توجه نیست؛ لکن امشب در رادیو- تلویزیون به وسیله خبرگزاری پارس از خبرگزاری فرانسه چنین آمده بود: «کاردار شوروی در مکزیک اعلام کرد، اتحاد شوروی آماده است به ایران کمک کند تا این کشور بتواند در برابر تحمیل امریکا علیه خود مقاومت کند. وی گفت کمک نظامی نیز از کمکهای شوروی به ایران خواهد بود. کاردار شوروی در مکزیک تصریح کرد، این کمکها در صورتی در اختیار ایران قرار خواهد گرفت که دولت ایران و خمینی خواستار آن شوند»
و بعد بعضی مطالب نامربوط گفته بود. شورای انقلاب جمهوری اسلامی و وزارت خارجه موظف هستند که به سفارت شوروی ابلاغ کنند که کاردار شوروی در مکزیک را تقبیح نمایند؛ و از تکرار این نوع مطالب توهین ‏آمیز جلوگیری کنند. این جانب و دولت ایران اجازه نمی‏دهیم که دولت شوروی و دولتهای دیگر، دست به این مطالب بی‏ اساس که توهین به مقدسات ما و به ملت شریف ایران است بزنند. باید امریکای جنایتکار و شوروی بدانند که ما با تمام قدرت در مقابل تجاوز هر دولتی به کشور ما ایستاده و از میهن عزیز و اسلام بزرگ تا سر حد جان دفاع می‏کنیم. تکرار این مطالب موجب می‏شود که ملت غیور ما دست به کاری بزنند که موجب تأسف شود؛ و ممکن است در روابط دولتین تجدید نظر شود.
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏
[امام خمینی به محض اطلاع از شایعه درخواست کمک نظامی از اتحاد جماهیر شوروی، اطلاعیه ‏ای در تاریخ ۲۰/ ۱۰/ ۵۸ صادر می‏کنند؛ ولی به دلایلی که در پیام فوق بدان اشاره شده است از انتشار آن منصرف می‏شوند. متن اطلاعیه تحریر شده از سوی امام خمینی چنین بود:].
بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏
به اطلاع ملت شریف ایران می‏رساند:
نوشته سراپا دروغی در تاریخ ۱۲ شهر صفر ۱۴۰۰ به اسم «دفتر خمینی» خطاب به سفارت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در تهران پخش شده است مبنی بر کمک خواستن از دولت شوروی در همکاری نظامی موقت. دفتر خمینی این مطلب را تکذیب می‏کند؛ و دخالت شوروی را در افغانستان محکوم؛ و جسارتِ نسبتِ چنین امر دروغ فاحش را به دفتر خمینی دوباره محکوم می‏کند. دولت ایران با قدرت اسلامی و همت والای ملت، مقابل تمام قدرتها ایستاده و از کیان خود دفاع می‏کند، و اجازه نمی‏دهد دولتی در کشور اسلامی دخالت کند. دشمنان کشور و اسلامند که چنین دروغ فاحش را نسبت می‏دهند. باید ملت ایران این ریشه‏ های فاسد شایعه افکن را با همت والای خود از بُن برکَند. و السلام علی عباد اللَّه الصالحین.
۲۰ دی ماه ۵۸/ ۲۱ صفر ۱۴۰۰ روح اللَّه الموسوی الخمینی‏ صحیفه امام، ج‏۱۲، ص: ۱۱۴

. انتهای پیام /*