به گزارش پرتال امام خمینی(س) شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: مراسم بزرگداشت رحلت امام خمینی(س) یکی از بزرگ‌ترین مراسم ملی و مذهبی است که مردم ایران از سراسر کشور برای زیارت حرم ایشان به این مکان می‌آیند.

وی با تأکید بر اینکه مراسم بزرگداشت بیست و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی(س)، امسال نیز هر چه باشکوه‌تر برگزار می‌شود، گفت: ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی(س) هر ساله برای برگزاری سالگرد مراسم رحلت ایشان تلاش می‌کند که همه ارگان‌های مختلف، امکانات مناسبی را برای حضور زائران در روز 14 خرداد فراهم کنند.

تشکیل کمیته ویژه بزرگداشت ارتحال امام خمینی(س) در وزارت راه

نماینده وزارت راه و ‌شهرسازی در ستاد ارتحال امام خمینی(س) اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی نیز همچون سال‌های گذشته تلاش بسزایی در انجام هماهنگ این مراسم خواهد داشت تا زائران این مراسم ملی به راحتی از سراسر کشور به مرقد مطهر امام راحل سفر کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: این وزارتخانه همیشه تلاش می‌کند ‌در آستانه سالگرد ارتحال امام خمینی(س) با تمام امکانات خود حضور یابد تا وظایف خود را در این ستاد گرامیداشت به خوبی انجام دهد.

افندی‌زاده ادامه داد: کمیته ویژه‌ای در این باره در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده است و تمامی دست‌اندرکاران حمل و نقل در این کمیته حضور دارند تا به بهترین وجه خدمات به مسافران ارائه شود.

زائران حرم امام خمینی(س) از طریق صورت وضعیت مسافران بیمه می‌شوند

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: طی این ایام در یک زمان کوتاه تعداد بسیار زیادی زائر خواهیم داشت که نیاز است با مدیریت مطلوب تقاضا بتوان بهترین خدمات را به زائران ارائه داد.

وی اضافه کرد: از 13 خردادماه اتوبوس‌ها به تدریج زوار را از شهرستان‌های مختلف به سمت تهران منتقل می‌کنند، در این راستا ثبت‌نام‌ها انجام شد و متناسب با تعداد درخواست‌کنندگان ناوگان دراختیار زائران قرار می‌گیرد.

نماینده وزارت راه در ستاد ارتحال امام خمینی(س) تصریح کرد: جابه‌جایی زائران حرم امام خمینی(س) اغلب از طریق سیستم حمل و نقل جاده‌ای و ناوگان عمومی بین‌شهری جاده‌ای انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به همین دلیل در تمام استان‌ها، ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های مسئولیت هماهنگی تأمین ناوگان را از طریق سیستم‌های اتوبوس‌رانی برعهده دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های هر استان، متناسب با میزان تقاضای زائر، ‌اتوبوس‌هایی را با همکاری بخش خصوصی فراهم کرده‌اند که زائران بتوانند به راحتی از امکانات مناسب در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام بهره گیرند.

افندی‌زاده با تأکید بر اینکه زائران حرم امام خمینی(س) از طریق صورت وضعیت مسافران بیمه می‌شوند، افزود: تلاش کردیم که طی هماهنگی با استانداری‌ها با توجه به نیاز هر استان و تعداد زائر،‌ تقاضا از طریق ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های استان‌ها و ادارات کل راه‌آهن مطرح ‌‌شود و متناسب با آن از اتوبوس‌ها و واگن‌های مناسب به‌خصوص در محورهای جنوب، غرب، شرق و شمال استفاده شود.

تهیه فضای موردنیاز برای پارکینگ‌ خودرو‌ و اتوبوس‌ها و آماده‌سازی راه‌های دسترسی

افندی‌زاده به مکان‌هایی که ستاد ارتحال حضرت امام خمینی(س) دراختیار زائران قرار می‌دهد،‌ اشاره کرد و گفت: مسیرهایی که منتهی به مرقد حضرت امام می‌شود آماده‌سازی شده ضمن آنکه فضای موردنیاز برای پارکینگ‌ خودرو‌ و اتوبوس‌ها و راه‌های دسترسی با همکاری اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان تهران‌ از مدت‌ها قبل آماده‌سازی شده است.

نماینده وزارت راه و ‌شهرسازی در ستاد ارتحال امام خمینی(س) اضافه کرد: این دو اداره کل با ایجاد تجهیزات لازم، در راستای بهینه‌سازی محورها و ایجاد فضاهای مناسب برای استقرار وسایل نقلیه و اتوبوس‌ها، همکاری مطلوبی با ستاد داشته‌اند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: در ورود خودرو‌های حامل زائران به محل حرم امام و خروج آنها، هماهنگی‌های لازم برای تسهیل تردد ایجاد شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین مسیرهای پرتردد منتهی به حرم امام شناسایی شده‌اند و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از طریق اداره کل راه و ترابری در مسیرهای منتهی به تهران، امکانات مناسب را فراهم می‌کند.

استقرار راهداران در مسیر‌‌های منتهی به حرم امام راحل(س)

نماینده وزارت راه و ‌شهرسازی در ستاد ارتحال امام خمینی(س) یادآور شد: همچنین در مسیرهای منتهی به تهران و مرقد امام راحل(س)، راهداران مستقر هستند، ضمن آنکه راهدارخانه‌ها و اکیپ‌های راهداری در کنار کمیته‌های امداد و نجات جاده‌ای تلاش می‌کنند بار ترافیکی مسیرهای منتهی به تهران در طول این ایام در کل مسیرها توزیع شده و ترافیک کاهش یابد.

تخفیف 50 درصدی بلیت هواپیما برای مهمانان خارجی

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ‌در بحث حمل و نقل هوایی بیشترین توجه به زائران خارجی حرم امام‌خمینی(س) است که از کشورهای مختلف در این مراسم شرکت می‌کنند.

افندی‌زاده با اشاره به اینکه میهمانان خارجی که امسال به این مراسم دعوت شده‌اند نسبت به سال‌های گذشته بیشتر هستند، گفت: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران طی هماهنگی با ستاد گرامیداشت ارتحال امام خمینی(س) با اختصاص پرواز ویژه، امکان حضور به‌موقع را برای ‌میهمانان خارجی این مراسم فراهم کرده است.

نماینده وزارت راه و ‌شهرسازی در ستاد ارتحال امام خمینی(س) تصریح کرد: بنا به درخواست ستاد بزرگداشت رحلت امام خمینی(س) شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ترتیبی داده است تا 50 درصد تخفیف به میهمانان خارجی علاقمند به شرکت در این مراسم اختصاص یابد.

افندی‌زاده ادامه داد: همچنین روز پانزدهم خردادماه، هواپیمایی به صورت چارتر این میهمانان خارجی را برای زیارت حرم علی‌بن موسی‌الرضا(ع) به مشهد مقدس منتقل می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد:‌ طبق تأکید ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی(س) با توجه به اسامی که این ستاد ارائه داده است، مقرر شد نمایندگان ستاد در فرودگاه حضور یابند و زمانی که این میهمان‌ها وارد فرودگاه شدند از طریق نمایندگان مورد استقبال قرار گیرند.

توزیع بسته‌های فرهنگی بین زائران حرم امام راحل در طول سفر

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: همچنین در مسیرهای ریلی منتهی به تهران، برای جابه‌جایی هماهنگ زائران، هماهنگی‌های لازم با شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

 افندی‌زاده ادامه داد: همچنین طی همکاری با وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با کمیته فرهنگی ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی(س)، در طول سفر بسته‌های فرهنگی مرتبط در اختیار زائران قرار می‌گیرد.

 معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در طول تعطیلات روزهای 13، 14، 15 و 16 خرداد‌ماه، سفرهای زیادی انجام می‌شود، تصریح کرد: راهداران در تمام جاده‌های کشور آمادگی لازم را برای ارائه خدمات به مسافران دارند که در این راستا جلساتی در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده است و مسئولانی از کمیته تشریفات ستاد ارتحال نیز در این جلسات شرکت می‌کنند تا با بهترین هماهنگی، این مراسم برگزار شود.

. انتهای پیام /*